جنگل (1)
۰۷:۴۷ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲۳

منابع طبیعی فریدونشهر؛

چاره ریزگردها با توجه به ریه های تنفسی اصفهان/ پوشش گیاهی خدادادی زمینه اشتغال ۴۰ هزار نفر روز را فراهم کرده است

۴۰ هزار هکتار جنگل های فریدونشهر در حالی که در شاهراه ورود ریزگردها به استان اصفهان قرار گرفته اند، به عنوان وسیع ترین پوشش جنگلی استان اصفهان، نقش ریه تنفسی این استان را بازی می کنند…

به گزارش صاحب نیوز؛ منابع طبیعی فریدونشهر را می توان یکی از مهمترین دارایی های شهرستان برشمرد که نه تنها برای مردم فریدونشهر، استان و کشور بلکه برای نسل های مختلف سرمایه ای ارزشمند محسوب می شود. طبیعتی که در بهار به لحاظ این که زیبایی هایش بیشتر نمایان می شود و هوای مطبوعش خیل گردشگران را به سمت خود جذب می کند، بیشتر به مخاطره می افتد.

به همین منظور مصاحبه ای با مسئول حفاظت از این میراث گرانبها ترتیب دادیم. امین حافظی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فریدونشهر، به سوالات ما پاسخ می دهد.

در جایگاه اداری خود، فریدونشهر را چگونه تعریف می کنید؟

شهرستان فریدونشهر با وسعتی معادل 216 هزار هکتار، وسیع ترین شهرستان غرب استان اصفهان است که با قرار گرفتن در دامنه کوه های زاگرس و برخورداری از بیشترین میزان بارش نزولات آسمانی از طبیعت منحصر به فردی برخوردار است و با برخورداری از 40 هزار هکتار جنگل طبیعی زاگرس با گونه غالب بلوط، بزرگترین رویشگاه طبیعی جنگلی استان را داراست.

 فعالیت این اداره شامل چه حوزه هایی می شود؟

حوزه فعالیت این اداره شامل مراتع، جنگل ها و آبخیزداری می شود.

 سال 95 چه نقشی در حفاظت از مراتع شهرستان داشتید؟

اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فریدونشهر در سال 95 برای اصلاح و احیاء پوشش گیاهی مراتع در سطح 85 هکتار از مراتع روستای نهضت آباد اقدام به کپه کاری کرده است. انعقاد 16 فقره تفاهم نامه حفاظت مشارکتی در سطح 11 هزار و 739 هکتار از طرح های مرتع داری به منظور جلب مشارکت بهره برداران، یک فقره واگذاری طرح مرتع داری به مساحت 373 هکتار و تبدیل دیم زارهای کم بازده با کاشت بذر یونجه در سطح 59 هکتار در امتداد اصلاح پوشش گیاهی و افزایش توان تولید مراتع را می توان دیگر اقدامات این اداره در حوزه مرتع برشمرد.

 سال گذشته خطری که در حوزه مرتع احساس شد و نگرانی مردم را در پی داشت، چرای بیش از حد دام بود. برای جلوگیری از این موضوع در سال 96 چه تدبیری اندیشیده اید؟

نبود تعادل بین دام و مرتع در فریدونشهر به شدت بحرانی است و ما تلاش می کنیم با اجرای دقیق تر طرح کنترل کوچ و مدیریت چرا آن را برقرار کنیم. هم اکنون پنج هزار و 618 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم بهره بردار مراتع فریدونشهر هستند و در حالی که مجوز چرای 123 هزار و 903 رأس دام به مرتع داران واگذار شده است، تعداد دام شمارش شده در شهرستان تنها 154 هزار رأس بوده است.

  یکی از دغدغه های حفاظت از مراتع، کوچ به هنگام عشایر و چرای به موقع و به اندازه دام است، برای این منظور چه اقدامی انجام شده است؟

ما در فصل زمستان در قالب گروهی از همکاران به محل قشلاق عشایر بختیاری فریدونشهر در شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله دزفول و شهرک های اطراف آن، لالی، سردشت، مسجد سلیمان و غیره سفر کردیم و تقویم کوچ را در اختیارشان قرار دادیم و تأکید کردیم دام عشایر در کوچ بهاره نباید پیش از ماه خرداد وارد شهرستان فریدونشهر شوند.

همچنین در بهار سال گذشته از ابتدای فروردین تا 25 اردیبهشت ماه با به کارگیری موقت 540 نفر روز، پاسگاه های کنترل کوچ را در مسیر کوچ عشایر و ایلراه ها مستقر کردیم.

 جنگل های فریدونشهر که از آن به عنوان بزرگترین پوشش جنگلی استان نام بردید از چه اهمیتی برخوردارند؟

40 هزار هکتار جنگل های فریدونشهر توان جذب 276 هزار تن کربن و یک میلیون و 12 هزار تن دی اکسید کرین در سال را دارند و در حالی که در شاهراه ورود ریزگردها به استان اصفهان قرار گرفته اند، به عنوان وسیع ترین پوشش جنگلی استان اصفهان، نقش ریه تنفسی این استان، را بازی می کنند که با توجه به آن ها می توان تا حد زیادی علاوه بر ذخیره آب، از ورود ریزگردها جلوگیری کرد.

در سال های اخیر با پی بردن به اهمیت جنگل های زاگرس، طرح صیانت از این جنگل ها رقم خورد. در این رابطه چه اقداماتی در سال 95 انجام شده است؟

مهمترین اقدام انجام شده در طرح صیانت از جنگل های زاگرس تأمین درآمد جنگل نشینان از طریق بهره برداری از محصولات فرعی جنگل به منظور جلب مشارکت ایشان در حفاظت از جنگل ها بوده که شامل برداشت 440 تن گیاه باارزش کرفس در روستاهای کلوسه؛ وستگان، مصیر، کاهگانک و کاهگان علیا و سفلی در مساحتی 33 هزار و 488 هکتاری بوده است.

همچنین بدین منظور غنی سازی 25 هکتار جنگل روستای چالچرانه با بذر بلوط، توزیع رایگان 70 دستگاه آبگرمکن خورشیدی، 150 کپسول گاز و 150 تنور با سوخت گاز و توزیع یارانه ای شش هزار سیلندر گاز مایع بین جنگل نشینان در قالب طرح جایگزینی سوخت های فصیلی با هدف کاهش برداشت از پوشش جنگلی و مبارزه با گیاه انکلی داروش در سطح 105 هکتار از ذخیره گاه جنگلی پشندگان را می توان نام برد.

کرفس، موسیر، سماق، محلب و گزانگبین باارزش ترین گونه های خودروی گیاهی در منابع طبیعی فریدونشهر است که هم اکنون زمینه اشتغال 40 هزار نفر روز را در سال فراهم کرده است که این رقم معادل اشتغال زایی 138 نفر است.

در سال های اخیر با تغییر اقلیم، شاهد بارش باران به جای برف هستیم که این به معنای از دست رفتن بیشتر بارش های شهرستان به صورت روان آب است و این مسئله ذهن ها را متوچه آبخیزداری می کند. برای این موضوع چه تدبیری اندیشیده اید؟

به دلیل پتانسیل بالای کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان، جلوگیری از مشکلات روان آب های سطحی و تخریب بالای منابع طبیعی آبخیزداری در فریدونشهر اهمیت به سزایی دارد. تاکنون در 80 درصد از مساحت شهرستان مطالعات آبخیزداری انجام شده است که در نتیجه آن ها طرح های جدید آبخیزداری با پیگیری های ویژه فرمانداری، در سال 96 کلید خواهد خورد.

در سال 95 خبرهای زیادی در رابطه با حریق منابع طبیعی منتشر شد، در این رابطه هم توضیحی بفرمایید؟

در سال زراعی جاری فریدونشهر در کنار سمیرم، چادگان، بوئین میاندشت، فریدن و خوانسار جزء شهرستان های بحران حریق بودند. ما برای مقابله با این مورد نقشه بحرانی حریق و به دنبال آن طرح پیشگیری و اطفاء حریق در شهرستان را تهیه کردیم که می توان گفت 80 درصد از شهرستان جزء مناطق بحرانی حریق هستند.

در نتیجه این اقدامات در عبارت آماری در 10 سال گذشته 26.84 درصد از حریق های استان به شهرستان فریدونشهر اختصاص داشت اما امسال توانستیم با اقدامات پیشگیرانه و تدابیر اطفاء سریع حریق این رقم را به 14.1 درصد کاهش دهیم.

یگان حفاظت و بخش حقوقی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فریدونشهر چه میزان در حفاظت از منابع طبیعی این شهرستان در سال 95 نقش آفرین بوده است؟

تثبیت مالکیت دولت در اراضی ملی از مهمترین اقدامات بخش حقوقی بود که در نتیجه آن تا پایان سال 95 سند قریب چهار هزار هکتار از اراضی ملی را گرفتیم.

همچنین در حالی که در سه سال گذشته میانگین تشکیل پرونده ها در سال تنها 60 فقره بود، یگان حفاظت در سال 95 جمعا 231 پرونده تخلف منابع طبیعی تشکیل داد که این پرونده ها شامل 40 فقره تخریب و تصرف به مجموع مساحت 95 هکتار، 18 فقره بوته کنی به میزان سه هزار و 229 کیلوگرم کرفس و موسیر و 170 فقره تخلف دام به تعداد 31 هزار و 31 رأس تشکیل و به محاکم قضایی ارسال شده است.

حفاظت از عرصه های منابع طبیعی شهرستان بدون مشارکت مردم و بهره برداران و همکاری دستگاه های سیاسی، قضایی و انتظامی محقق نخواهد شد لذا از مردم تقاضا داریم در این جهت ما را یاری دهند.

انتهای پیام/ پونه زار/ الف