صفحه اصلی » اجتماعی » ضرورت اولویت بندی اوقات فراغت/ تابستان بچه ها را هدر ندهیم!

سخنی با پدرها و مادرها؛

ضرورت اولویت بندی اوقات فراغت/ تابستان بچه ها را هدر ندهیم!

اولین موضوعی که ذهن بچه ها را با شروع تعصیلات به خود درگیر می کند انشایی است که سال تحصیلی بعدی باید در آن بنویسند که تابستان خود را چگونه گذرانده اند اما اندیشیدن به چگونه گذراندن تابستان باید اکنون انجام شود نه در پایان تعطیلات.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۶ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۲

 صاحب نیوز –  علی نیکنام/ شاید مسئله تعطیلی مدارس در ایام تابستان برای دانش آموزان دوران ابتدایی و راهنمایی بسیار دلچسب و شیرین باشد اما باید قدری جلوی این لذت بی حد و اندازه را هم گرفت!

این خوشحالی بی حد و عدد در حالی رخ می دهد که دانش آموزان تمام روز را در خانه و یا پای تلویزیون می گذرانند که باید برای این معضل چاره اندیشی کرد تا بچه ها به بهترین نحو از اوفات فراغت خود استفاده کنند.

اولین چیزی هم که برای پر کردن اوقات فراغت کودکان به ذهن ها می رسد ثبت نام در کلاس های جورواجور است؛ برخی از اولیا در این مورد آنقدر زیاده روی می کنند که تمام روزها و ساعات کودک به نحوی پر می شود که لذت اوقات فراغت در کام کودکان تلخ می شود.

این موضوع بر خلاف کودکانی است که تمامی ساعت هی روز خود را پای تلویزیون و یا بازی های کامپیوتری و یا بازی با سایر کودکان محل سپری می کنند.

باید برای اوغات فراغت بچه ها در ایام تابستان برنامه ریزی دقیقی هم به منظور آموزش و هم برای تفریح صورت گیرد.

شروع تابستان و شروع تعلیم

همه ما فصل تابستان را فصل تعطیلی مدارس می دانیم در حالی که امام خمینی (ره) با یک جمله کوتاه اما زیبا به تعطیلی مدارس معنا بخشیده و فرموده اند: « مدارس تعطیل می شود اما تعلیم و تربیت هرگز تعطیل نمی شود.»

قطع به یقین آموزش یکی از نیاز های هر انسان و کودک است حال آنکه این آموزش در سال های اخیر گستره وسیعی پیدا کرده تا جایی که شرکت در کلاس های آموزش فوتبال تا کلاس های زبان خارجه و برنامه های کامپیوتری در آن گنجانده می شود.

اما برای اینکه هر آموزشی برای فرزندان مفید به فایده باشد باید ابتدا از استعداد ها و نیاز های هر کودکی آگاه شد، چه بسیار کلاس های مختلفی که کودکان در آن شرکت کرده اند اما در پایان بهره ای از آن نبرده اند.

از این رو پیشنهاد می شود برای اطلاع از استعدادهای کودکان خود به مراکز مجاز سنجش استعداد رفته و با این کار مسیر حرکت فرزند خود را در عرصه های مورد علاقه او تضمین کنید.

پاسخ گویی به نیاز های کودکان

همانطور که هر انسانی برای ادامه حیات خود به آب، هوا و غذا نیاز دارد کودکان هم برای زندگی بهتر به مواردی البته مختص به بازه سنی خود نیاز دارند؛ از جمله این موارد می توان به تفریح، شادی و سرگرمی که یقینا نقش موثری را هم در پرورش فکری و هم در اعتلای روحی آنان دارد اشاره کرد.

البته بازی های دسته جمعی که در مدارس و یا جمع های کودکانه انجام می شود علاوه بر ارضای حس بازی کردن باعث می شود تا با موقعیت های اجتماعی هم آشنا شوند و نقش خود را در اجتماعات انسانی پیدا کنند.

از این رو علاوه بر توجه به بازی های انفرادی در منزل، حضور در اجتماعات هم سالان کودک می تواند برای رشد شخصیتی او موثر واقع شود.

اما با توسعه فناوری های روز همچون انواع موبایل، کامپیوتر و تبلت بسیاری از کودکان و حتی اطفال به نحو چشمگیری با این وسایل خو گرفته اند که ساعتی را بدون آنها نمی توانند سپری کنند.

استفاده از این وسایل علاوه بر عوارضی که بر سلامت کودکان که بارز ترین آن بیماری های چشمی است می گذارد بعضا با انجام بازی های جنگجویانه روح قدرت و ثروت طلبی را در کودکان پرورش می دهد و باعث می شود تا در دوران بزرگسالی این روحیات ظهور و بروز پیدا کند.

اما متاسفانه با وجود اطلاع از عوارض این وسایل هنوز هستند پدران و مادرانی که برای رهایی از مزاحمت های فرزندانشان حاضرند گران ترین این وسایل را تهیه کنند اما کودکان خود را از راه های صحیح تفریح و تربیت دور نگه می دارند.

جالب اینجاست که با این طرز تربیت گاهی اوقات حرکاتی از فرزندان بروز پیدا می کند که خود والدین متعجب می شوند و به اوضاع بهتر تربیتی دوران خود اذعان می کنند!

تفریح با امکانات و هزینه کم

یکی از مهم ترین دغدغه های هر خانواده ای برای نحوه سپری کردن اوقات فراغت فرزندان خود، هزینه های گزاف بسیاری از کلاس های آموزشی است.

به عنوان مثال کلاس هایی مانند زبان های خارجه که امروزه با گسترش فرهنگ غرب در ایران یکی از کلاس های پر طرفدار و البته گران هست را می توان نام برد.

اگر خانواده ای تنها به فکر گذران اوقات فراغت فرزند خود به صورت موقتی و نه دائم است توصیه می شود از کلاس های ارزان قیمت که در کانون ها و یا فرهنگسراها برگزار می شود استفاده کنند زیرا این کلاس ها اغلب برای ایام تابستان در نظر گرفته می شوند.

کلاس هایی که در این مکان ها برگزار می شود هزینه های مناسب تری را دارند و کودکان می توانند با هفته ای سه جلسه شرکت در این کلاس ها از مزایای آنها برخوردار شوند.

در حالی که کلاس های زبان های خارجی که با نام و نشان های متعدد در سطح شهر برگزار می شود علاوه بر کلاس های ترم تابستان در کلیه سال هم برگزار می شوند و مدارک معتبری را هم ارائه می دهند.

شرکت در این کلاس ها بیشتر جنبه تخصصی دارد و اگر کودکی در این کلاس ها شرکت کرد هزینه های او به عنوان هزینه فایده محسوب می شود و می تواند پس از فراگیری علوم، از آنها کسب درآمد نیز کند.

اولویت بندی اوقات فراغت

در برنامه ریزی برای اوقات فراغت، اولويت‌ها بايد مورد توجه قرار گيرد و نيازها براساس درجه اهميت آنها برآورده شوند.

اگر در خانواده‌اى نيازهاى اوليه و اساسى کودکان از قبيل خوراک و پوشاک هنوز برآورده نشده است درست به‌نظر نمى‌رسد که هزينه زيادى صرف خريدن دوربين فيلمبردارى شود و يا اگر نوجوانى نياز به کلاس‌هاى کمک‌آموزشى دارد و از لحاظ درسى لازم است زمانى را به غير از ساعات موظف خود به درس خواندن بپردازد درست آن است که اولويت اول به اين مهم، اختصاص يابد و وقت کمترى را صرف تماشاى سريال‌هاى تلويزيونى کند.

با توجه به موارد ذکر شده بدیهی است تا در این فرصت اندک سه ماهه فصل گرم تابستان، برنامه ریزی برای انواع کلاس های آموزشی و تفریحی به نحو احسن انجام شود تا فرزندان در پایان تابستان علاوه نوشتن انشایی در این باب، از توانایی های ویژه نسبت به سال گذشته برخوردار شده باشند.

انتهای پیام/ اصفهان بیدار/ ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد