صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » تأملی بر مفهوم واژه”حماسه” و ارتباط آن با شرایط سیاسی و اقتصادی امسال

علی نقش

تأملی بر مفهوم واژه”حماسه” و ارتباط آن با شرایط سیاسی و اقتصادی امسال

یکی از مهم ترین نقش آفرینی های حضرت آقا، به عنوان امام جامعه ی اسلامی ایران، نامگذاری حکیمانه هرسال توسط ایشان است

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۴ - جمعه ۱۳۹۲/۰۱/۹

شناخت همه­ جانبه­ ی ایشان از شرایط کشور و پیش­بینی نیازهای آتی آن و مهم­تر از آن حکمتی که خداوند به ایشان عطا فرموده، سبب شده که نام انتخابی ایشان برای هر سال بیان­گر مفاهیم مهمی باشد که بستر فعالیت­ ها و نیازهای کشور در آن سال شود. اما متأسفانه هر سال این نام­گذاری­ ها فقط به عنوان یک شعار در جامعه مطرح شده و شهرها و ادارات و نهادهای مختلف با آن آذین می­شود! از این رو باید در مرحله­ ی اول تأملی دقیق در مفهوم نام و زوایای پنهان آن نمود، چرا که کلام حکیم است و حکیم بیهوده سخن نمی­گوید. سپس به دنبال راه­کارهایی برای پیش­برد اهداف آن بود.

واژه­ ی اصلی و مهمی که در نام­گذاری سال 92 بکار رفته “حماسه” است. انتخاب واژه­ ی حماسه و قرار گرفتن آن در کنار سیاست و اقتصاد، از نوآوری­ هایی است که توسط حضرت آقا انجام شده و مفهوم جدیدی را به وجود آورده که جای تأمل و تعمّق دارد.

در واژه­ نامه­ های فارسی برای واژه­ ی “حماسه” چنین نوشته­ اند: «دلیری کردن، شجاعت نمودن، دلاوری»

اما در واژه­ نامه­ های عربی واژه­ ی حماسه از ریشه­ ی “حَمَسَ” است به معنای: «سخت­گیری و تعصّب در امر دین و جنگ.» از این ریشه مشتقاتی است که توجه به آن­ها زوایای مختلف معنایی واژه­ ی حماسه را بهتر تبیین می­کند:

اَحامِس: جمع احمَس، سال­ های سخت

اِحتَمَسَ: به ­هیجان آمد، برانگیخته شد.

اَحمَس: دلیر

حُمس: مکان­ های سخت و سفت

حمیس: دلیر، دلاور، سخت

حماس: سختی در کار، شجاعت، دلاوری

با دقت در معانی واژه­ ی حماسه و هم­خانواده­ های آن، می­توان نسبت آن را با اقتصاد و سیاست در شرایط فعلی کشور دانست. هم­خانواده بودن واژه­ ی حماسه با “اَحمَس” به معنای سال سخت، جای تأمل دارد. وجود مسأله­ ی مهم انتخابات و همچنین ادامه­ ی جنگ تمام عیار اقتصادی در سال 92 علت انتخاب این نام را روشن­تر می­کند.

حماسه­­ ی سیاسی یعنی دلاوری، شجاعت و سخت­گیری در امور سیاسی و این نشان­دهنده­ ی روزهای سخت و مهمی است که ممکن است نقطه­ ی اوج آن در انتخابات ریاست جمهوری و حواشی آن باشد که یکی از مهم­ترین حوادث حیات سیاسی انقلاب اسلامی است. و ان­شاالله با حضور حماسی مردم در این امر مهم؛ یعنی حضوری شجاعانه و از سر تعصّبات دینی، ادامه­ ی حیات سیاسی انقلاب در جهان تثبیت و تضمین خواهد شد. البته دشمن نیز بی­کار ننشسته و نخواهد نشست و از هر اقدامی برای مخدوش کردن یا انحراف آن بهره خواهد جست و سختی آن نیز به همین خاطر است.

و حماسه­ ی اقتصادی نیز یادآور مسائل و مشکلات اقتصادی است که دشمن در یک حرکت حساب شده برای براندازی نظام جمهوری اسلامی آغاز کرده­ است و جز با شجاعت و دلاوری ملت غیور ایران، که البته سختی­ ها و دشواری­ های آن اجتناب­ ناپذیر است، خنثی نخواهد شد. و این امر حاکی از آن است که موضع­گیری­ های انفعالی و سازش­کارانه، که آهنگ آن در گوشه و کنار توسط برخی مسئولین به گوش می­رسد، کارا نخواهد بود و به قول حضرت آقا: طعمه را از دهان گرگ با مذاکره نمی­توان گرفت.

حال که زوایای مختلف و پنهان مفهوم حماسه روشن شد و دلیل انتخاب این نام حکیمانه توسط رهبر حکیم انقلاب مشخص گردید، تکلیف ما نیز روشن­تر خواهد شد و ان­شاالله با تعصّب و جدّیت و شجاعت هرچه بیش­تر در این سال، باید مسائل اقتصادی و سیاسی کشور را پیگیری کنیم و در سایه­ ی رهبری و ولایت امر حضرت­ آقا از این مرحله نیز به سلامت عبور کرده و گامی دیگر به زندگی آرمانی بشر در حکومت جهانی ولی عصر ارواحنا له الفدا نزدیک­تر شویم.

باشگاه نویسندگان: علی نقش

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سیزده + چهارده =