why-my-smartphone-battery-draining-too-fast
۰۷:۳۹ - شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۲۱

گزارشی از خرید عید در آران و بیدگل؛

جیب‌های پُر از خالی مردم در شب عید

گرانی بازارهای شب عید، همه را بیشتر از خرید، به تماشای اجناس نو و قدم زدن در بازار مشغول می‌کند.

به گزارش صاحب نیوز؛ گرانی و تورم لجام گسیخته، شیرینی شب‌های عید را برای خیلی از مردم به مزه ای ناآشنا تبدیل کرده است و باید در خاطره‌های آنان به دنبال اوصاف روزهای خوش عید بگردیم. کمتر از 10 روز به پایان سال مانده است. این روزها مردم در بازارها جنب و جوش زیادی برای خرید کالاهای عیدانه دارند. با این حال گرانی و سودجویی عده‌ای، موجب نارضایتی بخش قابل توجهی از طبقه متوسط و ضعیف جامعه شده است.

از طرف دیگر شور و شوق خرید عید، بیش از همه در بچه‌ها به چشم می‌خورد. شاید اگر گشتی در بازارها و مغازه‌ها بزنید، دیدن گریه‌های کودکانی را که سرشان برای خرید عید بی کلاه مانده است، نصیبتان شود.

کودکانی که معمولا ناچارند به وعده‌های پدر و مادرها که از سر ناچاری برای آرام کردن آنان صادر می‌شود، بسنده کنند.

به هر حال گرانی بازارهای شب عید، همه را بیشتر از خرید، به تماشای اجناس نو و قدم زدن در بازار مشغول می‌کند. به ندرت می‌توان کسانی را پیدا کرد که بارشان از خرید شب عید سنگین و دستشان از جنس‌های نو خریداری شده پر باشد.
این روزها به جای آن که مردم غبار خستگی یک ساله را از سر و روی خود بزدایند و به استقبال بهار بروند مجبورند با افزایش قیمت‌ها دست و پنجه نرم کنند. نکته آن جاست که بر خلاف آن چه گفته می‌شود، نظارت چندانی بر بازار وجود ندارد و می‌توان اختلاف بسیاری را در قیمت اجناس مشابه مشاهده کرد.

در آران و بیدگل که بیشتر به کارخانه‌های فرش ماشینی متکی است، رکود اخیر بیشتر به کارگران این کارخانه‌ها ضربه زده است.

عزیزالله یکی از شهروندان آران و بیدگل که در حال خرید از بازار است با ابراز نارضایتی از وضعیت اقتصادی می‌گوید: «عیدی که هیچ، دو ماه حقوق ما هم عقب افتاده و شب عیدی خیلی وضعیت مالی‌مان خراب است. ولی چه می‌شود کرد؟! باید جواب زن و بچه را یک جوری بدهیم!»

سید رضا که برای پسر نوجوان خود قصد خرید کفش و لباس دارد، از گرانی‌های شب عید گلایه می‌کند و می‌گوید: «هنوز خریدهایم شروع نشده است و ۱۴۰ هزار تومان هزینه کرده‌ایم!» او که یک کارمند است ادامه می‌دهد: «با این وضعیت نمی دانم آن‌ها که درآمد کمتری دارند چگونه عید را خواهند گذراند!»

محمد هم که مشغول خرید در بازار روز آران و بیدگل (یکشنبه بازار) است نسبت به گرانی‌ها اعتراض می‌کند و می‌گوید: «در این چنین بازارهایی کمتر می‌توان کالاهای با دوام پیدا کرد و عمر مفید اجناسی که می‌خریم بیش از دو سه ماه نیست. البته مردم به خاطر قیمت پایین تر به خرید از این بازار روی می‌آورند، ولی باید در انتخاب اجناس خیلی دقت کنند.»

قیمت آجیل شب عید هم خیلی بالاست. در برخی مغازه‌ها آجیل را حتی با قیمت بالاتر از ۵۰ هزار تومان به ازای هر کیلو هم به فروش می‌رسانند. یکی از فروشندگان مواد غذایی در پاسخ به پرسش ما در مورد دلیل گرانی آجیل فقط به گفتن این جمله بسنده می‌کند: «این افزایش قیمت طبیعی است و همیشه در این وقت سال بوده است.»

*****

با وجود آن که دولت پیاپی مدعی می‌شود فضای پساتحریم بهبود اقتصاد را به دنبال داشته است، باید پذیرفت که رکود هنوز هم پابرجاست. در واقع مردم در دوره‌ی پس از برجام، اثرات آن را به خوبی درک می‌کنند، اثراتی که تقریبا هیچ نیست و هنوز هم گرانی‌ها ادامه دارد و فقدان نظارت به آن دامن زده است.

با این وجود آنان که همیشه با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته و به سختی‌های زندگی لبخند زده‌اند، هنوز کارشان همین است و ارزش وعده‌های تبلیغاتی را که هر روز پر زرق و برق تر از همیشه اعلام می‌شود، می‌دانند…

انتهای پیام/ الف