415
۰۷:۵۰ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۱۴

نقد و نظر؛

بایدها و نبایدهای حضور تشکل‌های فرهنگی در عرصه رقابت‌های سیاسی

وقتی جایگاه فعالیت‌های سیاسی در ذیل فعالیت فرهنگی روشن شد، هر کس و هر گروه، متناسب با شخصیت تشکلی که دارد نسبت خود را با فعالیت‌های سیاسی تعیین می‌کند.

صاحب نیوز– حجت الاسلام اصغر طاهری/ در نظام اسلامی، ورود به عرصه‌های کلان سیاسی مثل سایر فعالیت‌های فرهنگی، جزء فعالیت‌ فرهنگی است. مثل فهم جایگاه انقلاب اسلامی و فهم جایگاه دشمنان انقلاب و تحلیلی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی. ولی ورود به مسائل ریزتر سیاسی بستگی به موقعیت دارد.

هویت فرهنگی فراموش نشود

تا آن جا که ممکن است، یک تشکل فرهنگی نباید طوری خود را وارد مسائل ریزتر سیاسی کند که هویت فکری و فرهنگی آن فراموش شود یا تحت‌الشعاع قرار گیرد. زیرا هدف ما در این دنیا به‌دست ‌آوردن هر چه بیشتر شایستگیِ قرب الهی است. در این فضا باید معارفی از معارف ناب الهی را بشناسیم و بشناسانیم و فضای عمل به دستورات خداوند را فراهم کنیم.

انقلاب اسلامی هدیه‌ بزرگ خداوند است تا انسان در زیر سایه‌ نظام اسلامی آن نوع زندگی را در خود و در جامعه‌ خود شکل دهد و تنها با توجه به چنین اهدافی به مسائل سیاسی نظر می‌کنیم. به این ترتیب از یک طرف اگر می‌خواهند شرایطی را ایجاد کنند که فضای بندگی و قرب الهی آشفته شود، با آنها به طریقی صحیح مقابله کنیم و از طرف دیگر در آن حد وارد مسائل سیاسی می‌شویم که شرایط تحقق بندگی هرچه‌ بیشتر فراهم شود.

نشان دادن خطوط کلی

وقتی جایگاه فعالیت‌های سیاسی در ذیل فعالیت فرهنگی روشن شد، هر کس و هر گروه، متناسب با شخصیت تشکلی که دارد نسبت خود را با فعالیت‌های سیاسی تعیین می‌کند. در عین آن که نهادهایی مثل مساجد تا آن جا که ممکن است باید وارد موضوعات ریز سیاسی نشوند و نظر به رهنمودهای رهبری عزیز داشته باشند که سیاست‌گذاری‌های کلان را مدّ نظر قرار می‌دهند.

خطر از دست رفتن مخاطبان

اگر تشکل‌ فرهنگی خود را هوادار یک فرد و یا حزب کرد به همان اندازه وسعت نفوذ خود را از دست می‌دهد، مگر آن موارد استثنائی که یک نامزد شدیداً به اهداف انقلاب نزدیک باشد و رقیب او و طرفدارانش به نحو چشمگیری از ارزش‌های انقلاب جدا باشند. ولی در هر حال، هنر تشکل‌های فرهنگی آن است که در امور سیاسی در ذیل شخصیت رهبریِ نظام خود را معنا کنند و تنها در موضوعات سیاسی، بر اموری تأکید کنند که رهبری تأکید می‌نمایند.

باید تا آن جا که ممکن است در فضای انتخابات بر روی ارزش‌ها و اهداف انقلاب تأکید کرد و مواظب بود جریان‌های سیاسی، جهت انقلاب را به جهات غیر انقلاب سوق ندهند.

وارد مصادیق نشوید

تشکل‌های فرهنگی تا آن جا که ممکن است نباید وارد مصادیق شوند ولی طوری کار کرده باشند که مردم به خودی خود بتوانند اصلح را نسبت به اهداف انقلاب تشخیص دهند. این را شما در رهنمودهای امام عزیز(ره) می‌توانید دنبال کنید آن جا که به جوانان می‌فرمایند: «با جدیت‏ به‏ تحصیل علوم و کسب معارف و بهره‏ورى از استعدادهاى الهى خود بپردازید؛ و هیچ گاه سلاح مبارزه با ظلم و استکبار و استضعاف را بر زمین نگذارید؛ و دوستى با دوستان خدا و دشمنى با دشمنان خدا را شعار خود سازید؛ و خود را از مردم پابرهنه و مستضعف و بى‏پناهى که تمامى عزت ما رهین منت و خدمت آنان است و شهیدان و جانبازان و اسرا و مفقودین نیز از همین قشرند، دور نسازید.»

انتهای پیام/ الف