13891214104827
۰۹:۰۳ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۱

استاد دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد؛

لزوم شناخت اختلافات بین زن و مرد در همسرداری/ استفاده از اصل «تغافل و تدبیر» در مواجهه با اشتباه دیگران

فرهنگ گفت: اصل تغافل می گوید در مواجهه با خطای دیگران خود را به غفلت زده و بدانیم اگر اطرافیان خود را به خاطر اشتباهاتشان تحت فشار قرار دهیم اشتباهات آن ها بیشتر برون ریزی می کند؛ پس اشتباهات یکدیگر را به رخ هم نکشیم.

به گزارش صاحب نیوز؛ شاهین فرهنگ در نشست رهایی از روابط آسیب دیده همسران، پیرامون اینکه چه کنیم حال زندگی مشترکمان خوب باشد، اظهار کرد: علت اصلی طلاق به عنوان بزرگترین آسیب زندگی هر فرد این است که زوجین زبان یکدیگر را نفهمیده و به عبارتی از رفتار یکدیگر سر در نمی آورند.

وی با بیان اینکه لازم است اختلافات را بشناسیم تا از دست همسرمان دلگیر نشویم، افزود: زنان و مردان با یکدیگر فرق داشته و زوجین باید بدانند با هر فرد دیگری نیز که ازدواج می کردند این تفاوت ها وجود داشت.

این روانشناس با اشاره به امور روزمره زندگی آقایان و خانم ها از زمان غارنشینی تاکنون به تشریح اولین اختلاف بین زنان و مردان پرداخت و گفت: در طول تاریخ و با گذشت زمان زاویه دید آقایان کم کم بسته شده و مردان عادت پیدا کرده که تنها کلیات را ببینند این در حالی است که زاویه دید خانم ها به مروز زمان باز شد و آن ها به دیدن جزئیات عادت کردند.

فرهنگ ادامه داد: همین تفاوت ها در دید آقایان و خانم ها باعث می شود اختلافاتی هر چند ناچیز در زندگی مشترک آن ها پدید آید و از یکدیگر دور شوند که در اصطلاح به آن «کوچک های بزرگ» می گوییم بدین معنا که اگر سنگی در آب بیفتد در ابتدا موج های کوچکی ایجاد می کند اما به مرور موج ها بزرگ و بزرگ تر می شوند؛ اختلافات بین زن و شوهرها نیز به همین صورت بوده که از چیزهای کوچک شروع می شود.

فرهنگ دومین اختلاف بین آقایان و بانوان را در تجسم فضایی آن ها دانست و افزود: تجسم فضایی آقایان بسیار قوی و تجسم فضایی خانم ها بسیار ضعیف است و همین باعث درگیری آن ها خواهد شد؛ این موضوع باعث شده که بانوان جهت یاب های خوبی نباشند که این را در هنگام رانندگی یا آدرس دادن می توان مشاهده کرد.

وی در رابطه با سومین اختلاف ساختاری بین زنان و مردان ابراز کرد: توجه کردن آقایان دیداری و توجه کردن خانم ها شنیداری است و بنابراین آقایان با دیده و خانم ها با گوش عاشق می شوند؛ پس لازم است خانم ها در زمان صحبت کردن با همسرشان به او نگاه کنند تا مرد بتواند راحت تر صحبت کند و حس کند که همسرش حرف های او را می شنود.

این روانشناس از درک زبان بدن به عنوان چهارمین مورد اختلاف زنان و مردان نام برد و افزود: حرکات چهره و اعضای بدن هر کدام پیامی را منتقل کرده که به طور قطع هیچکدام از آقایان این زبان را بلد نبوده و باید یاد بگیرند اما همه خانم ها به طور مادرزادی زبان بدن را می فهمند و از همین رو مربیان خوبی هستند.

فرهنگ با بیان اینکه مغز انسان از دو نیم کره با قابلیت های متفاوت تشکیل شده است، گفت: کار نیمکره چپ مغز فکر کردن، استدلال، مقایسه کردن، سخن گفتن و منطق است و کار نیمکره راست عاشق شدن، خواب دیدن، رویاپردازی، تجسم فضایی و به طور کلی احساس داشتن است؛ مردان در یک زمان تنها از یکی از نیکره های مغز می توانند استفاده کنند و برای استفاده از نیمکره دیگر باید 25 دقیقه صبر کنند.

وی ادامه داد: اما خانم ها با سرعت زیاد طی چند ثانیه می توانند نیمکره در حال استفاده مغزشان را تغییر داده و بنابراین یک مرد در یک زمان تنها می تواند بر یک موضوع متمرکز شود اما یک زن به طور همزمان می تواند دو کار را به صورت عالی یا پنج کار را خوب انجام دهد.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد اذعان کرد: به بانوان توصیه شده به خاطر این ویژگی های ساختاری در زمانی که همسرشان از سر کار بر می گردد توقع بروز احساسات نداشته باشند چون مردان هنگام کار کردن در حالت استفاده از نیمکره چپ مغز به سر برده و لازم است 25 دقیقه زمان بگذرد تا بتوان با آن ها وارد مسائل احساسی شد.

فرهنگ تاکید کرد: با توجه به اختلافاتی که به آن ها پرداخته شد لازم است نحوه برخورد صحیح با هر عملی را بدانیم.

وی اضافه کرد: در علم روانشناسی قانونی به نام قانون «ده – نود» وجود دارد که می گوید ده درصد از اتفاقات زندگی انسان در کنترل ما نیست اما از آن اتفاق به بعد همه چیز در اختیار و در کنترل ما است.

وی تشریح کرد: عقل انسان در هنگام عصبانیت به درستی کار نمی کند؛ بنابراین عمل طرف مقابل درست یا غلط باشد، مهم نبوده و عکس العمل ما است که اگر درست و سنجیده باشد همه چیز شیرین خواهد بود؛ بهتر است هر کس از خود شروع کرده و سعی کند عمل و عکس العمل خود را درست کند.

این روانشناس با اشاره به لزوم استفاده از اغافل و تدبیر در مواجهه با اشتباهات همسر، تاکید کرد: اصل تغافل می گوید در مواجهه با خطای دیگران خود را به غفلت زده و بدانیم اگر اطرافیان خود را به خاطر اشتباهاتشان تحت فشار قرار دهیم اشتباهات آن ها بیشتر برون ریزی می کند؛ پس اشتباهات یکدیگر را به رخ هم نکشیم.

وی ابراز کرد: اصل تدبیر نیز می گوید ذره بین را روی خوبی های اطرافیانمان گرفته و بدانیم اگر از آن ها تعریف کنیم کنار ما خواهند ماند.

فرهنگ خاطر نشان کرد: خداوند به فرشتگان خود دستور داده تا هفت ساعت گناه بندگان را ننویسند شاید پشیمان شوند و در عین حال دستور داده اگر کار خوبی انجام دادند و یا نیت خوبی را از دل گذراندند برای آن بنده حسنه بنویسند؛ چقدر خوب است ما نیز اینگونه رفتار کنیم.

 

انتهای پیام/آرمان زنان/پ