صفحه اصلی » سیاسی » مجلس در برابر «نقض برجام» سکوت نمی‌کند/ متخصصان کشور آماده بازگشت به شرایط پیش از برجام هستند

نماینده فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس:

مجلس در برابر «نقض برجام» سکوت نمی‌کند/ متخصصان کشور آماده بازگشت به شرایط پیش از برجام هستند

ترکی نماینده اصولگرای مجلس دهم، از اراده مجلس و نمایندگان، برای اقدام متقابل ایران علیه ترحیم های جدید آمریکا سخن گفت و افزود: ایران پاسخ محکم و درخوری به این نقض صریح برجام خواهد داد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۲ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ نماینده شهرستان های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تصویب تحریم های جامع علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا، نقض صریح برجام است از اراده مجلس برای اقدام متقابل سخن گفت.

اکبر ترکی با اشاره به این که برخی با ساده اندیشی منتظر عدم تصویب مصوبه سنای آمریکا در مورد تحریم های جدید ایران در کنگره بودند، گفت: اکنون که آمریکا روی دیگر سکه را نشان داده و آشکارا دست به نقض برجام زده است ما باید مقتدرانه و محکم با تخلف آمریکا از این معاهده برخورد و مقابله به مثل کنیم.

وی اظهار کرد: در این مصوبه مجلس آمریکا که از آن به مادر تحریم ها یاد می شود، این کشور به بهانه های مختلف، قسمت های گسترده ای را مشمول تحریم کرده و حتی به مسائل ابتدایی زندگی مردم هم رحم نکرده است و می توان گفت در کل با اجرای این طرح دیگر چیزی باقی نمی ماند که از دایره تحریم خارج باشد و این نشان می دهد این که فکر کنیم طرف مقابل به چیزی از برجام متعهد باقی خواهند ماند خوش خیالی بیش نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این که نمایندگان برای انجام اقدام متقابل علیه نقض برجام یک صدا و متحد هستند، تصریح کرد: نمایندگان طرح یک فوریتی در این مورد آماده کرده ولی تا الان منتظر بودیم تا ببینیم شدت تحریم ها چقدر است و آیا این تحریم ها به تصویب کنگره نیز می رسد یا خیر که البته اگر این طور نمی شد ما هم قطعاً با ملایمت با ایشان رفتار می کردیم اما در شرایط کنونی آن ها به هر میزان که برجام را نقض کرده و علیه ما تحریم اعمال کنند، ما نیز با آن ها برخورد خواهیم کرد.

این نماینده مجلس گفت: طرح یک فوریتی مجلس بندهای مختلفی دارد، افراد و شرکت های مختلفی شناسایی شده اند که ایران می تواند در صورت اعمال تحریم ها، بر علیه ایشان اقدام متقابل انجام دهد.

ترکی در پاسخ به این سوال که با توجه به این که تحریم های جامع تصویب شده شامل ایران، روسیه و کره شمالی می شود آیا مجلس طرحی برای اجرای برنامه های جامع مشترک اقتصادی با این سه کشور دارد؟ اظهار کرد: ایران غیر از رژیم صهیونیستی و آمریکا با بیشتر کشورهای دیگر روابط اقتصادی خوبی دارد ولی تصویب طرح جامع تحریم ها علیه ایران، روسیه و کره شمالی این انگیزه را برای این سه کشور ایجاد می کند که روابطشان را در ابعاد گوناگون تقویت کنند.

وی در مورد ناکارآمد بودن تحریم های آمریکا نیز خاطر نشان کرد: در ماه های گذشته کشور کوچک قطر توسط آمریکا و کشورهای عربی همسایه اش به شدت تحریم شد اما قطر ایستادگی کرد، نترسید و با حمایت های ایران و دیگر کشورها اکنون به راحتی و بدون مشکل خاصی کشور خود را اداره می کند و این درسی است برای دیگر جوامع که ببینند چگونه کشورهای استکباری دولت ها و ملت ها را تحت سلطه خود درآورده و آن ها را غارت می کنند و هر وقت بخواهند حرفی بزنند آن ها را تحت فشار قرار می دهند.

نماینده اصولگرای مجلس مجلس در مورد زمان مورد نیاز کشور برای بازگشت به شرایط پیش از برجام عنوان کرد: در برخی قسمت ها ما در مدت کوتاهی به سرعت می توانیم به شرایط مطلوب گذشته خود برگردیم اما در برخی قسمت های دیگر زمان می برد ضمن این که نباید از این غافل باشیم که متخصصان ما به ویژه در صنعت هسته ای این طور نبوده که موضوع را رها کرده باشند بلکه شرایط را طوری تنظیم کرده اند که هرگاه لازم شد در کمترین زمان ممکن، فعالیت های ما از جمله فعالیت های هسته ای را از سر بگیرند.

انتهای پیام/ پونه زار/ گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد