صفحه اصلی » سیاسی » حرکت سهم خواهی ها به سمت «جنگ قدرت»/ ضرورت درس گرفتن روحانی از تجربه دعواهای سیاسی اصلاح طلبان!

پیش بینی وضعیت کابینه دوازدهم؛

حرکت سهم خواهی ها به سمت «جنگ قدرت»/ ضرورت درس گرفتن روحانی از تجربه دعواهای سیاسی اصلاح طلبان!

تجربه اختلاف های شدیدی که در شورای اول پیش آمد و یا حاشیه پردازی های متعدد در مجلس ششم، تأیید دقیقی بر سیاست زدگی جریان اصلاحات است. باید منتظر ماند و دید که آیا روحانی از این تجربه درس می گیرد و یا کابینه دوازدهم به عرصه جنگ قدرت تبدیل می شود.

تاریخ انتشار: ۰۷:۳۱ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ پیروزی نمایندگان احزاب سیاسی در رقابت های انتخاباتی همواره با سهم خواهی های احزاب پیروز و لابی گری های آن ها همراه بوده است؛ تجربه انتخابات در ایران نشان داده که همیشه برسر انتخابات هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون های موثر در مجلس شورای اسلامی، انتخاب شهردار و رئیس شورا در انتخابات شورای شهر و انتخاب کابینه و سهم احزاب از وزارتخانه های کلیدی بین احزاب پیروز در انتخابات و یا دارای کرسی بیش تر اختلاف بوده است، این اختلاف گاه به حدی بالا گرفته که مانند شورای شهر اول تهران، ورود رئیس دولت اصلاحات را برای انتخاب شهردار لازم می کرده است.

حسن روحانی از جمله رئیس جمهورهای ایران است که رسیدن او برسر کرسی ریاست پاستور، هماهنگی بین چند حزب و البته لابی گری های فراوانی را به همراه داشته است، نتیجه این لابی گری ها و سهم دهی به جریان های مختلف سیاسی را به خوبی می توان در کابینه دولت یازدهم بالا برد.

حزب اعتدال و توسعه که حسن روحانی را به عنوان نامزد خود در انتخابات معرفی کرد، شاید در ابتدای کار گمان نمی برد با رد صلاحیت هاشمی، کناره گیری عارف و کناره گیری نکردن نامزدهای اصولگرا به نفع هم از گردونه انتخابات، نامزد آن ها را وارد پاستور کند؛ اما با وجود عدم پیش بینی ها، عدالت و توسعه بیشترین سهم را از کابینه دریافت کرد و به دنبال آن حزب مشارکت دیگر حزبی که مرحوم هاشمی را پدر معنوی خود می دانست نیز سهم قابل توجهی از کابینه گرفت.

البته اصلاح طلبانی که با رحم اجاره ای روحانی بار دیگر به عرصه سیاست وارد شده بودند و اصولگرایان نزدیک به روحانی که با تلاش برای عدم کناره گیری نامزدهای اصولگرا سهم قابل توجهی در پیروزی روحانی داشتند، هرچند کم اما سهمی از کابینه داشتند، اما پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری کار سهم خواهی جریان های مدعی در پیروزی را بیشتر کرده است، اصلاح طلبانی که پیروزی روحانی را ناشی از بدنه اجتماعی خود می دانستند، مدعی سهم بیشتری از دولت بوده و در طرف دیگر دو برادر مشارکت و اعتدال و توسعه که هرکدام خود را مالک دولت می دانند نیز بر سر کابینه اختلاف دارند، اختلاف های این جریان ها برسر وزارتخانه های حساس و کلیدی مانند ارشاد، کشور، علوم و آموزش و پرورش به مراتب دارای ابعاد وسیع تری است.

محمود معلمی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی، در همین رابطه در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با بیان اینکه این به یک عرف تبدیل شده است که هر جریان سیاسی که به قدرت می رسد، اختلافاتش شروع می شود، اظهارکرد: جریان های سیاسی یک جبهه ای هستند که شامل بالغ بر 10 حزب و گروه بوده و هرکدام از دولت سهم می خواهند و هرکدام هم اعتفاد دارند که ما این شخص را رئیس جمهور کرده و یا این افراد را وارد شورا کردیم و لذا سهم ما باید محفوظ باشد.

وی با بیان اینکه این سهم خواهی در انتها تبدیل به یک اختلاف می شود، تصریح کرد: با وجود آنکه همه اعضای شورای شهر  تهران در دوره ای اصلاح طلب بودند، اختلاف ها آنقدر بالا گرفت که خود آقای خاتمی وارد قضیه شد و آن را حل کرد.

تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به شروع جنگ قدرت و سهم خواهی از قدرت بین احزاب شروع شده است، عنوان کرد: در انتخاب شهردار کارگزاران سازندگی به محسن هاشمی بیشتر نظر داشته و اکنون هم بر روی مرعشی تمرکز کرده اند، اما جریان اصلاح طلب نظر دیگری دارد.

معلمی با بیان اینکه به این تعارض ها در آینده دامن زده خواهدشد، خاطرنشان کرد: رسیدن به وزارتخانه های مهم مثل کشور، آموزش و پرورش و ارشاد با جنگ قدرت درحال حاضر همراه است و به نظرمی رسد این جنگ قدرت که فعلا ناشی از سهم خواهی است اگر به نتیجه نرسند در طول دولت دوازدهم و شورا منجر به درگیری ها سنگین خواهد شد و تقسیم جریان ها را به همراه خواهد داشت.

وی بیان کرد: درحال حاضر سه گروه اعتدالیون، حزب عدالت و توسعه و اصلاح طلبان در این جنگ قدرت حضور دارند که عدالت و توسعه به کارگزاران سازندگی نزدیک تر هستند؛ برای مثال معاون اول رئیس جمهور خود از سرشاخه های اصلی جریان کارگزاران است و نزدیک ترین اشخاص به هاشمی رفسنجانی بود که آن مرحوم نیز به دنبال ریاست وی بود.

این کارشناس ادامه داد: خانواده مرحوم هاشمی در شرایط فعلی که دانشگاه آزاد را هم از دست داده اند نیز به دنبال سهم احزاب مرتبط با خود در این زمینه هستند.

معلمی با اختلافاتی که حتی بین خود اصلاح طلبان وجود دارد، گفت: موسوی خوئینی ها که لیدر فکری جریان اصلاح طلب به شمار می رود، ساز دیگری می زند و نقد خود آقای هاشمی را شروع کرده است.

وی با بیان اینکه بین خود اصلاح طلبان نیز افراطی و معتدل وجود دارد، اظهار کرد: برخی از این اصلاح طلبان معتقد هستند که چرا آقای خاتمی برای ما تصمیم می گیرد و این را نوعی دیکتاتوری می دانند، از طرفی اصلاح طلبان، کارگزاران و اعتدالیونی که اطراف رئیس جمهور جمع شدند به دنبال این هستند که بخش عمده ای از دولت آینده و حتی شهرداری اصفهان را در دست بگیرند.

کارشناس مسائل روز با بیان اینکه اختلافات با این وضعیت بالا خواهد گرفت، تصریح کرد: این موارد منجر به درگیری و شدت گیری جنگ قدرت خواهدشد.

معلمی در پاسخ به سوال خبرنگار ما پیرامون تغییرات کابینه دوازدهم نسبت به کابینه یازدهم تاکید کرد: به نظر می رسد کابینه دوازدهم جوان تر شده و مقداری نیز کارشناسانه تر خواهد شد؛ آقای روحانی این ضعف را حس کرده و لذا شاهد تغییرات خواهیم بود.

وی ادامه داد: برخی وزرا مانند وزیر اقتصاد و وزیر بهداشت نظر موافقی برای ماندن در دولت جدید ندارند و دلایل و حرف های خود را به طور قطع بعد از دولت خواهند زد، از طرفی خود آقای روحانی عده ای را به این دلیل که او را در انتخابات همراهی نکردند، کنار خواهد گذاشت.

این تحلیلگر ادامه داد: احزاب با ماندن برخی وزیران در دولت مخالف هستند، برای مثال اصلاح طلبان وزیر کشور کشور را نزدیک به جریان اصولگرا دانسته و به دنبال حذف او از دولت دوازدهم هستند.

معلمی خاطرنشان کرد: با این تفسیرهایی که بیان شد، حداقل نیمی از کابینه تغییر می کند که البته باید بازهم صبر کرد و اوضاع آینده را دید.

تجربه انقلاب اسلامی به خوبی نشان داده است که هرگاه گروه های اصلاح طلب برسر کار آمده اند، جنگ قدرت و سهم خواهی های متعدد در کشور، لابی گری ها و اختلاف ها سیاسی افزایش پیدا کرده است و کشور دچار حاشیه هایی شده که متن اصلی مشکلات مردم را کم رنگ کرده است.

تجربه درگیری های و اختلافات شدیدی که در شورای شهر اول پیش آمد و یا حاشیه پردازی های متعدد در مجلس ششم، تایید دقیقی بر این سیاست زدگی این جریان سیاسی است.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا حسن روحانی از این تجربه درس می گیرد و در آینده سیاسی خود در دولت دوازدهم به مشکلات اصلی جامعه می پردازد و یا شاهد تکرار ترجیح دادن منافع حزبی بر منافع ملی خواهیم بود و چهارسال دیگر مکلات مردم بر زمین می ماند.

انتهای پیام/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!