صفحه اصلی » اقتصادی » حمایت، شرط اساسی برای موفقیت جوانان خوانساری / نیاز به حمایت و معرفی جدی و رسمی داریم

گفتگو با یک حسابدار کارآفرین؛

حمایت، شرط اساسی برای موفقیت جوانان خوانساری / نیاز به حمایت و معرفی جدی و رسمی داریم

کار ما نیاز به کسب تجربه های جدید و مطالعات مستمر و بروز بودن بر اساس قوانین و مقررات جدید دارد بر همین اساس هم افق کاری ام ایجاد شرکت حسابرسی در خوانسار است.

تاریخ انتشار: ۱۶:۴۳ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ وقتی اسم این حرفه را می شنوم ناخودآگاه یاد چرتکه قدیمی پدربزرگم می افتم. مهره هایی که در یک قاب چوبی روی هم قرار گرفته بودند و من هرگز متوجه نشدم با بالا و پایین انداختن این مهره ها چطور حساب سال و ماه کار و کاسبی پدربزرگ معلوم می شود.

هر چند که دیگر از آن چرتکه های قدیمی خبری نیست و نرم افزارهای فوق پیشرفته حسابداری جای آن چرتکه ها را گرفته اند و امروز حسابداران به عنوان متخصصان این علم کار حسابداری ما را انجام می دهند.

روز های خرداد و تیر روزهای گرمی برای مودیان مالیاتی، صاحبان مشاغل و شرکت ها و موسساتی است که باید اقدام به تنظیم اظهارنامه های مالیاتی خود کنند.

و شاید شما نیز تاکنون تجربه این چنینی داشته اید، زمانی که می خواهید اظهار نامه مالیاتی خود را تنظیم کنید اما برای تنظیم آن نیازمند کمک و مشاوره یک حسابدار یا موسسه حسابداری هستید.

انجام این کار تخصصی در قالب تعاونی خود یک ارزش افزوده دیگر به وجود می آورد که نیازمند پشتکار و تلاش است.

در شهرستان خوانسار با وجود دو شهرک صنعتی فاز یک و دو و علاوه برآن موسسات و شرکت های مختلف، سالیان متوالی هیچ شرکت یا موسسه حسابداری برای کمک در امور مالی به این شرکت ها وجود نداشته است، اما چند سالی است که جوانان باانگیزه خوانساری آستین همت بالا زده اند و در قالب تعاونی فعالیتی را آغاز کرده اند.

در ادامه گفتگویی داریم با وجیهه بخشی کارشناس حسابداری که به همراه همسرش مهدی حقی و هفت نیروی خانم در شرکت تعاونی حسابداری تدبیر حساب سپهر خوانسار فعالیت می کنند، با ما در این گفتگو همراه باشید؛

 عمده فعالیت شرکت در چه زمینه ای است؟
ما یک شرکت خدماتی هستیم و کار اصلی مان حسابداری است و افراد، شرکت ها، موسسات و کارخانجات امور حسابداری خود را برای ما ارسال می کنند و یا این که به صورت حضوری به شرکت ها مراجعه کرده و امور حسابداری و تنظیم دفاتر مالی را انجام می دهیم. علاوه بر آن امور مربوط به تنظیم اظهارنامه های مالیاتی، تنظیم ارزش افزوده ها، صورت معاملات فصلی و تنظیم لیست های بیمه و حقوق نیز در این شرکت انجام می شود.

در کنار این موارد در شرکت تعاونی حسابداری تدبیر حساب سپهر خوانسار اصول و نرم افزاری های حسابداری به افراد متقاضی نیز آموزش داده می شود و کار جدیدی نیز که به تازگی به عهده گرفته ایم ثبت شرکت ها می باشد.

کار خود را از چه زمانی شروع کردید؟
با یک گروه هفت نفره در سال 90 و با حداقل امکانات و تجربه ابتدایی وارد کار شدیم، البته به دلایلی شرکتی که در ابتدا ایجاد شده بود منحل شد و با شرکت جدیدی تحت عنوان تعاونی کار خود را از سر گرفتیم.

این مجموعه در قالب تعاونی فعالیت می کند، تعاونی چه مزیت خاصی نسبت به دیگر قالب های فعالیت داشته که آن را انتخاب کرده اید؟
بهترین امتیاز فعالیت در قالب تعاونی آن است که زیر نظر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و همین امتیاز باعث می شود سایر تعاونی هایی که با اداره تعاون در ارتباط هستند از همین طریق در صورت نیاز به تنظیم دفاتر مالی و امور حسابداری خود از طریق اداره تعاون به شرکت تعاونی حسابداری تدبیر حساب سپهر خوانسار معرفی می شوند و این بهترین زمینه برای معرفی شرکت حسابداری به سایر شرکت ها، کارخانجات و موسسات فعال مرتبط با اداره تعاون است.

البته در سایر موارد مانند سیستم وام دهی و مالیاتی چندان تاثیری برای ما ندارد.

 در حال حاضر چند نفر در شرکت مشغول به کار هستند و برای چه تعداد نیرو اشتغال زایی کرده اید؟
اعضای اصلی شرکت هفت نفر هستند و ما در قالب کارآموز نیروهایی را نیز آموزش می دهیم که علاوه بر آن که درامور شرکت کمک هستند برای شرکت منبع درآمد نیز محسوب می شوند، در کنار آن نیروهایی را به شرکت ها و موسساتی که اعلام نیاز برای امور حسابداری کرده اند معرفی می کنیم و به نوعی کارآفرینی هم انجام می دهیم.

 به غیر از خوانسار آیا از شهرهای اطراف نیز متقاضی دریافت خدمات از شرکت بوده اند؟
عمده خدمات شرکت متمرکز در خوانسار است، البته مدت هشت ماه نیز در گلپایگان فعالیت می کردیم اما به دلیل جو رقابتی شدید در آن شهرستان امکان ادامه فعالیت حاصل نشد و به دلیل آن که در خوانسار هیچ شرکت حسابداری دیگری وجود نداشت و هیچ مرکزی برای امور حسابداری شرکت ها و کارخانجات در دسترس متقضیان در شهرستان نبود و با توجه به این که محیط و شرایط کاری بهتری در خوانسار با توجه به بومی بودن نیروها و شناخته شده بودن آنها فراهم بود در خوانسار فعالیت خود را ادامه دادیم.

 چه موسسه ها و کارخانه هایی در مدت فعالیت شرکت به شما اعتماد کرده و همکاری خوبی با شرکت تعاونی حسابداری تدبیر حساب سپهر خوانسار داشته اند؟
تعاونی مسکن مهر، تعاونی خوشه چین، شرکت تعاونی گلستان سرچشمه که به تازگی تاسیس شده، شرکت سهامی کیمیا شیمی خوانسار، شرکت آب معدنی کاریزآب و اتحادیه اصناف برخی از شرکت ها و موسساتی بوده اند که به شرکت تعاونی حسابداری تدبیر حساب سپهر خوانسار اعتماد کرده اند و از خدمات شرکت بهره برده اند.

همان طور که می دانید برای شروع به کار همیشه مشکلات و موانعی بر سر راه وجود دارد، آیا شرکت حسابداری نیز با این مشکلات مواجه بوده است؟
مشکلی که هر جوانی در ابتدای کار با آن مواجه است مسئله نقدینگی است و تامل در این که آیا این کار آن قدر مشتری دارد که بازده خوبی داشته باشد. مسئله بعدی حمایت است و در این خصوص بارها با مسئولان صبحت و نامه نگاری شد و طی این صحبت ها اعلام شد که ما چند خانم با امکانات اندک هستیم و قصد شروع چنین کاری را داشته و نیاز به حمایت داریم.

همان طور هم که در ابتدا گفته شد در ابتدای کار به دلیل نداشتن حامی و جدا شدن برخی از نیروها به دلایلی مانند ازداواج و یا تغییر مکان مجبور شدیم پس از مدتی کار را منحل و دوباره شرکت را با نیروهای جدید ایجاد کنیم.

در حال حاضر هنوز هم مشکل حمایت وجود دارد و انتظاری که داریم این است که به صورت رسمی و جدی معرف شرکت تعاونی حسابداری تدبیر حساب سپهر خوانسار باشند.

در مورد مشکلات یکی از مسائلی که اکنون نیز با آن مواجه هستیم بحث اظهارنامه های مالیاتی و انجام آن توسط کافی نت ها است، در حالی که تنظیم اظهارنامه کار حسابدار است.

یعنی آن که فرد و یا شرکت سال مالی و هزینه و درآمد آن را حساب می کند و به حسابدار می دهد تا صورت مالی آن را تنظیم کند.

مدت سه سال است که کافی نت ها این کار را انجام می دهند، البته ممکن است این کار برای افراد حقیقی راحت باشد اما برای شرکت ها و موسسات این مسئله فرق می کند.

بیشتر افراد به کافی نت ها مراجعه می کنند و این ضربه بزرگی است که به کار ما وارد می شود. باید برای همه این مسئله روشن شود که که تنظیم اظهار نامه کار حسابدار است و اگر قرار باشد هر فردی اقدام به انجام این امور کند دیگر تخصص معنایی ندارد.

 

 تا چه حد شرایط و محیط خوانسار را برای کار به ویژه فعالیت بانوان آماده می دانید؟
مسلم است که هر چیز به اراده و خواست انسان بستگی دارد و وقتی فرد بخواهد می تواند هر کاری را شروع کند. ما زمانی که پنج سال پیش شرکت را ایجاد کردیم حرف و حدیث هایی درباره این که شما خانم هستید و می خواهید دست به این کار بزنید وجود داشت، اما آن قدر نبود که مانع کارمان شود و خوشبختانه تاکنون هم مانعی وجود نداشته.

هر فردی برای موفقیت افق کاری دارد و برای حداقل پنج تا 10 سال آینده خود برنامه ریزی می کند، آیا شما نیز دارای این افق کاری هستید؟
کار ما نیاز به کسب تجربه های جدید و مطالعات مستمر و بروز بودن بر اساس قوانین و مقررات جدید دارد بر همین اساس هم افق کاری ام ایجاد شرکت حسابرسی در خوانسار است.

 در انتها آیا نکته ای وجود دارد که در بین سوالات به آن پرداخته نشد و می خواهید درباره آن صحبت کنید؟
شاید هر فردی در پاسخ به این سوال انتظارات خود را بیان کند. ما نیز انتظارهایی داریم که بیشتر هوای جوانان شهر را داشته باشند تا مجبور به مهاجرت از خوانسار نشوند، با تجربه ای که کسب کرده ام متوجه شدم در خوانسار نیز امکان کار کردن وجود دارد.

در مورد شرکت نیز نیاز به حمایت و شناخته شدن وجود دارد و زمانی که کار بیشتری وجود داشته باشد ما هم نیروی بیشتری جذب می کنیم، اما اگر کار به جای دیگری سپرده شود همین موجب دلسردی خواهد شد.

شهرهای اطراف فاقد موسسه و یا شرکت حسابرسی بوده و متقاضیان برای این منظور مجبور هستند با رفتن به شهرها بزرگ هزینه های سنگین را برای این منظور پرداخت کنند.

از این که در این راه قدم برداشته ام خوشحال هستم و از رشته تحصیلی و کاری که انتخاب کرده ام رضایت و آرامش دارم به ویژه این که در کنار همسرم که تجربه بیشتری نیز در این کار دارد فعالیت می کنم و این امتیاز بسیار بزرگی است.

علاوه بر آن از فرمانداری نیز به دلیل حمایت هایی که در ابتدا و شروع کار از شرکت داشته است نیز تشکر می کنم و امیدوارم این حمایت ها ادامه دار باشد.

انتهای پیام/ چشمه سار/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد