صفحه اصلی » استان » فلاورجان » فعالیت عمرانی یا فعالیت…؟

اقدامات شهرداری پیربکران؛

فعالیت عمرانی یا فعالیت…؟

همزمان با روزهای گذشته شاهد یک سرعت بالا در انجام فعالیت های عمرانی در نقاط مختلف شهرستان فلاورجان هستیم که در این بین پیربکران بیش از سایر نقاط فعال بوده است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - جمعه ۱۳۹۶/۰۲/۱

صاحب نیوز-سیدسعیدموسوی درآمدی/ شهرها و روستاهای شهرستان فلاورجان در چند روز گذشته تبدیل به کارگاه های عمرانی شده و بسیاری از اقدامات با سرعت بسیار بالایی درحال انجام است.

در این بین شهرهای بهاران و پیربکران از بخش پیربکران کمی بیشتر از سایر شهرها به زیبا سازی برخی معابر پر رفت و آمد خود کرده اند به طوری که اطراف میدان بقیه الله بهران در حال زیبا سازی و جدول گذاری است مسیری که شاید بتوان ادعا کرد پر تردد ترین منطقه شهرستان البته بعد از اتوبان ذوب آهن است.

اینکه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به مساله عمرانی بپردازند در جای خودبسیار پسندیده بوده و به طور قطع رضایت عمومی را به همراه خواهد داشت که موجب می شود مردم به رایی که به شوراها داده اند دلگرم شده و در دوره های بعدی نیز بهتر اعتماد کرده و پای صندوق های رای حضور یابند.

اما گاهی اوقات اقدامات عجولانه موجب شده تا بسیاری از موارد را در بازسازی و زیبا سازی شهرها در نظر نگرفته شده و فعالیت های عمرانی خود را به سرعت پیش ببریم.

در همین زمینه یکی از فعالیت های شهرداری پیربکران تعریض خیابان های شهر بوده است که البته با توجه به رشد جمعیت و اسفاده از وسایل نقلیه این مساله بجایی بوده ولی باتوجه به تعجیلی که در به پایان رساندن این طرح های عمرانی صورت میگیرد بیش از آنکه اقدامی سودمند انجام شود ضرر های فراوانی را به همراه دارد.

به طوری که در خیابانی که از میدان چهارده معصوم به سمت پل بابا محمود منتهی می شود شهرداری با تعریض خیابان دو اقدام اشتباه انجام داده که هرکدام می تواند در آینده آثار مخربی را برای شهر پیربکران داشته باشد.

در همین راستا قاسم محمدی کارشناس کارشناس ارشد جغرافیا و بخشدار سابق بخش پیربکران گفت با تعریض این خیابان تنها آثار باقیمانده از طبیعت قدیم پیربکران که درختان کهنسال و زیبا بوده است را شهرداری از بین برده؛ این خیابان آنقدر هم اهمیت نداشته است که اینگونه آسیب به محیط زیست زده شود.

وی افزود: در همه جای دنیا بیشتر مسئولین به فکر حفظ و حراست میراث فرهنگی و معنوی خود بوده و درخت هایی که در این خیابان بود یک زیبای خاصی را به شهر داده بود به طوری که هرکسی وارد این خیابان می شد متوجه می شد این منطقه از بافت های اصلی پیربکران قدیم بوده و و به نوعی می توان ادعا کرد که این درختان سند گویای فرهنگ قدیم شهر بوده است.

محمدی در تکمیل صحبت خود تاکید کرد: بهتر بود شهرداری قبل از انجام این فعالیت ابتدا با چند کارشناس عمرانی و محیط زیست طرح را بررسی کرده و شاید بجای تعریض خیابان بهتر بود با توجه به وجود یکی از شاخص ترین آثار تاریخی کشور در این خیابان جاده را به حالت قدیمی و البته با شکل استاندارد و مدرن تبدیل می کرد که گردشگران خارجی وقتی در این مسیر قرار می گرفتند از وجود آن لذت ببرند.

به گزارش پلنا، در این خیابان عمارت بزرگ و عظیم استراخاتون یا همان مقبره ساره بت آشر قرار دارد که همواره در ایامی از سال پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خارجی قوم یهود از سراسر کشور و حتی دنیا است و در انتهای خیابان نیز پل بابا محمود با قدمت نزدیک به هفت قرن قرار داشته و شاید می شد خیابان را مانند برخی مناطق قدیمی شهر اصفهان یک باز سازی و زیبا سازی کرد.

اما مساله بعدی از بین بردن تنها کانال زه کشی بود که از کنار این خیابان عبور می کرد که در همین راستا داوود نصیر زاده کارشناس ارشد عمران و شهرسازی در گفتگویی با این پایگاه خبری اظهار کرد: یکی از مسایلی که در قدیم به آن توجه خاصی می شد ایجاد زه کش ها و کانال های کوچک برای دفع آب های سطحی بوده است که به مزار کشاورزی منتهی می شد ولی در معماری مدرن این مساله کمتر مورد نظر قرار می گیرد.

وی افزود: متاسفانه در این ایام که سیل به منازل بسیاری در نقاط مختلف کشور آسیب فراوان زده است که یکی از دلایل آن پیش بینی نکردن محل های مناسب و استانداردی برای دفع آب های سطحی بوده است به عنوان مثال در شهری که در حاشیه رودخانه قرار دارد نمی توان با کانیو گذاری برای دفع آب های سطحی برنامه ریزی کرد.

مدیرعامل سابق تعاونی دهیاری های بخش پیربکران در همین زمینه خاطر نشان کرد: در چند سال اخیر با خشکسالی روبرو بوده و رودخانه زاینده رود نیز با کم آبی روبرو بوده است؛  اما باتوجه به اینکه پیربکران در حاشیه این رود قرار دارد نمی توان پیش بینی کرد که آیا وضعیت به همین منوال خواهد بود یا نه و باید این جوی قدیمی که به «جوب شاه» نیز معروف بوده است به همان وسعت قبلی ایجاد شود و این مساله را به مسئول عمرانی شهرداری پیربکران نیز گوشزد کرده ایم.

حال به نظر می رسد بیش از آنکه تعرض و بازسازی این خیابان در شهر پیربکران موثر بوده باشد دو آسیب جدی به شهر وارد کرده است که یکی نابودی تنها آثار باقیمانده از پیربکران قدیم با از بین بردن درختان با قدمت های بیش از چند دهه بوده و دیگر پر کردن کانال زه کش کناری شهر که علاوه بر انتقال آب مادی کشاورزی به مزارع شمالی شهر دفع آب های سطحی در مواقع بارندگی از آن صورت می گرفته است شده.

حال باید منتظر پاسخ مسئولین شهر و شهرداری باشیم که آیا این تعریض در خیابان بابا محمود پیربکران ارزش این آسیب های جی به شهر را داشته است یا نه؟

انتهای پیام / پلنا

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد