صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » تعاونی مصرف یا احتکار قانونی کالا؟

شرح یک پارادوکس

تعاونی مصرف یا احتکار قانونی کالا؟

آنچه امروز در جامعه شاهد آن هستیم تشکیل تعاونی های مصرف است که با عناوین گوناگون در جامعه وجود دارند. اغلب این تعاونی ها از سرمایه گذاری اعضای آن تعاونی شکل می گیرد و به جای اینکه این سرمایه وارد بخش تولید شود معطوف به مصرف می گردد بدین صورت که…

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۵ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۳۰

صاحب نیوز- مجید طلایی/ مسلما یکی از مصادیق تعاون در کارهای خیر، تعاون و همکاری در تولید است. حمایت از تولید و خرید محصولات و تولیدات داخلی از موکدات مقام معظم رهبری در سال های اخیر به شمار می رود که به یک مورد آن اشاره می کنیم:

«ما سال گذشته گفتيم حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى. اين قضيه كه در يك سال تمام نمي شود. حالا دوستان و مسئولان گزارش هائى مي دهند كه اين كارها انجام گرفته است؛ خيلى خوب، خداوند به هر كارى كه با نيت صحيح انجام مي گيرد، بركت بدهد؛ ولى بايد كار به صورت جدى و محورى دنبال شود؛ اين به عهده‌ى همه‌ى مردم است. اين فرهنگ‌سازى كه عرض كرديم، يك بخش مهمش اينجا است. ما گفتيم: توليد داخلى؛ كار ايرانى، سرمايه‌ى ايرانى. اين معنايش اين است كه زرق و برق نام هاى فرنگى چشم ها را به خودش جلب نكند. همه بدانند كه اين محصولى كه دارند مي خرند، مي تواند يك كارگر ايرانى را برخوردار كند؛ مي تواند او را محروم كند، يك كارگر خارجى را برخوردار كند. البته ما همه‌ى بشريت را دوست داريم، اما خب كارگر ايرانى دارد براى سربلندى اين كشور تلاش مي كند؛ جزو مغتنم و عزيز پيكره‌ى اين ملت است؛ او را بايد تأييد كرد، او را بايد تقويت كرد. بعضى‌ها اين را نمي فهمند و درك نمي كنند، يا برايشان نشانه‌ى توليد ايرانى و توليد خارجى فرق نمي كند؛ يا حتّى بعكس، به جاى اينكه دنبال نشانه‌ى توليد ايرانى بگردند، دنبال نشانه‌هاى توليد خارجى مي گردند؛ اين انحراف است، اين خطا است. همه‌ى مردم مخاطب اين بيانند.

من تأكيد مي كنم، اصرار مي كنم، از همه‌ى ملت ايران درخواست مي كنم، برويد به سمت مصرف توليدات داخلى؛ اين كار كوچكى نيست، اين كار كم‌اهميتى نيست؛ اين يك كار بزرگ است. البته دستگاه‌هاى حكومتى و دولتى – دولتى به معناى عام – در اين جهت وظيفه‌ى مضاعف دارند. فلان وزارتخانه، فلان سازمان، فلان اداره وقتى مي خواهد جنس داخلىِ خودش را تأمين كند، مطلقاً بايد از جنس خارجى استفاده نكند؛ بروند سراغ توليدات داخلى. البته از اين طرف هم از توليد كننده‌ى داخلى – چه آن مدير، چه آن كارگر، چه آن سرمايه‌گذار – خواسته مي شود و اصرار مي شود كه كار را تميز، درست و كامل ارائه دهند. هر دوى اينها اشاره‌ى اسلام و دستور دين مقدس ما است. استحكام كار را خدا از ما خواسته است، احترام به كارگر را هم خدا از ما خواسته است؛ امنيت زندگى و شغلى كارگر را خدا از ما خواسته است، امنيت سرمايه را هم خدا از ما خواسته است.”

۱۳۹۲/۰۲/۰۷/ بیانات در دیدار كارگران و فعالان بخش تولید كشور

احتکار

اما آن چه امروز در جامعه شاهد آن هستیم تشکیل تعاونی های مصرف است که با عناوین گوناگون در جامعه وجود دارند. اغلب این تعاونی ها از سرمایه گذاری اعضای آن تعاونی شکل می گیرد و به جای اینکه این سرمایه وارد بخش تولید شود معطوف به مصرف می گردد بدین صورت که این تعاونی ها با ارائه درصدی تخفیف کالاهای مصرفی را در اختیار اعضا قرار می دهند. البته اینکه در تعاونی های مصرف خرید آسانتر و اجناس در دسترس تر و شاید ارزانتر هستند از مزایای آنها به شمار می رود اما باید توجه داشت که این تعاونی ها خود تبدیل می شوند به انبارهایی برای احتکار قانونی کالا.

به طور مثال قبل از فرا رسیدن فصل گرما هر یک از این تعاونی ها تعداد قابل توجهی وسایل سرمایشی از قبیل کولر آبی و گازی، پنکه و… را با قیمت مناسب خریداری می کنند تا در صورت نیاز مشتریان به آنها ارائه دهند.

از سوی دیگر باید توجه داشت که تعداد این تعاونی ها بسیار زیاد است. تعاونی هایی نظیر:

تعاونی مصرف کارکنان هر ناحیه از نواحی آموزش و پرورش

تعاونی مصرف کارکنان هر یک از بانک ها

تعاونی مصرف کارکنان ذوب آهن

تعاونی مصرف کارکنان فولاد مبارکه

و …

به اینها اضافه کنید فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ نظیر اتکا، رفاه، هایپر مارکت، سیتی سنتر و… .

آن وقت است که عرضه در بازار از تقاضا کمتر می شود و ناگهان با کمبود وسایل سرمایشی و افزایش قیمت آن ها مواجه می شویم و خرده فروش ها که با قیمت بیشتری نسبت به تعاونی های مصرف، وسایل سرمایشی را خریداری کرده اند و مسلما با قیمت بیشتری می فروشند، بازار خود را از دست رفته می بینند و در نتیجه مردم هجوم می آورند به تعاونی ها.

شرایط وقتی نابسامان تر می شود که افراد سودجو از عرضه به موقع کالای مورد نیاز مردم خودداری کنند تا با قیمت بیشتری بتوانند این کالاها را بفروشند.

جالب این جاست که در مواقع توزیع کالا از سوی دولت هم مسئولیت پخش این کالاها به تعاونی ها و فروشگاه های زنجیره ای واگذار می شود که مصداق آن را در توزیع سبد کالا توسط دولت یازدهم و توزیع مرغ و برنج با قیمت دولتی در دولت دهم مشاهده کردیم.

مسلم است اگر این سرمایه ها و سود آن ها به بخش های تولیدی کشاورزی و صنعت تزریق شود ان شاالله شاهد اشتغال زایی برای جوانان و تولید محصولات داخلی با کیفیت و قیمت مناسب خواهیم بود. و در پایان این آیه قرآن را زیبنده بحث می دانیم:

خداوند متعال در قرآن کریم در سوره مبارکه المائدة آیه ۲ می فرماید:

«ای کسانی که ایمان آورده‌اید! شعائر و حدود الهی (و مراسم حج را محترم بشمرید! و مخالفت با آنها) را حلال ندانید! و نه ماه حرام را، و نه قربانی های بی‌نشان و نشاندار را، و نه آنها را که به قصد خانه خدا برای به دست آوردن فضل پروردگار و خشنودی او می‌آیند! اما هنگامی که از احرام بیرون آمدید، صیدکردن برای شما مانعی ندارد. و خصومت با جمعیّتی که شما را از آمدن به مسجد الحرام (در سال حدیبیه) بازداشتند، نباید شما را وادار به تعدّی و تجاوز کند! و (همواره) در راه نیکی و پرهیزگاری با هم تعاون کنید! و (هرگز) در راه گناه و تعدّی همکاری ننمایید! و از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید که مجازات خدا شدید است!»

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد