صفحه اصلی » اقتصادی » لزوم اصلاح فرآیند بیمه کارگران ساختمانی/ بیمه کارگران باید قبل از شروع هر پروژه تعیین تکلیف شود

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر اصفهان مطرح کرد؛

لزوم اصلاح فرآیند بیمه کارگران ساختمانی/ بیمه کارگران باید قبل از شروع هر پروژه تعیین تکلیف شود

جان‌نثاری با بیان اینکه در پروژه های عمرانی دولتی بیمه کارگران ساختمانی به خوبی ارائه می شود گفت: متاسفانه در پروژه های خصوصی این روال صورت نگرفته و بابت هزینه ای که تامین اجتماعی به منظور بیمه دریافت می کند خدماتی ارائه نمی شود.

تاریخ انتشار: ۰۷:۳۱ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ رئیس کمیسیون عمران شورای شهر اصفهان در گفتگویی با بیان اینکه در پروژه های عمرانی دولتی کارگران بیمه می شوند گفت: در این گونه پروژه ها دولت مکلف به پرداخت حق بیمه کارگران بوده و تا این امر صورت نگیرد پیمانکار حق شروع پروژه را ندارد.

عبدالرسول جان نثاری افزود: از طرفی تا بیمه کارگران پرداخت نشود، کارفرما هیچ گونه مبلغی را به پیمانکار نمی پردازد و این موضوع یک روال قانونی است که به آن عمل می شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه بیمه کارگران در پروژه های خصوصی به این منوال طی نمی شود اضافه کرد: دولت برای تامین حق بیمه کارگران در پروژه های خصوصی پرداخت این هزینه توسط کارفرمایان را مطرح کرد که این امر با مخالفت شدید کارفرمایان مواجه و این تصمیم عملی نشد.

جان نثاری ادامه داد: پس از این موضوع، بحث حساب مشترک برای بیمه کارگران ساختمانی در نظر گرفته شد که کارگران برای استفاده از خدمات بیمه باید در سایت مورد نظر ثبت نام کنند؛ این موضوع منجر به جاماندن برخی از کارگران از لیست ثبت نام شده و برخی هم به صورت رانتی از بیمه کارگران ساختمانی استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه این یک مشکل کشوری است، حل آن را تنها بوسیله دولت عملی دانست.

لزوم اصلاح ساختار پرداخت حق بیمه کارگران
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر اصفهان گفت: فرآیند های بیمه کارگران ساختمانی نظیر پرداخت های حق بیمه باید اصلاح شود.

جان نثاری افزود: ابتدا قبل از هر پروژه ای باید بیمه کارگران ساختمانی تعیین و تکلیف شود و سپس فعالیت در آن پروژه شروع شود.

وی با اشاره به اینکه نظام بیمه ای ساختمان ها هم دچار مشکل است گفت: مشکل اول هزینه های گزاف بیمه های ساختمانی است که در یک مقطع زمانی با افزایش 30 برابری روبرو و با مخالفت برخی از مقامات مواجه شد.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر اصفهان بیان کرد: دولت در یک بازه زمانی مشخص و با یک شیب ملایم این نرخ را افزایش داد و طبق آخرین اطلاع به ازای هر متر مربع از ساختمان 20 هزار تومان برای بیمه دریافت که هزینه بیمه از خود پروانه ساختمانی هم بیشتر می شود.

جان نثاری تصریح کرد: بابت هزینه بیمه ای که از سوی تامین اجتماعی دریافت می شود، خدماتی که باید ارائه نمی شود و ارائه ندادن خدمات مطلوب از سوی بیمه ها باعث شده تا مردم هم به ناچار به سراغ شرکت های خصوصی برای دریافت خدمات بیمه ای بروند.

انتهای پیام/اصفهان بیدار/گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!