صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » آلودگی هوا مهمان همیشگی آسمان اصفهان می شود

در صورت عملی نشدن راهکارها برای کاهش آلاینده ها؛

آلودگی هوا مهمان همیشگی آسمان اصفهان می شود

امروز تنها حسرتی باقی مانده بر دل اصفهان که خود روزی آسمانی آبی داشته و به جای کارخانه های سر به فلک کشیده درختانی رو به آسمان و خیابان هایی که غریبه بوده است با این همه ماشین که روز به روز بر تعدادشان اضافه می شود و دیگر بعد از گوش به گوش شدن اخبار ریز و درشت از آلودگی هوا که از ابتدای فصل سرد آغاز شد به نظر می رسد از مدیران و شهروندان کسی حاضر نیست گوشی شنوا داشته باشد تا اصفهان هم نفسی تازه کند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۷

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز؛ آلودگی هوا که تلنگری است برای مدیران گاهی آنقدر سیاه و بزرگ می شود که همه به دنبال راه حلی هستند تا شاید بتوان دوباره آسمان را آبی دید اما همه این آشفتگی ها و مقصر پیدا کردن ها مدت زمان کوتاهی بیشتر طول نمی کشد و باز هم اصفهان می ماند و هزار طرح روی کاغذ مانده.

*دی ماه تنها6روز هوا نسبتا سالم

جالب است بدانید دی ماه اصفهان 24 روز آلوده را پشت سر گذاشت این آمار کم نیست برای یک کلانشهر و این یعنی فاجعه، آمار خودروها در خیابان ها کاهش پیدا نکرد و هنوز هم خودروهای تک سرنشین بر خیابان های نصف جهان حکمرانی می کنند.

صنایع همچنان مازوت می سوزانند و این در حالیست که خبرگزاری ها و روزنامه ها از لزوم تخصیص گاز به صنایع بارها و بارها نوشتند تا صدایی به گوش وزارت نشینان برسد بارها نوشتیم که اصفهان چیزی از تهران کم ندارد جز توجه مسوولان اگر قرار است به صنایع تهران به خاطر تهران بودنش گاز رسانی شود به اصفهان هم به خاطر نصف جهان بودن و پایتخت فرهنگ و تمدن ایران بودنش باید نگاهی ویژه شود مدیران بدون شک شنیدند اما به نظر می رسد لوله های آماده ای که مازوت را به نیروگاهها می رساند قطعا به صرفه تر بود تا شنیدن آمار بیماری های ریز و درشتی که در اصفهان جولان می دهد.

بازهم بارش برف در روزهای اخیر باعث شد تا دل مردم اصفهان خوش شود به اینکه شاید چند روزی خبری از آلاینده ها که دیگر مهمان همیشگی آسمان شهر شده اند نباشد اما گفته های کارشناس مسوول پیش‌بینی هوای اصفهان مبنی بر اینکه با توجه به استقرار جوی نسبتا پایدار در سه روز آینده بر روی استان اصفهان، باز هم افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در مناطق صنعتی و پرجمعیت استان وجود دارد بازهم خبر از ادامه آلودگی هوا داد.

اما بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی، بیانگر استقرار جوی نسبتا پایدار طی سه روز آینده بر روی استان اصفهان است ولی در کنار سرما و یخبندان افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در مناطق صنعتی و پرجمعیت استان وجود دارد.

**انگشت اتهام به سوی شهروندان

نگاهی گذرا به تیتر های رسانه ها در ماههای اخیر نشان می دهد که 70درصد آلودگی مربوط به تردد خودروهای تک سرنشین در هسته مرکزی شهر است و این بار انگشت اتهام به سوی شهروندان هم نشانه رفت چرا که تردد روزانه چندین خودروی تک سرنشین در خیابان ها را نمی توان نادید گرفت.

صحبت کردن برای تخصیص گاز به صنایع آلاینده و یا تخصیص سوخت استاندارد به خودروها و حذف اتوبوس هایی که باعث آلایندگی هوا می شوند هر کدام نیاز به برنامه ریزی بلند مدت و همت جمعی مدیران استانی و کشوری دارد اما در این میان استفاده نکردن از خودروهای شخصی که اولین متهم آلایندگی هستند سریع ترین راه برای رسیدن به هوایی پاک و آسمانی آبی است که باید از سوی شهروندان اجرا می شد که این امر اتفاق نیفتاد.

با وجود اینکه بارها و بارها به روشهای مختلف از شهروندان خواسته شد تا از حمل و نقل عمومی که مدیران هم قبول دارند خالی از اشکال هم نیست استفاده کنند تا  به ازای آن در هر نفس نگران ابتلا به بیماری هایی که همه از شایع شدنشان ابراز نگرانی می کنند نباشند باز هم بی فایده بود تا آلودگی همچنان برای مدتی نامعلوم ادامه پیدا کند.

*عبور از کوچه ها برای خلاصی از طرح زوج و فرد

طرح تردد زوج و فرد خودروها در نصف جهان به خاطر کمبود نیرو از سوی راهنمایی و شاید لزوم استفاده و نظارت بر خیابان ها توسط دوربین باعث شد از این طرح چیزی جز تابلوهای بزرگ بر سر خیابان های هسته مرکزی شهر چیزی باقی نماند اما اگر منصفانه به ماجرا نگاه شود باید اینطور گفت که اصفهان جزء شهرهایی است که کوچه پس کوچه های آن شهروندان را برای زودتر رسیدن به مقصد در گذشته یاری می کرده و  این کوچه هایی که اکثرا به یکدیگر راه دارند در این زمان برای رهایی از ترافیک و یا طرح های چون زوج و فرد به داد شهروندانی می رسد که انگار قرار نیست دل از وسایل نقلیه خود بکنند و با حمل و نقل عمومی در خیابان ها تردد کنند و این نشان میدهد باز در این مورد هم شهروندان به اصفهان رحم نکردند تا این طرح نصفه و نیمه به اجرا در آید.

*خداحافظی با مراکز معاینه فنی خودرو

جایگاههای مکانیزه معاینه فنی خودرو در اصفهان که آمار آن کم نیست فقط برای روزهای پایان سال است تا صف های آن چنان از خودرو به وجود بیاید و همه با دریافت برگه تایید  برای مسافرت های نوروزی آماده شوند که  اگر نگرانی از جریمه های آن چنان نبود این جایگاهها 365روز سال خالی می ماند.

دراین مورد هم مجلس نشینانی که فریاد آلوگی هوا را سر میدهند تا شاید از حق مردم دفاع کرده باشند با تصویب 5ساله شدن معاینه فنی خودرو بر مراجعه سالیانه هم خط قرمز کشیدند تا همچنان اتومبیل های فاقد معاینه فنی در خیابان ها تردد کنند.

احساس مسوولیت نکردن برای استفاده از امکاناتی نظیر مراکز معاینه فنی و رفع ایراد احتمالی باعث شده تا دود خودروها همچنان نفس شهر را تنگ کند.

*تردد خودروهای فرسوده همچنان ادامه دارد

و اما اخبار گواه است که سال گذشته قرار بود که طرح توقف تردد 200هزار خودروی فرسوده در اصفهان اجرا شود اما گذشت ماهها نشان داد همانند بسیاری از پروژه های دیگر در حال خاک خوردن است.

بیش از 28 درصد از خودروهای در حال عبور در شهر اصفهان فرسوده هستند،هم چنین یک هزار و 100 خودروی فرسوده در ناوگان تاکسیرانی اصفهان وجود دارد که تا کنون اقدامی برای نوسازی آنها صورت نگرفته است.

تردد خودروهای فرسوده، کیفیت سوخت نامناسب و افزایش روزانه 507 خودروی جدید به ناوگان حمل و نقل شهر اصفهان بر آلودگی هوا در این شهر هر سال و هر سال دامن می زنند که عدم هماهنگی برنامه ریزی های بالادستی با برنامه ریزی های انجام شده داخل شهر این مشکلات را به وجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده − پانزده =