صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » گمانه زنی ها برای افزایش قیمت ارز در ماه های آینده/ اگر اروپاییان زیر قول خود بزنند دولت با بحران ارزی مواجه می شود

تحلیلگر مسائل اقتصادی خبرداد؛

گمانه زنی ها برای افزایش قیمت ارز در ماه های آینده/ اگر اروپاییان زیر قول خود بزنند دولت با بحران ارزی مواجه می شود

شفیعی گفت: اگر تحریم ها همچنان ادامه پیدا کند و کشورهای اروپایی به این قول های خود عمل نکنند، دولت ایران از نظر موجودی ارزی در مضیقه خواهد بود.

تاریخ انتشار: ۰۷:۰۷ - جمعه ۱۳۹۶/۰۴/۱۶

کارشناس مسائل اقتصادی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، پیرامون نوسانات قیمت ارز و احتمال وقوغ بحران ارزی در ماه های آینده، اظهار کرد: قیمت ارز تابعی از عرضه و تقاضا است؛ عمده ترین عرضه کننده ارز در کشور ما دولت بوده و هر زمانی که دولت ارز را در کشور تزریق کرده، نوسانات قمیت ارز کم شده است.

حمید شفیعی با بیان اینکه دولت با توجه به تحریم ها از نظر ذخایر ارزی با مشکل روبرو است، تصریح کرد: اگر تحریم ها همچنان ادامه پیدا کند و کشورهای اروپایی که امید این می رفت که برخلاف توصیه های آمریکا مراودات بانکی خود را با ایران ازسر بگیرند و تحریم های بانکی خود را بردارند، به این قول های خود عمل نکنند، دولت از نظر موجودی ارزی در مضیقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه در مضیقه بودن دولت مانع از تزریق ارز توسط این نهاد در جامعه می شود، گفت: عدم تزریق ارز موجب می شود، میزان محدود ارزی که در کشور وجود دارد، به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا به ویژه از سوی صنایع اقتصادی و اصناف که برای ادامه فعالیت باید کالا وارد کنند و این واردات مستلزم وجود ارز است، افزایش یابد.

کارشناس امور مالیاتی با بیان اینکه اگر دولت موفق شود از طریق مراودات خود با کشورهای اروپایی و واردات پول حاصل از فروش نفت به صورت ارز در کشور، جلوی افزایش قیمت ارز در کشور گرفته می شود، خاطرنشان کرد: دولت نسبت به این مراودات رویکرد مثبتی دارد اما میزان موفقیت او قابل پیش بینی نیست.

پول نفت وارد نشود، ارز افزایش قیمت خواهد داشت
شفیعی ادامه داد: در صورتی که وجوه حاصل از فروس نفت به صورت ارز وارد کشور شده و دولت کنترل ارز بازار را در دست بگیرد و از نوسانات شدید بازار جلوگیری کند، وارد بحران ارزی نخواهیم شد، اما همه این عوامل مانند زنجیر به یکدیگر وصل بوده و اگر یکی از این عوامل بلنگد، همه عوامل دستخوش تغییر می شود که امکان پیش بینی را کاهش داده است.

مسائل روز موجب افزایش قیمت ارز شده است
وی با اشاره به برخی موفقیت های دولت در کنترل نوسانات ارز تاکنون، گفت: این کنترل به دلیل کاهش التهاب های سیاسی در دولت فعلی بوده است اما در روزهای اخیر برخی مسائل سیاسی کشور، این عدم ثبات را دامن زده است.

تحلیلگر اقتصادی ادامه داد: بحث های سیاسی داخل کشور موجب شده گمانه زنی ها برای افزایش قیمت ارز و عدم ثبات قیمت آن افزایش پیدا کند.

شفیعی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا افزایش فروش نفت و بازشدن فاینانس ها به گفته مقامات دولتی تاثیری در جلوگیری از افزایش قیمت ارز نداشته است، تصریح کرد: گزارش های ارائه شده مربوط به دولت فعلی است و افزایش فروش نفت است که تاحدودی با ثبات ارز هم روبرو بودیم، اما در مورد آینده اگر این اقدامات تنش زدا موجب امکان ورود ارز حاصل از فروش نفت به کشور شود، ثبات پیدا می کند.

وی با بیان اینکه این ثبات مربوط به چهار سال گذشته است، عنوان کرد: درحال حاضر برخی تغییر و تحول های اساسی بر  قیمت ارز تاثیر گذاشته است؛ قیمت ارز به مسائل سیاسی وابسته است و بحث اختلاف سلیقه ها آینده دولت را با تنش مواجه می کند که این تنش موجب نگرانی صاحبان بنگاه های اقتصادی شده و با هجوم برای تقاضای ارز موجب کم شدن ارز و به دنبال آن افزایش قیمت آن می شود.

وجود راهکارهای متعدد برای دور زدن تحریم ها
کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه در دولت های گذشته مشکل اصلی دولت در تامین منابع ارزی، تحریم های وضع شده از جانب دولت های آمریکایی و اروپایی بوده است، خاطرنشان کرد: راهکارهای زیادی برای دور زدن تحریم ها پیش بینی شده است تا پول حاصل از فروش نفت وارد کشور بشود که یکی از آن ها تاسیس بانک های غیر متعهد به تحریم های آمریکا و اروپا در خارج از کشور بود.

شفیعی ادامه داد: برای مثال بابک زنجانی بانک هایی در خارج از کشور ایجاد کرد و قرار بود از طریق این بانک هایی که با منشا ایرانی بودند، پول ها را به کشور وارد کنند.

بانک های مشترک با کشورهای دارای مواردات با ما ایجاد نشده است
وی یکی دیگر از راه های عبور از تحریم ها را تاسیس بانک های مشترک با کشورهای دیگر است، اظهار کرد: وقتی سهام ایران در این بانک ها بیشتر از 50 درصد باشد، تصمیم گیرن

ده خواهد بود و می تواند به تحریم های آمریکایی متعهد نباشد و پول وارد کشور کند.

تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه ما با کشورهای اروپایی بانک مشترک ایجاد نکرده ایم، تصریح کرد: بیشتر بانک های ایجاد شده با کشورهای آسیانه میانه و کشورهای اسلامی بوده که صادرات به آن ها نداریم.

شفیعی ادامه داد: بیشتر صادرات ما به چین و هند است، آیا توانسته ایم با این کشورها بانک های مشترک باز کنیم؟ اکثر این بانک های ایجادشده در کشورهای آسیانه میانه بوده و شاید در ردوبدل کردن پول موثر باشد ولی تاثیر این آن ها زیاد نخواهدبود.

وی اذعان کرد: بانک های اکثر کشورهایی که ما با آن ها مراودات بین المللی داریم، پایبند به قوانین و مقررات وضع شده در تحریم ها هستند.

انتهای پیام/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد