صفحه اصلی » مذهبی » هیئتی با قدمت سال ها فعالیت فرهنگی و مذهبی/ بسیاری از بزرگان در هیئت هارونیه حضور داشته اند

حسینیه امامزاده هارونیه اصفهان؛

هیئتی با قدمت سال ها فعالیت فرهنگی و مذهبی/ بسیاری از بزرگان در هیئت هارونیه حضور داشته اند

هیئت حسینیه امامزاده هارونیه با قدمت چند صد ساله و فعال در زمینه های فرهنگی، مذهبی و خدمت رسانی به مردم، و ماندگار در تاریخ اصفهان با انجام اقدامات ارزشمند در دوران هشت سال دفاع مقدس و همچنین برگزاری مراسم های باشکوه در ایام مختلف سال است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ قدمت هیئت حسینیه امامزاده هارونیه به سبب وجود مبارک امامزاده هارون بن موسی بن جعفر(ع)، چندصد ساله است و دارای سابقه بسیار زیاد در امر فعالیت های مذهبی توسط بزرگان و شخصیت های مذهبی و فرهیخته است.

قبل از انقلاب تمام هیئت ها در روز عاشورا به حسینیه می آمدند و بعد از انقلاب با توجه به افزایش و استقبال بسیار زیاد مردم، روز تاسوعا نیز به برنامه میزبانی از هیئت های عزاداری اضافه شد و بنابراین تاسوعا و عاشورا هیئت ها به این مکان مقدس امامزاده هارونیه، که هیئت نیز در آن مستقر است آمده و عزاداری باشکوهی انجام می دهند.

بسیاری از بزرگان، از گذشته و حال در برپا نگه داشتن این هیئت نقش داشته اند.

جلسه های هیئت در طول سال شب های جمعه برقرار است. همچنین در ایام ماه مبارک رمضان مراسم قرائت دعای ابوحمزه ثمالی در شبهای جمعه از نماز مغرب و عشاء الی ساعت ۱۲ شب در امامزاده هارونیه برقرار است.

یکی از مهمترین خصوصیت بارز هیئت و مسئولان هیئت حسینیه امامزاده هارونیه، ولایتی و پیرو ولی فقیه بودن است.

از جمله فعالیت های فرهنگی و مذهبی در راستای حفظ و زنده نگه داشتن یاد خاطره شهدا هشت سال دفاع مقدس برگزاری یادواره 23 هزار شهید شهر اصفهان و شهدای محله بوده است.

هیئت حسینیه امامزاده هارونیه حدود ۳۴ شهید که از عزیزان محله بودند تقدیم اسلام و انقلاب کرده است و یکی از برجسته ترین شهدای این محل که در حادثه هفت تیر به شهادت رسیدند حجت الاسلام علی اکبر اژه ای هستند.

این هیئت ماهانه یک بار دیدار از خانواده شهدا را در دستور کار خود دارد. هیئت حسینیه امامزاده هارونیه در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی داشته است و پایگاهی برای اعزام رزمندگان به جبهه های نبرد حق علیه باطل بوده است و در صحن امامزاده اتاق هایی در دوران جنگ تحمیلی برای تدارکات، تهیه و دوخت لباس برای رزمندگان صورت گرفته است.

در دوران رژیم پهلوی، هیئت حسینیه امامزاده هارونیه نقش بسزایی در آگاهی و هدایت مردم بسوی انقلاب و مبارزه با رژیم طاغوت داشته است.

این هیئت فرهنگی و مذهبی در ادامه فعالیت های ارزشی خود، اقدام به تهیه ی کتاب، قرآن، مفاتیح برای هیئت و همچنین برگزاری کلاس های آموزشی قرآن و مداحی کرده است. فعالیت های هیئت حسینیه امامزاده هارونیه در زمینه های دیگر، شامل حضوری پر شور در مراسمات و با توجه به ایام ماه مبارک رمضان در راهپیمایی روز قدس به همراه پایگاه مقاومت شهید علی اکبر اژه ای است.

برنامه شب های قدر هیئت حسینیه امامزاده هارونیه در مسجد امام علی(ع) که در مجاور امامزاده است با حضور جمع کثیری از مردم شهید پرور اصفهان برگزار می شود. نوجوانان و جوانان استقبال خوبی از مراسم ها در ایام مختلف سال و در شبهای قدر به عمل می آورند.از جمله چهره های ورزشی و محبوب نیز در این هیئت مانند آقای محمد ساکت فعالیت دارند.

خیریه امام رضا(ع) از جمله مجموعه های فعال در اصفهان، که زیرمجموعه ی هیئت حسینیه امامزاده هارونیه است و در آن به امور کارهای خیر برای نیازمندان می پردازند. هیئت حسینیه امامزاده هارونیه در ایام نوروز نیز خدمات خوبی به مسافران که به اصفهان آمده اند و در صحن امامزاده حضور پیدا کرده اند داده است. این هیئت در طول سال برنامه های اردویی زیارتی به اماکن مقدس و حرم ائمه معصومین داشته است.

محمد علی حسینی مداح اهل بیت(ع) و عضو فعال هیئت گفت: در شب تولد امام حسن مجتبی، پایگاه مقاومت شهید اژه ای حدود پنج هزار پرس غذا برای افطار به مکان های معین از طریق ارائه حواله، توزیع می کنند و هیئت نیز در این امر خیر فعالیت می کند.

این مداح اهل بیت(ع) خطاب به مداحان گفت: مداحان به نماز اول وقت اهتمام بروزند و جلسات خود را به گونه ای تنظیم کنند که نماز صبح آنها قضا نشود.

انتهای پیام/ مادحین/ گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 + 11 =