Windows_Phone_81_final
۰۹:۱۹ - شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۴

پایان کار نسخه های ویندوزفون؛ فقط ویندوز ۱۰ باقی مانده است

سه سال از عرضه آخرین آپدیت ویندوز فون گذشته است و اینک دیگر مایکروسافت به پشتیبانی از ویندوز فون ۸.۱ پایان داده است. ظاهرا استراتژی جدید این شرکت، بهتر ساختن دو پلتفرم اندروید و آی او اس خواهد بود.

به گزارش صاحب نیوز؛ ویندوز فون سیستم‌عاملی است که توسط شرکت مایکروسافت برای گوشی‌های هوشمند ساخته می‌شود و جانشین پلتفرم ویندوز موبایل است. ویندوز فون ۷ در نوامبر ۲۰۱۰ معرفی شد.

در سیستم عامل ویندوز فون بر خلاف ویندوز موبایل، مایکروسافت بجای نشانه گرفتن بازار شرکت‌های بزرگ، بازار مصرف کنندگان را نشانه گرفته است.

در این سیستم عامل به جای استفاده از شکل برنامه‌های مبتنی بر ویندوز (فایل‌های exe) از برنامه‌های مایکروسافت سیلورلایت استفاده شده است. ویندوز فون ۸ در اکتبر ۲۰۱۲ معرفی شد. پس از آن ویندوز فون ۸٬۱ در آوریل ۲۰۱۴ و سپس ویندوز ۱۰ موبایل در نوامبر ۲۰۱۵ معرفی شدند.

مایکروسافت 3 سال پس از عرضه آخرین آپدیت، به پشتیبانی از ویندوز فون 8.1 خود پایان داد. پایان کار ویندوز فون 8.1 به معنای مرگ آن است و این درحالیست که میلیون‌ها دیوایس همچنان از این پلتفرم استفاده می‌کنند! هرچند این خبر از یک سال پیش تایید شده بود، اما همچنان 80 درصد کاربران گوشی های ویندوز فون از نسخه‌های 7، 8 و یا 8.1 آن استفاده می‌کنند. تمامی این گوشی ها اینک دیگر جایی در بین دیوایس های قابل پشتیبانی مایکروسافت ندارند و مایکروسافت تنها از 20 درصد ماباقی که از ویندوز 10 موبایل بهره می‌برند پشتیبانی خواهد کرد.

پایان عمر ویندوز 10 موبایل نزدیک است؟

همزمان با اینکه کمپانی ردموندی بازهم از ویندوز 10 موبایل خدمات رسانی می‌کند، واضح نیست آیا در آتی این سیستم عامل نیز از خدمات رسانی مایکروسافت خارج خواهد شد یا نه! مایکروسافت آپدیت ویندوز 10 موبایل را در دست مصرف کنندگان دیوایس های ویندوز فون 8 قرار داده است، با اینحال همراه با آپدیت Windows 10 Mobile Creators نیز تفاوت چشمگیری را برای این پلتفرم تلفن هوشمندی بیننده نبودیم. بسیاری از توانایی‌های تازه به ورژن تلفن هوشمندی آپدیت Creators ویندوز 10 اضافه شد، با اینحال این تولیدکننده بازهم ورژن تلفن هوشمندی آن را به روش آزمایشی در دست مصرف کنندگان قرار داده است. در این بین عده ای اخبار غیر موثق نیز می باشد که ادعا می‌کنند خدمات رسانی از ویندوز 10 موبایل نیز تا انتهای سال 2018 به اتمام خواهد رسید!

انتهای پیام/ ت.ت