3936432_379
۱۶:۲۰ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲

استاد حوزه علمیه اصفهان:

صدقه دادن یکی از راهکارهای پرورش روح کریمانه است

استاد حوزه علمیه اصفهان گفت: یکی از راه های پرورش روح کریمانه در خود صدقه دادن است، با نیت کردن برای این امر و اجرای مداوم آن در زندگی روزمره می توانیم قدمی هرچند کوچک در راه نزدیکی به صفت کرامت خداوند و اهل بیت  برداریم.

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام رحمت الله قربانی در گفت وگو با خبرنگارما به مناسبت دهه کرامت و ولادت کریمه  اهل بیت حضرت معصومه (س) اظهار کرد: صفت کرامت از ویژگی های برجسته و بارز ائمه اطهار و معصومین بوده است.

استاد حوزه علمیه اصفهان گفت: روح کریمانه و خباثت دو جبهه در مقابل هم و در تضاد با یکدیگرهر کدام انسان را به به یک سمت و سو سوق می دهند.

وی ادامه داد: در این میان هر شخص می بایست با خیره شدن به هدف متعالی که همان پرورش روح کریمانه است و ادغام آن با زندگی روزمره و آشنایی با این صفت از طریق کتاب های گوناگون، قرآن، آشنایی با زندگی ائمه و الگو قرار دادن آنان، جهاد با نفس و اجرای آن به طور متوالی گامی مهم در این میان بردارد.

استاد حوزه با اشاره به مثالی، روح کریمانه را اینگونه بیان کرد: اگر شخصی به نیت صدقه مبلغ پانصد تومان در نظر داشت و هنگام ادای آن دید که دویست تومان دیگر هم دارد، اگر علاوه بر پانصد تومان، دویست تومان دیگر هم صدقه داد، این شخص روح کریمانه دارد.

وی در ادامه با اشاره به سخن حضرت علی(ع) گفت: لذت کریمان، در طعام دادن و لذت لئیمان در طعام خوردن است که در این میان می توان صفت کرامت به انسان های کریم و صفت خباثت را به انسان های لئیم نسبت داد .

حجت الاسلام قربانی خاطرنشان کرد: پیامبر گرامی اسلام دو اصل مبدعه و مبقیه را از ابتدا در دین اسلام بنا نهادند، اصل مبدعه به معنای ایجاد و پایه گذاری در دین و اصل مبقیه که به معنای ادامه دهنده بوده و مربوط به ائمه اطهار و بعد از پیامبر و ادامه راه ایشان در دین است.

وی عنوان کرد: یکی از راه های پرورش روح کریمانه در خود صدقه دادن است، با نیت کردن برای این امر و اجرای مداوم آن در زندگی روزمره می توانیم قدمی هرچند کوچک در راه نزدیکی به صفت کرامت برداریم.

انتهای پیام/مباحث/گ.ف