صفحه اصلی » اجتماعی » جهادگرانی که پشتیبان می طلبند!

حجاب به عنوان یک فرهنگ؛

جهادگرانی که پشتیبان می طلبند!

متاسفانه در بعد اول تولیدات رسانه ای کشور نیازمند بازنگری جدی از سوی نهادهای فرهنگی و مذهبی است، چرا که نیازهای نسل جوان و هجمه های انجام شده بیش از تلاشی است که نهادهای مسئول انجام می دهند! گاه می توان گفت تولیدهای مان آبی است در آسیاب دشمن.

تاریخ انتشار: ۰۷:۳۳ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۰

صاحب نیوز-حکیمه سلحشوری بهزادی/ کسانی که برای کسب رزق و روزی حلال تلاش می کنند همانند جهادگران در راه خدایند و به نظر می رسد کسانی که برای این کسب حلال یاری کننده باشند نیز در این اجر سهیمند. زنان همواره همسران خویش را برای کسب حلال یاری می کنند و سهمی از خیرات برای خود دارند.

از دیگر سو حفظ حجاب را برای زنان یک جهاد دانسته اند، آیا آنگونه که برای جهاد مرکز پشتیبانی هست برای جهاد زنان یاری کننده ای هست؟

آنگونه که خدا زن را آفرید او را محل نشان دادن زیبایی و جلال قرار داد و خود نیز دوست دار زیبایی است، پس چگونه می توان این میل را مهار کرد و برایش حد و حدود زمانی و مکانی قایل شد؟ چگونه می توان زنانی را پرورش داد که برای رعایت حجاب نیازمند گوشزد و کنترل بیرونی نباشد و قانون، وضع جامعه و امر و نهی ها در داشتن و نداشتن حجاب تأثیر نداشته باشد؛ آنگونه که با وجود شرایط سخت در کشورهای غربی زنان محجبه اند و آنگونه که در کشور ما قانون حجاب هست و عده ای از زنان بدون حجاب در جامعه حضور می یابند.

آنگونه که بخشی از سلامت بعد خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و روانی یک جامعه در گروی حفظ حجاب زنان آن جامعه است آیا برای این مهم چاره ای اندیشیده شده است؟ آنگونه که در جبهه مقابل فرهنگ اسلامی، بودجه های کلانی سالانه برای مبارزه با این دیدگاه تصویب و به طور علنی اعلام می شود! آیا برای حفظ این موهبت ما هزینه ای متقبل شده ایم؟

برای به جریان انداختن حس خوب به حجاب و عمل به آن باید از راههایی وارد شد که دشمن دانا وارد می شود. کودکی، نوجوانی و جوانی بنا به ویژگی هایی که دارند نیازمند استفاده از متخصصانی است که آشنا به این گروه های سنی است. انجام کار رسانه ای و فرهنگی در زمینه عفاف از طریق تولیدات انیمیشن، بازی و فیلم از یک طرف و کارهای فرهنگی حاضر در اجتماع انسانی نیز از طرفی نیازمند برنامه ریزی دقیق و بررسی لوازم و توانایی های آنان است.

متاسفانه در بعد اول تولیدات رسانه ای کشور نیازمند بازنگری جدی از سوی نهادهای فرهنگی و مذهبی است، چرا که نیازهای نسل جوان و هجمه های انجام شده بیش از تلاشی است که نهادهای مسئول انجام می دهند! گاه می توان گفت تولیدهای مان آبی است در آسیاب دشمن.

در زمینه فعالیتهای موجود در جامعه که خانواده ها، مدارس، دانشگاهها، مساجد و اداره ارشاد، شهرداری نیز فعالیتها در حد پر کردن فرم های اداری انجام می دهند.

به نظر می رسد می توان از یک شاه کلید در هر دو گره رسانه و فعالیتهای حضوری جامعه استفاده کرد. آنچه که طبق یافته علم کنونی و بنا به متن صریح قرآن از بهترین روشهای آموزش و تغییر مسلک انسانی است روش الگو سازی است این روش نیازمند ساختن الگوهایی است که در حقیقت جامعه امروزی زندگی می کنند و عفیفند، نه معرفی کلیشه هایی از یک انسان یا زن و مرد عفیف که در فانتزی کارگردانان هنری و مسئولان هستند و در بطن جامعه حضور ندارند.

از ویژگی های مهمی که همواره در یک الگو موفق یافت می شود محبت است در کنار خوش روئی است که می توان خوش بوئی و خوش پوشی را عرضه کرد و در کنار این هاست که می توان حجاب را زیبا جلوه داد، نشان دادن الگوهایی که موفقند در ابعاد علمی، فرهنگی، ورزشی، سیاسی و اقتصادی اما عفیفند کشش شدیدی در فرد برای شبیه ساختن خود به الگو ایجاد می کند. این مهم هم در رسانه ها و هم در بطن جامعه قابل پیاده سازی است.

اشتباه بودن و حقه‌ی رسانه ای بودن بعضی عطش برای خودنمایی را باید با هشدار دادن به زنان و دختران از طریق کلاسهای سواد رسانه ای اصلاح کرد. اما مشکل در جای دیگر هم هست، ایجاد فضایی برای زنان و دختران که در آن بتوانند زیبایی خود را به نمایش بگذارند از دیگر دغدغه های و کمبودهای جامعه اسلامی است که نیازمند توجه خانواده ها و نهادهای مسئول است. برگزاری مهمانی های زنانه، ایجاد پارکهای بانوان، ایجاد باشگاههای ورزشی و فرهنگی مخصوص بانوان از جمله این فرصتهاست با به کار بردن این دو راه در کنار تولید های رسانه ای اصولی و ایجاد کارهای ایجابی و نه سلبی می توان مسیر را برای جوانان راحت کرد تا بتوان انتظار داشت که آنان قانونمند باشند. اینگونه می توان به زنان کشور برای حفظ حجاب پشتیبانی رساند.

آموزش دادن در ابعاد فرهنگی و عقیدتی فرایندی بلند مدت است که در آن مانند هر فن دیگری باید ابزار کار مطابق با مسئله موجود انتخاب شود.

“برای از بین بردن مگس ها باید ابتدا مرداب ها را خشکاند” و برای حل مشکل باید معلول ها را بررسی کرد.

انتهای پیام/ شهرضانیوز/ ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد