صاحب نیوز

سرم

صاحب‌نیوز گزارش می‌دهد؛

وضعیت نامعلوم «داروی خاص» بیماران نقص ایمنی اولیه در اصفهان

دسترسی به داروی خاص بیماری نقص ایمنی اولیه یکی از مسائل ضروری و حتی حیاتی است که ازیک‌طرف کمبود آن در اصفهان اعلام‌شده و از طرف دیگر نبود مشکل یا کمبودی در زمینه تأمین داروی خاص بیماران نقص ایمنی اولیه (IVIG) در استان مطرح است.

کدخبر: 693131
۱۳۹۶/۰۳/۲۲ @ ۱۲:۵۶

به گزارش صاحب نیوز؛ در میان ما آدم‌ها گاهی افرادی هستند که ممکن است به برخی از دلایل ازجمله عفونت‌های حاد، پیری، سوءتغذیه و سرطان دچار نقص ایمنی شده باشند.

* نقص ایمنی چیست

دستگاه ایمنی در بدن نقش مهم مقابله با عفونت‌ها، میکروب‌ها و باکتری‌ها را بر عهده دارد و نقص ایمنی یک بیماری دستگاه دفاعی بدن است؛ بنابراین وقتی قسمتی از این سیستم دچار ضعف شود یا آن‌گونه که باید کار خود را درست انجام ندهد این بیماری شکل می‌گیرد در این صورت سیستم دفاعی بدن قادر به کشتن عوامل بیماری‌زا نیست و خطر تشدید عفونت‌ها در بدن ایجاد می‌شود.

سرماخوردگی‌های مکرر، عفونت‌های تنفسی، بیماری‌های پوستی، گوارشی و عفونت مفصلی نمونه‌های بارزی از این ضعف سیستم ایمنی است که علائم مختلفی را در گوش، بینی، حلق، سینه، روده‌ها، مفاصل و پوست فرد دارای نقص ایمنی به وجود می‌آورد.

بیماری نقص ایمنی اولیه برای اولین بار در سال 1331 هجری شمسی برابر با 1952 میلادی تشخیص داده شد که در ابتدا تصور بر آن بود که این بیماری تنها در شیرخواران یا کودکان رخ می‌دهد ولی بعدها با افزایش تجارب بالینی در خصوص این بیماری‌ها مشخص شد که این بیماری‌ها ازآنچه تصور می‌رفت شایع‌تر است و حتی در جوانان و افراد بالغ نیز رخ می‌دهد.

بیماری‌های نقص ایمنی اولیه برحسب اجزای سیستم ایمنی به گروه‌های نقایص سیستم ایمنی هومورال، نقایص سیستم ایمنی سلولی، نقایص سیستم ایمنی فاگوسیتی و نقایص سیستم ایمنی کمپلمان تقسیم‌بندی می‌شود.

* تأمین یا کمبود داروی خاص بیماران نقص ایمنی اولیه در اصفهان؟

اما مسئله مهم برای افرادی که دچار این بیماری هستند دسترسی به داروهای مناسب است که ازقضا جز داروهای خاص است.

روز گذشته مدیرعامل خیریه بیماران نقص ایمنی اولیه حضرت صدیقه طاهره (س) در گفت و گویی با تشریح وضعیت بیماران نقص ایمنی اولیه، اظهار کرد: بیماران نقص ایمنی اولیه برای ادامه حیات وزنده ماندن به داروی IVIG نیاز دارند که در صورت نبود آن خطر مرگ آن‌ها را تهدید خواهد کرد.

سید محمدباقر حجازی، بابیان اینکه بیماران نقص ایمنی اولیه نیازمند تزریق مداوم این دارو هستند، عنوان کرد: سال گذشته نیز ما با مشکل کمبود داروی IVIG پیریویژن در سطح داروخانه‌ها مواجه شدیم که در این زمینه از ذخایر دارویی یکی از انبارها شهر تهران استفاده کردیم.

مدیرعامل خیریه بیماران نقص ایمنی اولیه بابیان اینکه متأسفانه امسال نیز برای بار دیگر بیماران در تأمین این دارو دچار مشکل شدند، خاطرنشان کرد: درگذشته داروی IVIG پیریوژن از سوئیس وارد می‌شد که هیچ بیماری به آن حساسیت نداشت اما از سال گذشته به دلیل عدم واردکردن این دارو، داروی IVIG اینتراتکت از آلمان وارد می‌شود که معدودی از بیماران به آن حساسیت دارند و به کما می‌روند.

حجازی بابیان اینکه خیریه بیماران نقص ایمنی اولیه حضرت صدیقه طاهره (س) تاکنون برای رفع مشکل این تعداد از بیماران از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت پیگیری‌هایی کرده، اما به نتیجه‌ای نرسیده‌اند، عنوان کرد: کمبود داروی IVIG پیریوژن تنها مختص به داروخانه‌های سطح استان اصفهان نبوده و سایر استان‌ها نیز با این مشکل مواجه هستند.

بااین‌حال مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پس از انتشار این مطلب در گفت و گو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی استان اصفهان اعلام کرد: مشکل یا کمبودی درزمینهٔ تأمین داروی خاص بیماران نقص ایمنی اولیه (IVIG) در این استان وجود ندارد.

کیانوش جهان پور ادامه داد: وضعیت این دارو به‌مانند گذشته است و از برندهای درجه‌یک دنیا و از کشورهایی مانند آلمان و سوئیس تأمین می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه تاکنون گزارش مستند از کمبود یا عارضه جدید این دارو به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام‌نشده است، گفت: با توجه به اینکه این دارو گران‌قیمت است، دولت بیشترین پشتیبانی را از آن می‌کند و حدود 90 درصد هزینه آن توسط بیمه‌ها پرداخت می‌شود.

مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تأکید کرد: اظهارنظر درباره برند خاص دارویی یا عوارض آن به‌عنوان یک موضوع تخصصی بر عهده وزارت بهداشت است.

انتهای پیام/گ