صفحه اصلی » اقتصادی » واگذاری بازار ایران به شرکت های فرانسوی بدون امتیازگیری/ اجرای استراتژی پلیس خوب- پلیس بد در قراردادهای جدید نفتی، خودرویی

تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح کرد؛

واگذاری بازار ایران به شرکت های فرانسوی بدون امتیازگیری/ اجرای استراتژی پلیس خوب- پلیس بد در قراردادهای جدید نفتی، خودرویی

کریمی با اشاره به قراردادهای شرکت پژو سیتروئن و توتال با ایران، گفت: واقعیت این است که ما بازار خود را در فضای به شدت رقابتی امروز جهان به صورت انحصاری در اختیار فرانسه گذاشته ایم.

تاریخ انتشار: ۰۷:۴۹ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۸

کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز پیرامون قرارداد جدید نفتی ایران با کنسرسیوم نفتی به مدیریت توتال، اظهار کرد: متأسفانه ما بازار خود را در اختیار فرانسه قرار داده ایم بدون اینکه هیچ امتیازی از این کشور غربی بگیریم.

غلامعلی کریمی با اشاره به قرارداد بین ایران‌خودرو و شرکت پژو فرانسه، عنوان کرد: شرکت پژو یک شرکت ورشکسته و زیان ده بوده و به شدت نیاز به بازار فروش دارد.

وی با بیان اینکه دراختیارگذاری بازار به این سهولت، یک امتیاز بسیار بزرگ محسوب می شود، تصریح کرد: ما تصور می کنیم وقتی پژو در ایران شروع به مونتاژ خودرو در ایران کرد، آن هم خودرویی که لوکس محسوب شده و تنها قشر معدودی از جامعه توان خرید آن را دارند، نوعی انحصارشکنی کرده و با جهان ارتباط برقرار کرده ایم.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: اما واقعیت این است که ما بازار خود را در فضای به شدت رقابتی امروز جهان به صورت انحصاری در اختیار فرانسه گذاشته ایم.

امضای محرمانه قرارداد با توتال برای سردرگمی تحلیلگران
کریمی با بیان اینکه فرانسه با بی حرمتی و دهن کجی با ما برخورد کرده است، گفت: متأسفانه بخش عمده ای از قرارداد توتال به صورت محرمانه امضا شد تا تحلیلگران دچار نوعی سردرگمی برای تحلیل دقیق این قرارداد شوند.

وی با اشاره به حداقل‌های مطرح‌شده برای عموم در این قرارداد، گفت: این شرکت در قراردادهای مشابهی که با سعودی‌ها و قطری‌ها بسته بود، به ترتیب 37 و 30 درصد سرمایه‌گذاری را انجام داده و این در صورتی است که در قرارداد با ما 50 درصد سهم قرارداد را آن هم در یک مدت طولانی برای خود برداشته است.

بازی نقض برجام کنگره، راه حلی برای امتیازدهی بیشتر ایران در قراردادهای جدید

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه نوعی وادادگی و خوش‌بینی بیجا در دولتی ها وجود دارد، عنوان کرد: طرف های غربی به مرگ گرفته اند تا ما به تب رضایت دهیم؛ آمریکایی ها و صهیونیست ها در شرکت پژوسیتروئن و توتال سهام داشته و با بازی که در کنگره پیرامون نقض برجام راه انداختند، این تصور را در ما ایجاد کردند که قرارداد ما با توتال نوعی تودهنی به آمریکا محسوب می شود.

کریمی با بیان اینکه در این قراردادها استراتژی پلیس خوب، پلیس بد به خوبی اجرا شده است، ادامه داد: نهایت ساده‌اندیشی این است که ما فرانسه و اتحادیه اروپا را تافته جدابافته از آمریکا و صهیونیست ها ببینیم.

وی خاطرنشان کرد: کنگره با این اقدام خود به دنبال این بود که هزینه‌های ما در این طرح ها را بالا برده و منفعت شرکت هایی  مانند توتال و یا سیتروئن را که آمریکا در آن سهام دارد به شدت بالا ببرد.

تحلیلگر مسائل سیاسی تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب بارها این “شل کن سفت کن” های غرب را به مسئولان تذکر داده اند اما متأسفانه نوعی خودباختگی نسبت به غرب در بین مسئولان دولتی وجود دارد.

کریمی با اشاره به خبری که فرمانده نیروی دریایی ارتش پیرامون نفت کش های ایرانی مطرح کرده است، اظهار کرد: نفت کش هایی که با پرچم جمهوری اسلامی ایران می رفتند و نیروی دریایی ارتش و سپاه نیز آن ها را اسکورت می کردند، به شرکت های بیگانه اجاره داده شده و آن ها با پرچم کشورهای بیگانه به حرکت درآمده اند، این خود نوعی توهین به ایران به حساب می آید.

وی در پاسخ به خبرنگار ما در مورد چرایی خوش‌بینی بیش‌ازاندازه دولتمردان ایران به فرانسه با وجود نقض عهدهای متعدد و خیانت ها به ملت ایران، تصریح کرد: آمریکایی ها در طول جنگ به صورت غیرمستقیم در جنگ تحمیلی به عراق کمک می کردند، اما کشور فرانسه و آلمان به صورت مستقیم وارد عمل شدند.

رابطه برخی آقایان با لیبرالیسم، رابطه مادر و فرزندی است
وی ادامه داد: وقتی برخی از این آقایان صحبت می کنند، به خوبی می توان متوجه شد حسی که یک فرزند نسبت به مادر خود دارد، این ها نیز نسبت به لیبرال دموکراسی دارند.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ما ناگزیر به ارتباط ها با جهان برای ورود فناوری های جدید به کشور هستیم، عنوان کرد: نکته حائز اهمیت برای بررسی در این زمینه این است که این ارتباط ها به چه قیمتی صورت می گیرد.

کریمی اذعان کرد: ما برای فروش نفت خود به شرکت هایی مانند توتال احتیاج داریم، آیا باید این نفت را مفت به او بدهیم تا بفروشد و یا به صورت صدقه چیزی به ما بدهد؟

وی با بیان اینکه با این مقدار ارزی که از طریق فروش نفت به کشور وارد می شود، مشکلات ما حل نمی شود، تصریح کرد: نکته دیگری که حائز اهمیت است، این بوده که در دشمن بودن، اتحادیه اروپا، آمریکا، عربستان سعودی و صهیونیست ها شکی نیست و باید همیشه این را به خاطر داشته باشیم.

تحلیلگر مسائل روز، با بیان اینکه دولتمردان با برخی صحبت ها به این دشمنان گرا داده اند، گفت: ما با مطرح کردن ضعف های اصلی کشور از جمله ضعف ارزی در کشور، این نقاط ضعف را به دشمن شناسانده ایم.

کریمی با بیان اینکه در همین قرارداد توتال و پژو آن بخش هایی که منافع طرف مقابل در آن ها است، اظهار کرد: بخش هایی که منافع ما در آن است اجرا نخواهدشد و ما در این مورد خسارت هایی به مراتب بیشتر از منافع خود خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه باید هزینه ها و سودها در این قراردادها با دقت بیشتری مورد بررسی قرارگیرد، عنوان کرد: منابعی که در اختیار ما قرار دارد یک منابع نامحدود نبوده و ما این منابع محدود را 20 سال در اختیار آن ها قرار داده ایم تا هرچه می خواهند ببرند.

فرانسه هیچگاه به نفع ایران عمل نکرده است
کارشناس سیاسی با بیان اینکه فرانسه در طول سالیان گذشته هیچگاه به نفع ما عمل نکرده است، خاطرنشان کرد: فرانسه همان جا وارد شده که برای او نفع داشته و هرکجا قرار بوده نفعی به ما برسد، قراردادهای خود را برهم زده اند و همین منوال را در آینده هم ادامه خواهند داد.

وی در پایان ادامه داد: تحریم های ما به دلیل پیام های ضعفی است که آقایان در مصاحبه های متعدد مخابره می کنند؛ وقتی وزیر ما به صراحت می گوید ما در این نقطه خلأ ارزی داریم، دشمن در این نقطه فشار وارد می کند و اگر به همین صورت ادامه دهیم این چالش پر نخواهدشد.

انتهای پیام/ م.ت

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد