صفحه اصلی » اقتصادی » آب شرب نطنز؛ از وعده تا عمل/ مردم چشم انتظار تحقق قول مسئولان هستند

گزارش

آب شرب نطنز؛ از وعده تا عمل/ مردم چشم انتظار تحقق قول مسئولان هستند

آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی اداره آبفای نطنز در خصوص کمبود، نحوه و چگونگی مصرف آب در بخش های مختلف خانگی و کشاورزی در سال های اخیر نامطلوب بوده است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ کیفیت پایین آب شرب نطنز معضلی است که سال ها گریبانگیر شهرستانی با چشمه ها و قنات های فراوان بوده است و این روزها باز هم جدی شده و نارضایتی مردم را در پی داشته است.

به گفته مردم ساکن در بخش هایی از شهرک امیریه و گنبد باز شهر نطنز، در ساعت هایی از روز آب شرب با طعم و بوی خاص همراه می شود و نیز رنگ آن به شدت تغییر می کند.

مردم نطنز و مسافرانی که از شهرهای دیگر به این منطقه وارد می شوند، استفاده از آب های معدنی و خرید آب شرب یا برداشت از چشمه ها را به مصرف آب لوله کشی شده ترجیح می دهند.

چشمه هایی که سلامت آب آن ها به دلایل مختلف که وضعیت محیط پیرامون یکی از آن است دیگر محل اعتماد مردم نیست اما چاره ای جز استفاده از آن نیز وجود ندارد، این مسئله در بین عامه مردم، احتمال و فرضیه یکی شدن بستر منابع آب شرب با چشمه هایی که در مسیر گاوداری رحمت آباد و دامداری ها قرار دارند را پر رنگ کرده است.

بارها در زمان های گذشته بعضی از مسؤلان شهرستان از جمله مسئولان اداره دامپزشکی هشدارهایی در خصوص احتمال آلودگی آب های زیر زمینی با فضولات و فاضلاب دامداری و کشتارگاه نطنز در بخش های دیگر این شهرستان داده شده بود.

همه این موارد در حالی است که تاکنون هیچ پاسخ منطقی و صحیحی از جانب مسؤلان شهرستان در خصوص دلایل کیفیت پایین آب شرب نطنز داده نشده است.

با گسترش دامنه اعتراض مردم نطنز از کیفیت بد آب شرب، حل این موضوع در انتخابات اخیر نیز به یکی از وعده های مهم انتخاباتی کاندیداهای شورای اسلامی شهر نطنز، تبدیل شد تا آنجا که شریفی رئیس اداره آب و فاضلاب نطنز در پیامی وارد گود وعده ها شد و از قول خود و دیگر مسؤلان به مردم اطمینان داد که مشکل آب چه از لحاظ کمبود آب شرب در تابستان و چه از لحاظ انتقال آن، به زودی حل خواهد شد.

هر چند در سال های اخیر مشکل عمومی کمبود بارش ها و خشک شدن یا کم آبیِ قنات ها، چشمه ها و موضوع بهره برداری های بی رویه و بی نظم کشاورزان و صاحبان صنایع و معادن از آب های زیر زمینی و در حقیقت منابع آب شرب مردم نطنز، به این معضل دامن زده است ولی قول های متعدد مسئولان به مردم در سال ۹۵ همگی خبر از حل این معضل در آینده ای نزدیک می داد.

انتقال آب شرب همچنین یکی از نخستین وعده هایی بود که مرتضی صفاری نماینده شهرستان نطنز در مجلس شورای اسلامی به مردم داد و بعدها در جلسات متعدد بر انجام آن تاکید می کرد و حتی در سفر وزرا و همچنین استاندار اصفهان به نطنز یکی از موضوعات اساسی که همواره مطرح می شد همین بحث تامین آب شرب و انتقال آن به نطنز بود.

در کنار این موضوع مشکل دفع فاضلاب های شهری و دامداری ها در نطنز و نصب پکیج مسکن مهر نیز مدت ها است که یکی از مطالبه اصلی مردم نطنز محسوب می شود و مردم امید دارند با سامان بخشی به فاضلاب شهری و نظارت بر آب شرب نطنز دست کم همان اندک آب باقی مانده مصرفی شهروندان قابل شرب باشد.

نصب کنتور هوشمند برای کنترل مصرف آب و چاه های غیر مجاز در بخش امامزاده، سامان بخشی و ترمیم شبکه آب رسانی و خط لوله های روستاهای بخش مرکزی از اقدام های مثبتی بوده است که در مسیر بهبود وضعیت آب شرب انجام شده است.

ناگفته نماند آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی اداره آب و فاضلاب شهرستان در خصوص کمبود، نحوه و چگونگی مصرف آب در بخش های مختلف خانگی و کشاورزی در سال های اخیر نامطلوب بوده است.

نماینده مردم شهرستان در مجلس در همایش نطنز در مسیر توسعه پایدار که فروردین امسال در دانشگاه آزاد برگزار شد از تحقق بودجه برای انتقال آب به شهرستان و حضور وزیر نیرو برای کلنگ زنی این طرح خبر داد و مردم نطنز ضمن امیدواری نسبت به تلاش های انجام گرفته برای حل ریشه ای این مشکل، از مسئولان می خواهند تا کاری کنند تا اجرای طرح های کوتاه مدت نیز نقصی در مسیر روند تامین آب شرب برای آن ها ایجاد نکند.

البته حل معضل آب شرب با بهره برداری از چاه های تاج آباد و رحمت آباد و همچنین استفاده از منابع موجود منطقه، در حقیقت راه حلی اساسی برای موضوع نیست، هرچند در کوتاه مدت شاید جواب دهد؛ اما آن چه مهم و ضروری به نظر می رسد توجه ویژه به همان طرح انتقال آب به شهرستان است و امیدواریم این طرح تا قبل از این که بوی کهنگی بگیرد اجرا و تکمیل شود.

انتهای پیام/ آوای نطنز/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد