صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » از تشكيلات حزب الله لبنان و تاسيس آن چه می‌دانيد؟

مروري بر ساختار تشكيلاتي حزب الله

از تشكيلات حزب الله لبنان و تاسيس آن چه می‌دانيد؟

این شيوه تشکیلاتی باعث جذب اقشار مختلف معتقدان به اهداف حزب شد و با لحاظ تفاوت‌های غیر مضر در ویژگی‌های خاص هر قشر، از درغلتیدن در آفت ایجاد تشکیلات بسته و منع دیگران از تعامل با حزب جلوگیری شد.

تاریخ انتشار: ۱۷:۱۲ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۱۴

سرويس مقاومت صاحب نيوز: بحث و بررسی درباره چهارچوب عملی تحقق اهدافی که کمیته نه نفره بنیانگذاران ارائه دادند و امام خمینی آن را مورد تایید قرار داده بود، آغاز شد.

 بحث‌های گسترده‌ای در حوزه‌های رهبری حزب، درباره ساختار تشکیلاتی و شکل سازماندهی که می‌تواند اهداف را به گونه‌ای بهتر تحقق بخشد، صورت گرفت. سرانجام، گفتگوها با انتخاب یک گزینه به پایان رسید و تشکیلات هرمی شکل به عنوان الگوی حزب قرار گرفت و در نتیجه الگوی زیر حاصل شد.

1- هرکس به طور کامل موافق اهداف حزب باشد، پایبندی به تصمیمات تشکیلاتی آن را بپذیرد، زمان لازم را برای انجام وظایف خود دراختیار حزب بگذارد، دارای ویژگی‌های کلی وعمومی یک شخص مومن و مجاهد و نیز شیوه رفتاری شایسته‌‌ای باشد که به او اهلیت ورود به تشکیلات و رشد در داخل آن را بدهد و بالاخره از عهده انجام وظایف خود برآید، می‌تواند عضویت حزب را در جایگاه‌های مختلف و در چهارچوب تشکیلات مستقیم آن بپذیرد.

2- به اعضا کارت شناسایی حزبی داده نشود، چرا که آنان تنها کسانی نیستند که در راه تحقق اهداف حزب می‌کوشند و نیز برای آن شناسایی عضویت مرتبط به کارت حزبی نباشد.

 3- مراعات وظایف حزبی مورد نظر و در رأس آن‌ها فعالیت‌های مقاومت و ایجاد تشکیلات مناسب که شرح وظایف و حدود مسولیت‌ها و اختیارات را برای انجام فعالانه وظایف لحاظ و هماهنگی بین واحدهای حزب را تسهیل می‌کند.

صاحب نیوز-کمین حزب الله

4- ایجاد بسیج عمومی که علاقه‌مندان به پیوستن  به حزب را در محلات و روستاهای مختلف در برمی‌گیرد و توزیع هرمی مدیریت امور آنان، بستگی به توزیع جمعیتی و جغرافیایی محلات و روستاها داشته باشد و مشارکت آنان در حد شرایط و دقت آنان باشد و در دوره‌های نظامی و فرهنگی، نبرد و رزم و سایر فعالیت‌های عمومی مورد نظر حزب شرکت جویند.

 5- ایجاد جمعیت‌های زنان که به بخش زنان و فعالیت‌های متنوع آنان بپردازد و در سطح مساجد و محلات گسترده باشد و به فعالیت‌های فرهنگی‌، اجتماعی و بسیج اهتمام  ورزیده، در فعالیت‌های عمومی مورد نظر حزب نیز شرکت جویند.

 6- ایجاد جمعیت پیشاهنگان امام مهدی عج الله تعالی فرجه که به نوجوانان توجه کرده‌، در راه تربیت و ارشاد آنان بکوشد و فعالیت‌هایی انجام دهد که با سن و مقتضیات آنان – علاوه بر مشارکت در فعالیت‌های عمومی حزب- سازگار باشد.

7- ایجاد موسساتی در زمینه تربیتی، فرهنگی‌، بهداشتی‌، تبلیغاتی‌، کشاورزی، عمرانی و مانند آن‌، هر یک با هیأت مدیره مستقل که ضمن پایبندی به اهداف عمومی‌، با حاشیه خاصی از اختیار و حق انتخاب افراد و به شرط مراعات حداقل رویکرد فرهنگی و سیاسی حزب و نیز لحاظ جهات امنیتی، فعالیت کنند.

8- توجه به بسیج تربیتی که حدود فعالیت آن، دانشجویان، آموزگاران و استادان را در مدارس راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه‌ها در بر‌می‌گیرد و دارای فعالیت‌هایی در ارتباط با بخش تربیتی بوده، همه علاقه‌مندان به همکاری را براساس سیاست‌های ترسیم شده و اهداف اعلام شده در صفوف خود جای دهد.

images

 9- مشارکت در برپایی تجمع‌ها و هیأت‌های مختلف در امور سندیکایی، صنفی و تخصصی، با ایجاد حاشیه‌ای وسیع‌تر برای ویژگی‌های افراد عضو در آن‌ها، به گونه‌ای که اگر چه شرایط عضویت مستقیم در ساختار تشکیلاتی حزب بر او منطبق نباشد، اما شرط مراعات حداقل پایبندی به سیاست‌های عمومی و اهداف اجمالی حزب را رعایت کند. فعالیت‌های این تجمع‌ها و برنامه عمل آن‌ها، صرفا در حوزه گرایش صنفی یا تخصصی آن‌ها خواهد بود.

 10 -همکاری با عالمان، جمعیت‌ها  و موسساتی که از لحاظ تاسیس و آیین نامه‌های داخلی‌، اگر چه دارای استقلال خاص خود هستند، اما در چهارچوب کلی، با اهداف حزب الله هماهنگی دارند.

11-تلقی همه شرکت کنندگان و حاضران در جشن‌ها و فعالیت‌ها و مسائل مورد توجه حزب الله و نیز تایید‌کنندگان اندیشه‌های آن به عنوان هواداران حزب الله.

 این شيوه تشکیلاتی باعث جذب اقشار مختلف  معتقدان به اهداف حزب شد و با لحاظ تفاوت‌های غیر مضر در ویژگی‌های خاص هر قشر، از درغلتیدن در آفت ایجاد تشکیلات بسته و منع دیگران از تعامل با حزب جلوگیری شد. با این همه‌، حزب الله همچنان نیازمند ادامه جستجو و بررسی هر روشی است که دایره استفاده از دوستداران و تایید‌کنندگان حزب و نیز حوزه جذب و فراگیری مردمی و استفاده از همه نیروها را  گسترش دهد. از سوی دیگر همواره تلاش می‌شود تا تعصبات حزبی که نتیجه طبیعی یک تشکل است، ازبین برود، چرا که افزایش یا کاهش تعصب، در گرو روش هدایت کلی حزب و پیگیری مسولان است و می‌توان آن را به پایین ترین حد مقبول که هماهنگ با تشکیلات حزب باشد رسانید.

 براین اساس دیگر مشکلی در زمینه نام‌گذاری باقی نماند، چرا که نام تشکل تغییری در واقعیت عملی آن ایجاد نمی‌کرد. لذا تصمیم به انتخاب نام «حزب‌الله» گرفته شد. حزبی که می‌کوشد همه اقشار امت را  براساس حزئیات فوق الذکر به سوی خود جذب کند و همواره این آمادگی را برای انجام اصلاحات و تعدیل تشکیلاتی درون سازمانی، همگام با مسائل نوین و نیازهای حزب درتوسعه جایگاه و وظایف خود، داشته باشد.

 الگوی رهبری جمعی به جای رهبری فردی برای حزب انتخاب شد. کادر رهبری شورا نام گرفت و تعداد اعضای آن که انتخاب آن‌ها پس از مشورت با فعالان اصلی حزب صورت می‌گیرد، در دوره‌های مختلف متفاوت بود. شورا در آغاز رئیس یا دبیر کل نداشت و این شکل تشکیلاتی هفت سال طول کشید‌، اما با اعلام نامه سرگشاده درسال 1985‌، سمت سخنگوی رسمی ایجاد شد تا نیاز به مراودات سیاسی رسمی و اعلام مواضع حزب برآورده شود.

 با پیشرفت فعالیتها، نیاز به اصلاح ساختار تشکیلاتی شورا و روش انتخاب اعضای آن احساس شد و لذا در آیین‌نامه داخلی که بعدا تصویب شد، تعداد اعضای شورا نه نفر تعیین شد که برای یک سال، از سوی کادرهای اصلی که در جایگاه مسول بخش یا بالاتر ازآن هستند انتخاب می‌شوند.

 شورا نیز دبیر کل را از میان اعضای خود انتخاب می‌کند و سایر وظایف به بقیه اعضا، بر اساس اختیارات متذکر شده در آیین نامه داخلی تقسیم می‌شود. نخستین شورای منتخب که از لحاظ ترتیب زمانی چهارمین شورای حزب بود، شیخ «صبحی طفیلی» را در پنجم نوامبر 1989 به عنوان دبیر کل برگزید و در پایان دوره به دلیل عدم امکان تشکیل کنگره انتخاباتی که ناشی از محاصره اقلیم التفاح‌، درجریان حوادث درگیری‌های امل و حزب الله بود، به مدت شش ماه دیگر تمدید شد. پس از آن اجرای پاره‌ای اصلاحات تشکیلاتی تصویب شد.

 تعداد اعضای  شورا به هفت نفر تقلیل یافت تا با توزیع وظایف مشخص شده هماهنگ باشد و مدت ماموریت شورا نیز به دوسال افزایش یافت و سمت جانشین دبیر کل نیز ایجاد شد در مه 1991 شورا شهید سید عباس موسوی را به عنوان دبیر کل برگزید که او در 16 فوریه 1992 به فیض شهادت نایل آمد و پس ازآن سید حسن نصرالله به جانشینی او، به عنوان دبیر کل انتخاب شد تا در مدت باقی مانده آن دوره، فعالیت‌های جاری شورا را پیگیری کند.

توصیه مهم نصرالله به ایران در مورد بحرین

 سید حسن نصرالله در نیمه مه 1993 انتخاب شد و در دوره‌های پیاپی پس از آن تا دوره انتخابی کنونی دبیر کلی او تجدید شد. در این مدت دو اصلاح در نظام شورا صورت پذیرفت: ماموریت شورا به سه سال افزایش یافت و انحصار انتخاب دبیر کل به دوره متوالی برداشته شد و به دبیر کل حق نامزدی و انتخاب شدن برای دوره های متوالی متعدد داده شد.

 از نظر ساختار تشکیلاتی عمومی حزب نیز، اصلاحات متعددی صورت گرفت تا هماهنگ با نیازهای حزب الله باشد. در نتیجه این تعدیل‌ها ، پنج شورای جهادی‌، سیاسی، اجرایی فعالیت‌های پارلمانی و قضایی به وجود آمد که ریاست هر یک را یکی از اعضای شورا به عهده دارد.

حزب الله لبنان، خط مشی، گذشته و آینده آن – شیخ نعیم قاسم- ترجمه محمد مهدی شریعتمدار- فصل دوم -85-90

دیدگاه‌ها

  1. ناشناس گفته :

    حزب الله مایه افتخار شیعه وجهان اسلام است انشاء الله موفق باشند

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد