صفحه اصلی » اجتماعی » عوارض سزارین سه برابر زایمان طبیعی/ نوزادان در زایمان طبیعی صبورتر و عاطفی تر می شوند

خطرهای سزارین در کمین مادر و نوزاد؛

عوارض سزارین سه برابر زایمان طبیعی/ نوزادان در زایمان طبیعی صبورتر و عاطفی تر می شوند

جنون سزارین یک واقعیت تلخ در جامعه است. در سزارین نوزاد فقط به این دلیل که به ظاهر رسیده است متولد می شود، بنابراین مهمترین عارضه سزارین جنین زود متولد شده ای است که یک مقطع را از زندگی او گرفته ایم و کسی به حقوق او توجه نمی کند.

تاریخ انتشار: ۰۷:۵۵ - شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ بالا رفتن آمار عمل سزارین در ایران که گاهی از آن به عنوان جنون سزارین یاد می شود نشان دهنده یک واقعیت تلخ در جامعه است.

اگر به خلقت معتقد باشیم واضح است زایمان طبیعی بهتر است چرا که بر اساس فیزیولوژی بدن اتفاق می افتد. تولد به گونه ای است که اگر نوزاد را از مراحل طبیعی تولد محروم کنیم در واقع یک مقطع را از زندگی او گرفته ایم. یک بارداری می تواند تا هفته ۴۲ هم ادامه داشته باشد ولی در سزارین نوزاد را فقط به این دلیل که به ظاهر رسیده است در هفته ۳۹ از رحم خارج می کنند، بنابراین مراحل زیادی از زندگی جنین گرفته می شود و مهمترین عارضه آن جنین زود متولد شده ای است که کسی به حقوق او توجه نمی کند. با وجود پیشرفت علم پزشکی در چند دهه اخیر، عمل سزارین هم چنان خالی از خطر نیست.

طبق گفته بسیاری از پزشکان متخصص عوارض سزارین سه برابر زایمان طبیعی است تا جایی که گاهی منجر به فوت مادر می شود.

متأسفانه گاهی تبلیغات پزشکان متخصص زنان باعث می شود زنان به زایمان سزارین روی آورند. هزینه بالای پرداختی به پزشک و راحتی عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی باعث شده که برخی پزشکان عمل سزارین را به مادران پیشنهاد دهند. در حالی که در کشورهای پیشرفته سزارین یک شکست محسوب می شود و مادران به شدت مراقبند تا زایمانها به صورت طبیعی اتفاق افتد. اما در کشور اسلامی ایران این گونه نیست! و چرا زنان رغبت بیشتری به عمل سزارین دارند تا زایمان طبیعی؟

زنان ایرانی به دلیل عدم آگاهی از عوارض عمل سزارین به روشهای کم درد برای تولد نوزاد گرایش دارند و از عواقب و تهدیدات جدی سزارین بی خبرند. زمانی که در جامعه یک نوع زایمان ترویج بیشتری پیدا کند در نتیجه بر فرهنگ عموم جامعه غالب می شود و عدم اطلاع رسانی درست و کافی از سوی پزشکان متخصص و رسانه ها باعث می شود که مادران از درد زایمان هراس داشته باشند و تمایل بیشتری به سزارین پیدا کنند. در صورتی که درد هم قسمتی از تولد است و هنگام درد هورمون هایی ترشح می شود که به نوزاد انتقال می یابد و باعث می شود کودکان در آینده صبورتر و عاطفی تر باشند.

یک متخصص زنان و زایمان ضمن اشاره به برخی شایعات در خصوص سزارین معتقد است: بسیاری از مادران باردار گمان می کنند فشار ناشی از زایمان طبیعی به سر نوزاد خطرناک است و به همین دلیل عمل سزارین را انتخاب می کنند، در صورتی که همین فشاری که جنین در زایمان طبیعی متحمل می شود برای او مفید است و همین فشار تنفس را برای او راحت تر می کند و هیچ عارضه ای برای او پیش نمی آید.

دکتر رنجبرنوازی تأکید کرد: در برخی مواقع مطرح می شود نوزادانی که از طریق سزارین متولد می شوند باهوش تر هستند اما نتیجه تحقیقات با موضوع مقایسه هوش نوزادان متولد شده با زایمان طبیعی و سزارین خلاف این ادعا را اثبات می کند، یعنی بچه هایی که با زایمان طبیعی متولد می شوند باهوش ترند.

*چرا زایمان طبیعی بهتر است؟

از بعد اقتصادی مدت بستری شدن بعد از زایمان طبیعی بسیار کم هزینه تر از عمل سزارین است تا جایی که از نظر هزینه چهار تا پنج برابر به نفع مادر و جامعه است.

مدت بستری شدن بعد از زایمان طبیعی بسیار کمتر از سزارین است و خطرات و ریسک بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد.

یکی از علل چاقی در زنان بارداری است؛ بازگشت به وزن ایده آل در زنان با زایمان طبیعی بسیار زودتر از زنانی است که عمل سزارین داشته اند. چرا که فعالیت ها و انجام کارهای عادی روزانه به مراتب برای زنانی که زایمان طبیعی داشته اند آسانتر است.

مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در شیردهی به فرزند خود بسیار موفق تر از مادرانی هستند که سزارین شده اند.

سزارین به عنوان مهمترین خطر جدی افسردگی بعد از زایمان تلقی می شود؛ تحقیقات نشان می دهد افسردگی بعد از زایمان در زنانی که به صورت طبیعی زایمان داشته اند کمتر مشاهده می شود و مادران بعد از زایمان طبیعی از نشاط و آرامش بیشتری برخوردارند.

تازه ترین مطالعات نشان می دهد انجام زایمان به روش سزارین احتمال سکته مغزی را در مادران افزایش می دهد و مادرانی که چندین بار سزارین می کنند ممکن است چسبندگی غیرطبیعی جفت پیدا کنند. به همین دلیل مادرانی که تصمیم دارند چند فرزند به دنیا بیاورند توصیه می شود روش زایمان طبیعی را انتخاب کنند.

انتهای پیام/ آرمان زنان/ الف

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد