صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » آنچه تقدیر کردند: مروری بر توانمندی های هسته ای ایران

نصرت موعود؛

آنچه تقدیر کردند: مروری بر توانمندی های هسته ای ایران

آنچه که ما در ادامه این مقاله می خواهیم یادآور شویم، روایت مستند حوادث انقلاب اسلامی است که ایران را از نوکری و ژاندارمی آمریکا در خاورمیانه در یک زمان کوتاه سی ساله تبدیل به ابرقدرت اول جهان کرد…

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۸

صاحب نیوز- محسن کاظمی (مدرس حوزه و دانشگاه)/ یکی از عوامل مهم و بسیار مؤثر در پیشرفت های علمی و صنعتی ایران پس از پیروزی انقلاب، فشارها و تحریم های اقتصادی و صنعتی بود که از طرف دشمن کینه توز به ایران تحمیل می شد، در واقع این هم یکی دیگر از نمادهای یاری خداوند و امدادهای غیبی بود، چرا که این تحریم ها ثمرات بسیار گرانسنگی در زمینه ی خود کفایی و بومی سازی در رشته های مختلف علمی و صنعتی برای ایران به ارمغان آورد.

این تحریم های اقتصادی دشمن، بر علیه کشور اسلامی ایران، مصداق بارز دیگری از فرموده ی خداوند در قرآن است که می فرماید: «و عسی اَن تکرهوا شیئاً و هو خیرٌ لکم»، ما ایرانی ها مفهوم این آیه شریفه را در قالب یک ضرب المثل که با مصادیق امدادهای غیبی در انقلاب اسلامی ارتباط تنگاتنگی دارد به کار می بریم و می گوییم: «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد». آری هزاران بار در انقلاب اسلامی، عدو شد سبب خیر چون خدا خواسته بود؛ این تحریم ها، بخصوص در دوران دفاع مقدس باعث فشار مضاعفی بر جبهه های جنگ شده بود، اما همین فشار مضاعف از طرفی و از طرف دیگر تأکیدهای مکرر امام خمینی مبنی بر این که باید روی پای خود بایستیم، باعث شد که شعار «ما می توانیم» منجر به «ما توانستیم» شود و همان طور که می دانید فرزندان نخبه ی این ملت در رشته های مختلف علمی و صنعتی کاری کردند کارستان.

ایران

در اوایل دهه ی سوم انقلاب، ناگهان دنیا متوجه شد کشوری که نمی توانست سلاح های انفرادی و مهمات مورد نیاز جبهه های جنگ را تأمین کند، و نخست وزیر مکتبی و انقلابی اش، شهید رجایی گفته بود: «ما وقتی آخرین فشنگ خود را شلیک کنیم تازه اول جنگ است و با کوکتل مولوتف خواهیم جنگید»، اکنون به تکنولوژی کامل چرخه ی سوخت هسته ای آن هم به نحو خود کفا و در شرایط تحریم علمی و صنعتی و بدون کمک هیچ کشور خارجی، دست یافته است. دشمن مستکبر ما یعنی آمریکا به طور مکرر تهدید می کرد که حتی اگر شده با آغاز جنگ دیگری، ما را از این موهبت خدا دادی و از این دستاورد عظیم علمی محروم می کند، چرا که از نظر آنها، هرکشوری بتواند به تکنولوژی هسته ای دست یابد، دیگر قدرت سیاسی آن کشور را به راحتی نمی توان مهار کرد و آن کشور به جمع کشورهای پیشرفته ی جهان از لحاظ علمی و صنعتی پیوسته و مقابله با آن ممکن نیست، و این چیزی است که هرگز برای آنها، در خصوص جمهوری اسلامی قابل پذیرش نبود، لذا در عین حالی که جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا بارها اعلام کرده بود که گزینه ی حمله ی نظامی به ایران همچنان روی میز است، تلاش های فشرده و بی سابقه ی دیپلماتیک را برای فشار سیاسی به ایران در جهت دست کشیدن از فعالیت های هسته ای آغاز کردند، فشارهای سیاسی آنها، در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی جواب داد و ایران داوطلبانه فعالیت هسته ای خود را برای به اصطلاح اعتماد سازی متوقف کرد، اما ناگهان یک اتفاق غیر قابل پیش بینی و به شدت غافلگیرانه برای منافع غرب در صحنه ی سیاسی ایران رخ داد. چهره ای ناشناخته به نام «احمدی نژاد» در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 در میان دیگر کاندیداهای مطرح و با سابقه و شناخته شده سر برآورد. او که در میان کاندیداها، گمنام ترین و غریب ترین چهره بود، به پشتوانه ی عملکرد عدالت گرایانه ی دو ساله در شهرداری تهران و هم چنین شعارهای عزت مدارانه و پنجاه و هفتی خود، توانست اعتماد ملت هوشیار ایران را به خود جلب کند. یکی از شعارهای پرجاذبه ی او این بود که باید تعلیق فعالیت های هسته ای پایان یابد و پلمب های آژانس هسته ای در مراکز هسته ای ایران شکسته شود. پس از انتخاب او به مقام ریاست جمهوری، با دستور مقام معظم رهبری پلمب ها برداشته شد. بدین ترتیب دانشمندان جوان هسته ای ایران از انفعال و خانه نشینی به عرصه ی فعالیت های سرنوشت ساز علمی بازگشتند، و تحت تأثیر این فضای جدید، شور و اشتیاق هیجان انگیزی در راستای ابتکارات و ابداعات علمی، همراه با شعار «ما می توانیم» و «ما توانستیم» دوباره در تمام مراکز علمی ایران برپا شد و یک بار دیگر خداوند، ایران را از کید دشمنان خارجی و منافقان داخلی نجات داد. پس از این پیروزی بزرگ خدایی، دشمنان غربی ما، با تصویب چهار قطعنامه ی شورای امنیت سازمان ملل به تلاش های مذبوحانه ی خود ادامه دادند اما با عکس العمل های شجاعانه ی مسئولین و بخصوص آقای احمدی نژاد که گفت: این قطعنامه ها از نظر ملت ایران ورق پاره ای بیش نیست، آنها از ادامه ی صدور قطعنامه مأیوس شدند و نه تنها در هیچ زمینه ای، چه نظامی، چه اقتصادی و چه سیاسی کمترین آسیبی به ایران وارد نشد، بلکه حتی فضای تهدیدهای  تو خالی آنها هم از بین رفت، و همه ی سران غربی واقعیت پیروزی ایران در این عرصه ی راهبردی را هم پذیرفتند.

در آن زمان صنعت بومی هسته ای ایران در این مبارزه ی طولانی و غیرتمندانه ی ملت شریف ایران و رهبری شجاع و هوشیار آن، به پیروزی نهایی رسید و برای همیشه دندان تیز تهدیدات دشمنان انقلاب نسبت به این دستاورد استراتژیک علمی به یاری خداوند، و به همت ملت ایران و شجاعت و غیرت دینی آقای احمدی نژاد از بیخ کنده شد، و هم اینک ایران به جرگه ی معدود کشورهای دارای تکنولوژی هسته ای پیوسته است، و بار دیگر لازم است دولت دکتر حسن روحانی نیز غیرتمندانه در صحنه حاضر شوند و این وصیت امام راحل را به خاطر داشته باشند که از دشمنان انقلاب و در رأس آنها آمریکا نهراسیم، و به خداوند اتکا داشته باشیم و این سخن تاریخ ساز امام را فراموش نکنیم که «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند».

***

یکی دیگر از پیچیده ترین و پیش رفته ترین دستاوردهای علمی جمهوری اسلامی پس از تکنولوژی هسته ای، «صنعت هوا فضا» است، کلید پیشرفت های موشکی ایران در سال های دفاع مقدس زده شد، ما در آغاز جنگ تحمیلی در ابتدایی ترین تجهیزات نظامی هم در مضیقه ی شدیدی بودیم، چه رسد به تجهیزات پیش رفته ی موشکی، در حالی که انواع موشک ها در جنگ های امروزه نقش بسیار مهمی بر عهده دارد، ما از تأمین این سلاح راهبردی برای جبهه های جنگ به دلیل تحریم های گسترده ی جهانی محروم بودیم، اما متخصصین متعهد و متدین وزارت دفاع در اواخر جنگ توانستند با اتکا و توکل به نصرت های الهی، موشک هایی با برد کوتاه برای رزمندگان دفاع مقدس تأمین کنند؛ این صنعت راهبردی پس از پایان جنگ، در مدار گسترش و تکامل شگفت آوری قرار گرفت و تا جایی رسیدیم که فرزندان ملت تاریخ ساز ایران، موشک شهاب 3 را با برد 2000 کیلومتر پرتاب کردند، در این زمان بود که دنیا متوجه شد ایران در این زمینه نیز به افق های بلندی دست یافته، اما این تازه اول کار بود و چیزی نگذشت که ایران صنعت موشکی خود را تا مرز ساخت موشک های فضایی به تکامل رساند و در بهمن سال 1387 توانست برای اولین بار بدون اینکه از کشوری دیگر کمک بگیرد، یک ماهواره ی ایرانی را توسط اولین موشک ماهواره بر ایرانی به فضا پرتاب کند و به باشگاه کشور های تسخیر کننده ی فضا بپیوندد.

هوا فضا

این پیشرفت های شگفتی ساز و فوق تصور دنیا، ایران را از لحاظ فناوری های برتر به رده ی کشورهای پیشرفته ی دنیا رساند، این پیروزی های بزرگ که با الطاف الهی در زمینه ی دستاوردهای علمی برای ایران حاصل شد، آخرین امیدهای دشمن را برای متزلزل کردن پایه های نظام مقدس جمهوری اسلامی به یأس بدل کرد. هم اینک دشمنان بطور مرتب اعتراف می کنند که ما ایران را به عنوان یک قدرت برتر سیاسی ـ نظامی در جهان پذیرفته ایم و البته این خود ما هستیم که با ادامه مقاومت خود این نگاه ها را رقم خواهیم زد.

واقعیت غیر قابل انکاری که علیرغم میل دشمنان اسلام، امروز در جهان همه پذیرفته اند، این است که ایران اسلامی در اوج اقتدار سیاسی، نظامی و اقتصادی باید که با برخورداری از نصرت های لایزال الهی به ابر قدرت اول جهان تبدیل شود؛ اما یادمان نرود همه ی این ها که گفتیم و همه ی دستاوردهای فراتر از انتظار و بالاتر از همه ی پیش بینی ها، در پرتو نصرت های متقابل شهیدان و خدای شهیدان است (ان تنصر الله ینصرکم)، چرا که خداوند نصرت های نازله ی خود را مشروط به نصرت های صاعده ی مؤمنین قرار داده است، و چه نصرتی برای دین خدا و راه خدا بالاتر از نثار جان شهیدان.

***

آنچه که ما در ادامه این مقاله می خواهیم یادآور شویم، روایت مستند حوادث انقلاب اسلامی است که ایران را از نوکری و ژاندارمی آمریکا در خاورمیانه در یک زمان کوتاه سی ساله تبدیل به ابرقدرت اول جهان کرد. این تحول بی سابقه و شگفت انگیز در تاریخ بشر، فقط و فقط در پرتو نصرت ها و امدادهای غیبی الهی می توانست تحقق یابد، اگر یک بار دیگر فهرست وار به حوادث مهم انقلاب اسلامی از اول تا کنون توجه کنیم، با کمی انصاف و تدبر، به زیبایی ها و ظرافت های نصرت های الهی در انقلاب اسلامی پی می بریم و به قول حافظ شیرازی به این حسن خداداد اقرار می کنیم.

کلک مشاطه ی صنعش نکشد نقش مراد           هر که اقرار بدین حسن خداداد نکرد

عامل اولین حرکت انقلاب اسلامی در 19 دی سال 1356 چاپ مقاله ای اهانت آمیز در روزنامه ی اطلاعات نسبت به امام خمینی بود، چاپ این مقاله از طرف رژیم شاه با هر انگیزه ای که صورت گرفت اما با عنایت الهی تبدیل به جرقه ی انقلاب اسلامی شد.

دومین گام مهم انقلاب که در گسترش تظاهرات و اعتراضات به همه ی شهرهای ایران، اثری غیر قابل انکار داشت، قیام مردم تبریز بود که عامل اصلی آن خود رژیم شاه بود که با بستن مسجد قزللی و کشتن شهید محمد زنوزی (تجلی) به این قیام تاریخ ساز دامن زد.

  اعلام حکومت نظامی در اصفهان، در پی قیام مردم این شهر، و آن هم شهری که شهرت جهانی دارد، به جهان ثابت کرد که این بار رژیم شاه در یک خطر بی سابقه قرار گرفته و دوست و دشمن، سقوط نزدیک شاه را باور  کردند؛ عامل اصلی این مرحله ی مهم از انقلاب سال 1357 هم خود رژیم بود که با دستگیری یکی از روحانیون مبارز شهر اصفهان قیام مردم آغاز شد.

رژیم شاه برای بد نام کردن جوانان انقلابی که مراکز فساد رژیم شاه را آتش می زدند، اقدام به آتش زدن سینما رکس آبادان همراه با تماشاچیان آن کرد، اما بسته بودن درهای سینما از بیرون و اقدام نکردن آتش نشانی برای اطفای حریق و شواهد دیگری که در صحنه ی جنایت وجود داشت، معلوم کرد که عامل آن خود رژیم شاه بوده و همین قضیه مردم بیشتری را به صحنه ی انقلاب کشاند.

5 ـ جنایت سفاکانه ی 17 شهریور تهران، رژیم شاه را به لبه ی پرتگاه سقوط برد، و دیگر رژیم هرگز از زیر بار این جنایت هولناک کمر راست نکرد.

6 ـ هجرت امام خمینی از نجف به پاریس باعث دسترسی بیشتر ایشان به رهبران و دست اندرکاران انقلاب و بالعکس شد، با این هجرت ارتباط و تسلط ایشان نسبت به حوادث داخل کشور از پاریس در مقایسه با فضای پلیسی و بسته ی نجف بیشتر و راحت تر شکل گرفت، لذا این هجرت نقش مهمی در هدایت مستقیم انقلاب توسط امام داشت، عامل این هجرت هم فشارهای سیاسی رژیم شاه به صدام بود.

7 ـ هوای بهاری زمستان 57 هم نقش مهمی در تداوم تظاهرات ها تا سقوط رژیم داشت و این لطف الهی باعث شد که رژیم نتواند برای مدتی تجدید قوا کند و نفسی براحتی بکشد.

8 ـ مصادف شدن اوج گیری انقلاب اسلامی با ایام محرم در سال 57 باعث حضور حداکثری مردم در تظاهرات تاسوعا و عاشورا شد و ضربه ی اساسی و نهایی را به رژیم وارد کرد، گفته شده شاه پس از دیدن عمق حضور مردم در خیابان ها در روز عاشورا تصمیم به خروج از ایران گرفت.

9 ـ ویژگی های اخلاقی شاه نیز نقش مهمی در سقوط رژیم شاهنشاهی داشت، او فردی ترسو بود و در بحران های سیاسی سریعاً خود را می باخت، او بطور کلی اعتماد به نفسی که لازمه ی رهبری یک حکومت است را نداشت، همین مسئله باعث شد که در مقابل امواج انقلاب خود را ببازد و به سرعت از کشور خارج شود. مسلماً ترس یک فرمانده در زیر دستان او هم اثر می گذارد و پس از فرار او، ارتش از هم پاشید و رژیم دو هزار و پانصد ساله سقوط کرد.

10 ـ بازگشت امام خمینی به ایران علیرغم نگرانی های اطرافیان و دوستداران ایشان و تهدیدهای عملی دولت بختیار، عامل بسیار مهمی در تسریع پیروزی انقلاب بود.

11 ـ حوادث روزهای 20 تا 22 بهمن 57 که در طی آن انقلاب اسلامی پیروز شد و رژیم شاه سقوط کرد، از ختم صلوات همافران نیروی هوایی برای سلامتی امام شروع شد، پس از طنین مردانه ی این صلوات در پادگان نیروی هوایی، گاردی ها به همافران حمله کردند و این درگیری باعث در گیری های مسلحانه ی دیگری در سطح پایتخت گشت که منجر به سقوط رژیم شد.

12 ـ فتح لانه ی جاسوسی، در رسوائی عوامل نفوذی در رأس حاکمیت جمهوری اسلامی و خلع ید جاسوسان سیاسی آمریکا در ایران و مصون ماندن همیشگی انقلاب از آسیب های فراوانی که توسط این سفارتخانه ممکن بود به کشور و نظام وارد آید، نقش بسیار مهمی داشت؛ عامل این پیروزی که حضرت امام به آن لقب «انقلاب دوم» دادند، اشتباه دولت آمریکا در پناه دادن به شاه فراری بود.

13 ـ تهاجم نظامی آمریکا به صحرای طبس و شکست خفت بار آنها نقش بسیار مهمی در اقتدار سیاسی ایران و شکست هیمنه ی سیاسی آمریکا در جهان داشت، آمریکا پس از این تهاجم دیگر هرگز به خود جرأت نداد پای به این خاک مقدس بگذارد، نیروهای مهاجم، امدادهای غیبی را در این تجاوز به چشم خود از نزدیک دیدند و برای سردمداران خود تعریف کردند و آنها را برای همیشه از تجاوز نظامی به ایران پشیمان کردند.

14 ـ شکست کودتای نوژه، که با تغییر روحیه ی ناگهانی یکی از خلبانان لو رفت و خطری بزرگ از بیخ گوش انقلاب اسلامی گذشت بدون این که هیچ گونه تلفات و آسیبی به نظام و مردم وارد آید.

15 ـ تحمیل جنگ هشت ساله برای سقوط یا تضعیف جمهوری اسلامی، اما این جنگ آن قدر برکات فراوانی برای ایران در زمینه های مختلف صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دربر داشت که باید درباره ی آن کتاب ها نوشت، و ما تا آخر از ثمرات مادی و معنوی این جنگ و خون شهدای آن بهره مندیم.

16 ـ رهبری پس از رحلت امام خمینی (قدس سره الشریف) نقش بسیار مهمی در حفظ و تداوم انقلاب داشت این قضیه هم از شگفتی های فوق العاده ی تاریخ انقلاب بود.

17 ـ حفظ جان مقام معظم رهبری از انفجار مهیب یک بمب در چند سانتی متری ایشان در ششم تیرماه 1360، یکی از بارزترین نصرت های الهی نسبت به این انقلاب بود.

18 ـ رشد کمی و کیفی نیروهای نظامی ایران، آبدیده شدن بدنه ی ارتش و سپاه، پیشرفت های علمی فراوان به خصوص در صنایع دفاع و ساخت هواپیماها و موشک های مختلف، تثبیت نظام جمهوری اسلامی، صدور انقلاب، یادگیری درس مبارزه ی عاشورایی از حماسه ی رزمندگان اسلام و پیروزی های حزب الله و حماس در پرتو الگوگیری از رزم ایثارگرانه ی رزمندگان اسلام، و گسترش اسلام و گرایش به تشیع به دنبال این پیروزی ها و زمینه سازی مقدمات ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) همه و همه از ثمرات دفاع مقدسی بود که دشمنان به ما تحمیل کردند.

19 ـ نقش حوادث و بحران های پس از دوم خرداد 76 و رو شدن دست نفوذی ها، پالایش مدیریت کشور از نامحرمان و نا اهلان توسط مردم پس از تجربه ی مدیریت آنها در دوران دوم خرداد، یکی دیگر از نصرت های الهی در پویایی و تکامل این انقلاب بود.

20 ـ نابودی تمامی دشمنان انقلاب از اول تاکنون به نحوی معجزه آسا، از عجایب اتفاقات 30 ساله ی اخیر است. فقط یک نگاه به فهرست دشمنان نابود شده ی انقلاب ما را به فکر وا می دارد که چگونه دست غیبی انتقام الهی همواره بر سر دشمنان این انقلاب فرود می آید.

21 ـ پیروزی حزب الله و حماس بر ارتش تا بن دندان مسلح اسرائیل که موجب افزایش قدرت سیاسی ایران در منطقه ی خاورمیانه و جهان و تضعیف بیش از پیش دشمنان اسلام و انقلاب شد.

22ـ پیشرفت های ایران در زمینه ی انرژی هسته ای و تسخیر فضا که یکی از عوامل مهم آن تحریم های اقتصادی و علمی جهانی بود.

اینها مهم ترین عوامل تکوین، بالندگی و دست یابی انقلاب اسلامی به قدرت برتر جهان بود و همه، عواملی بوده که نه تنها در اختیار کسی نبوده، بلکه بسیاری از آنها را دشمنان انقلاب به قصد ریشه کنی و نابودی آن کلید زده اند اما تبدیل به عوامل پایداری و تثبیت انقلاب گشته است، ما در هیچ حادثه ی تاریخی دیگری غیر از انقلاب اسلامی چنین پدیده ای را ندیده ایم که هر چه دشمنان یک حکومت بر علیه آن حکومت توطئه کنند همگی موجب تثبیت و پایداری آن حکومت و نابودی خودشان شود و از این جهت و خیلی جهات دیگر انقلاب اسلامی یک پدیده ی استثنایی تاریخی است که البته به جز امدادهای غیبی و نصرت های الهی هیچ توجیه دیگری ندارد، علت بروز این قضیه هم، این است که خداوند اراده فرموده است در زمان ما ریشه های ظلم و نفاق و کفر از بن در آید و به جای آن عدالت و ایمان و عبودیت جایگزین شود؛ البته این نظریه مویَد به روایات و احادیث بسیاری در مورد ظهور امام زمان است که با حوادث انقلاب اسلامی تطبیق می کند (ر.ک. بحارالانوار ج 51 ص 87).

از وقتی که توجه جدی اینجانب به این موضوع بسیار مهم انقلاب جلب شد، تا وقتی به فکر افتادم آن را به صورت مقاله ای و سپس کتابی در آورم (که مدت ها طول کشید)، چندین حادثه مشحون از امدادهای غیبی را شاهد بوده ام که کلید آن را دشمنان زدند و عاقبت آن واقعه صد در صد به نفع انقلاب، جمهوری اسلامی و گسترش اسلام ناب محمدی در سراسر جهان تمام شد. و قطعاً در آینده هم به همین منوال شاهد نصرت های الهی در انقلاب اسلامی تا ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهیم بود. ما قرن هاست که منتظر این روز هستیم، اندکی دیگر صبر می کنیم و می دانیم که صبح پیروزی بسیار نزدیک است.

(اللهم عجّل لولیک الفرج و اجعلنا من اعوانه وانصاره)

دیدگاه‌ها

  1. سید حمیدرضا نورانی گفته :

    ایران،ابر قدرت اول جهان؟!!!

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99