1635506
۱۵:۰۹ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۰

روحانی پیشکسوت باستانی کار مطرح کرد؛

لزوم معرفی ورزش باستانی و منش پهلوانی در جوامع اسلامی/ سابقه ورزش باستانی به دوره اشکانی بازمی گردد

حجت الاسلام میرنیام گفت: خواسته ما از مسئولان، پیشکسوتان و وزیر ورزش و جوانان این است که این ورزش را در بین کشورهای اسلامی به ویژه کشور عراق و عتبات عالیات توسعه و گسترش بدهند و مردم جهان اسلام را با آیین پهلوانی آشنا کنند.

به گزارش صاحب نیوز، ورزش باستانی و پهلوانی به عنوان یادگاری از اجداد ما در دوره کهن، منش پهلوانی و آموزه های دینی ما است که در طول سالیان طولانی و قرن های متمادی هنوز هم جایگاه خود را در بین جامعه حفظ کرده و دست خوش زندگی مدرن زده جامعه امروزی نیز نشده است.

این ورزش که نماد مهمی از هویت ایرانی-اسلامی به شمار می رود، یک نمونه خوب از تلفیق فرهنگ ایرانی با فرهنگ اسلامی است از آن می توان در سایر بخش های فرهنگ استفاده کرد؛ منشی عیاری ورزشکاران حاضر در این رشته و تقدس گود زودخانه هنوز هم در بین مردم جامعه زبانزد است.

به مناسبت 20 تیرماه، روز ورزش پهلوانی به سراغ حجت الاسلام سید نعمت الله میرنیام رفتیم که در کنار تلبس به لباس روحانیت و تدریس و تحصیل در علوم دینی، به این ورزش باستانی نیز پرداخته است و از پیشکسوتان این عرصه به شمار می رود.

متن زیر حاصل گفت و گوی خبرنگار ما با این روحانی پیشکسوت ورزش باستانی است:


پیشکسوت ورزش های باستانی در مصاحبه با خبرنگار صاحب نیوز پیرامون اهمیت و جایگاه ورزش های باستانی در ایران، اظهار کرد: سابقه تاریخی و تاریخچه ورزش باستانی به زمان اشکانیان و پیش از اسلام بازمی گردد که در معابد مهرپرستی به سبک های دیگر و به سندیت شکل ظاهری زورخانه انجام می شده است.

حجت الاسلام سید نعمت الله میرنیام ادامه داد: این ورزش در مکان های زیرزمینی و با معماری گنبدی شکل مانند سقف زورخانه های فعلی انجام می شده که نور از دهانه های بالای سقف به کف گود می تابیده است.

وی تصریح کرد: غرفه هایی برای نشسستن و جایگاه تماشاگران به صورت گوشه گوشه تعبیه می شده تا بتوانند این ورزش را تماشا کنند.

روی آوری مردم به پهلوانان به دلیل ظلم حاکمان
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه این ورزش در دوره اسلامی نیز پیشرفت هایی داشته است، عنوان کرد: مردم در دوره های اولیه بعد از اسلام به دلیل ظلمی که به آن ها می شده است به سمت عیاران و پهلوانان رو می آوردند و از آن ها مدد و کمک می گرفتند.

حجت الاسلام میرنیام ادامه داد: عیّاران در آن زمان عارف مسلک بوده و در خط و خدمت امیرالمومنین (ع) شاگردی و تلمذ می کردند.

شکل امروز ورزش باستانی به دوران صفویه برمی گردد
وی با بیان اینکه در دوران صفویه ورزش باستانی به شکل امروزی در می آید، خاطرنشان کرد: تنها ورزشی که در بین ورزش های مختلف دارای سه بعد در بین ورزش ها بوده، ورزش باستانی است که بعد تاریخی تاریخی، سنتی و اخلاقی را نیز پوشش می دهد.

کاذشناس مسائل مذهبی تاکید کرد: این ورزش از لحاظ اخلاقی، بسیار اخللاق محور بوده و در کنار احترام به پیشکسوتان به سادات از طفل هشت ساله تا پیرمرد 80 ساله احتزام خاصی گذاشته می شود.

حجت الاسلام میرنیام با بیان اینکه در این ورزش احترام به مرشد، احترام به هم کسوتان و پهلوانان نیز وجود دارد، تصریح کرد: وجود روح جوانمردی و فروتنی یکی از نظام های مهم اخلاقی و اجماعی این ورزش به شمار می رود.

ورزش باستانی با معنویات دینی عجین است
وی با اشاره به اذکار موجود در این ورزش، گفت: تنها ورزشی که در آن نام مقدس انبیا، اولیا و به ویژه نام مقدس امیرالمومنین(ع)، سرور و صاحب خانه مکان زورخانه برده می شود، ورزش باستانی بوده که این ورزش را با معنویات دین مبین اسلام عجین ساخته است.

پیشکسوت ورزش های باستانی یکی از خصوصیات مکان زورخانه را پلکانی بودن و وجود درب کوتاه دانست و اظهار کرد: وجود این درب کوتاه که در هرکجا زورخانه ساخته می شود، وجود دارد، نشانه و بیان کننده لزوم ورود با تواضع و فروتنی به این مکان مقدس است.

سابقه جشن های گلریزان امروزی به جشن گلریزان در گود زورخانه برمی گردد
حجت الاسلام میرنیام با اشاره به برخی آیین های موجود در این ورزش، تصریح کرد: دستگیری از زیردستان و مبارزه با زورگویان در این ورزش سنت بوده و جشن های گلریزان به مناسبت های مختلف در گود زوخانه از زمان های قدیم تا به امروز برگزار می شده است.

وی افزود: جشن گلریزانی که چندین سال است در شب های ماه مبارک رمضان در صدا و سیما پخش می شود، برگرفته از مراسم گلریزان زورخانه است که به مستمندان، فقرا و نیازمندان و امروز به نیت زندانیان غیرعمد برپا می شود.

استاد حوزه علمیه با اشاره به ادوات ورزشی زورخانه ای و معانی نهفته در پس آن ها، عنوان کرد: ادوات ورزشی موجود در ای ورزش نماد جنگ آوری و مبارزه با ظلم به حساب می آید.

حجت الاسلام میرنیام ادامه داد: میل نماد گرز، کباده نماد تیرکمان و سنگ نماد سپر بوده که همراه با ضرب آهنگ موزون و ضرب مرشد، با هماهنگی حرکات ورزشی اجرا می شود؛ خود ضرب نیز نماد طبلی بوده که در آغاز جنگ ها نواخته می شده است.

دستگیری از مستمندان و زیردستان عامل ماندگاری ورزش باستانی
وی در پاسخ به خبرنگار ما پیرامون دلیل ماندگاری این ورزش از دوران کهن تا امروز، گفت: دلیل ماندگاری از پیش از اسلام وده تاکنون دستگیری از مستمندان و زیردستان بوده است، از همان زمان پیش از اسلام این پهلوانان از مظلوم و کسانی که به آن ها ظلم می شده، دستگیری و حمایت می کردند.

ورزش پهلوانی برای زنده ماندن به عرصه ورزش قهرمانی وارد شده است
پیشکسوت ورزش های باستانی در پاسخ به سوال دیگر ما در رابطه با برخورد ورزش قهرمانی جهانی و ورزش پهلوانی و چشم انداز فدراسیون ورزش های باستانی، اظهار کرد: درآمیختن این ورزش پهلوانی با ورزش قهرمانی به دلیل زنده ماندن آن است؛ این ورزش باید به نسل های آینده برسد و تلفیق آن با ورزش قهرمانی به نوعی موجب استمرار آن می شود.

حجت الاسلام میرنیام تصریح کرد: یکی از علت های دیگری که ورزش های باستانی وارد عرصه قهرمانی شده، ایده و شوق ورزشکاران حاضر در این ورزش برای اهمیت بیشتر قائل شدن برای این ورزش است تا این ورزش زنده نگه داشته شود.

استقبال چشم گیر از ورزش باستانی نسبت به گذشته
وی در پاسخ به سوال دیگری در زمینه جایگاه فعلی ورزش باستانی در بین جامعه و سایر ورزش ها، خاطرنشان کرد: این ورزش نسبت با سایر ورزش های موجود در جامعه با استقبال کم تری مواجه بوده، اما نسبت به دوره پیشین، استقبال چشم گیرتر شده است.

پیشکسوت ورزش های باستانی پیرامون تلفیق بین دین و ورزش و جایگاه ورزش باستانی در مذهب تشیع، گفت: در این ورزش نام مقدس امیرالمومنین (ع) و چهارده معصوم برده می شود و تنها ورزشی است که بیش ترین ذکر انبیا و اولیا در آن وجود دارد؛ در این ورزش از ابتدای شروع تا پایان هم به فضای روحانی و هم به فضای جسمانی توجه شده است.

حجت الاسلام میرنیام ادامه داد: جسم انسان با حرکات ورزشی موجود در ورزش و روح انسان با استفاده از اذکار و دعاهای موجود در این ورزش و صلواتی که بر پیامبر اکرم و ائمه اطهار در این ورزش رشد می کند.

لزوم معرفی ورزش باستانی و منش پهلوانی در جوامع اسلامی
وی در انتها با اشاره به توسعه این ورزش در سراسر جهان، تاکید کرد: خواسته ما از مسئولان، پیشکسوتان و وزیر ورزش و جوانان این است که این ورزش را در بین کشورهای اسلامی به ویژه کشور عراق و عتبات عالیات توسعه و گسترش بدهند و مردم جهان اسلام را با آیین پهلوانی موجود در این ورزش آشنا کنند.

استاد حوزه علمیه افزود: هنوز مردم کشورهای همسایه از جمله کشور عراق با این ورزش آشنا نیستند و ما این عدم آشنایی را هنگام اجرای آن در عتبات مشاهده کردیم.

انتها پیام/ م.ت