صفحه اصلی » اقتصادی » بهره‌برداری از تونل گلاب معطل دو درصد بودجه باقی‌مانده است

فرماندار کاشان:

بهره‌برداری از تونل گلاب معطل دو درصد بودجه باقی‌مانده است

فرماندار کاشان گفت: ارزش تاسیسات و خط انتقال آب زاینده رود به کاشان با پیشرفت 98 درصدی بالغ بر 800 میلیارد تومان است، ولیکن تکمیل نشدن دو درصد باقیمانده نیمی از ظرفیت پروژه را معطل نگاه داشته است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۲۰ - شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ معاون استاندار و فرماندار کاشان گفت: ارزش تاسیسات و خط انتقال آب زاینده رود به کاشان با پیشرفت 98 درصدی بالغ بر 800 میلیارد تومان است، ولیکن عدم تکمیل دو درصد باقیمانده نیمی از ظرفیت پروژه را معطل نگاه داشته است.

حمیدرضا مومنیان در بازدید از تأسیسات و خط انتقال آب زاینده رود به کاشان با بیان این مطلب گفت: طرح اولیه پروژه در سال 1374 مطرح و مطالعات آن طی دو سال محقق شده است و عملیات اجرایی در سال 1378 آغاز و پس از پنج سال در سال 1383 به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: 180 کیلومتر از خط انتقال در مدار بهره برداری است که تصفیه خانه در ابتدای مسیر و 130 هزارمترمکعب حجم مخازن مورد نیاز و شش فشار شکن در طول مسیر این امکان را فراهم نموده است تا 800 لیتر آب از طریق سد تنظیمی زاینده رود وارد تصفیه خانه شده و پس از آن آب شرب 41 روستای شهرستان تیران و کرون، دهق و علویجه، میمه و وزوان و دلیجان را تأمین کرده و پس آن به شهرستان کاشان و آران و بیدگل برسد.

مومنیان تصریح کرد: طرح اولیه پروژه؛ انتقال یکهزار و 100 لیتر آب زاینده رود به کاشان و آران و بیدگل بود اما پس از تحقق طرح و به علت بی آبی شدید در روستاها و شهرستان های طول مسیر، این ضرورت مورد توجه شرکت آب منطقه ای اصفهان قرار گرفته تا بخشی از آب شرب روستاها و شهرستان های مسیر را نیز از این طریق تأمین کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 800 لیتر آب در ارتفاع 480 متر پمپاژ شده تا وارد تصفیه خانه شود، افزود: در صورت تکمیل تونل گلاب؛ آب مسیر 10 کیلومتری تونل را به صورت ثقلی طی کرده و در انتهای مسیر به وسیله پمپاژ در ارتفاع 220 متری وارد تصفیه خانه می شود.

فرماندار کاشان ابراز کرد: استفاده از تونل گلاب و تأسیسات ایجاد شده این فرصت را فراهم می آورد تا ضمن افزایش ظرفیت آب، هزینه های نگاهداری و پمپاژ کاهش قابل توجه پیدا کرده و ظرفیت نهایی خط انتقال نیز محقق شود.

مومنیان با بیان این که عدم تکمیل دو درصد باقیمانده تأسیسات تونل گلاب همه سرمایه گذاری های انجام شده را بلا استفاده و معطل کرده است یادآور شد: طول عمر مفید خط انتقال در حال طی شدن است؛ در صورتی که هنوز تونل گلاب به بهره برداری نرسیده است و از این‌رو، بیم آن می رود پس از تکمیل تونل گلاب؛ خط انتقال آمادگی انتقال آب را نداشته باشد و تمام تلاش های انجام گرفته را بی اثر کند.

معاون استاندار افزود: پیشرفت فیزیکی پروژه 98 درصد است و عمده کارهای باقی مانده در اول خط است که آب گیر و رسوب گیر ساخته شده است ولیکن اتصال به دریاچه باقی مانده است.

به گفته وی، ساخت و نصب دریچه های سازه آبگیر، اتصالات سازه آبگیر به تونل اصلی، اتصال لوله یکهزار و 500 متری از ابتدای تونل دسترسی به مسیر تصفیه خانه و ایجاد تاسیسات مکانیکی و برقی ایستگاه پمپاژ نیز بخشی از کارهای باقی مانده است که در انتظار تأمین اعتبار است.

فرماندار با بیان این که فرصت سوزی در تکمیل پروژه خسارت و زیان را مضاعف خواهد کرد تأکید کرد: از دست رفتن زمان؛ ضمن آن که باعث مستهلک شدن تأسیسات و خط انتقال خواهد شد؛ هزینه های پروژه را نیز بیشتر می کند.

وی با اشاره به اینکه در سال 93  اعتبار مورد نیاز پروژه برای تکمیل و بهره برداری 45 میلیارد تومان برآورد شده است؛ تصریح کرد: 25 میلیارد تومان از کل مبلغ، تامین و بخشی از کارها انجام گرفته ولیکن تکمیل نشده است که امروز با توجه به تورم و افزایش قیمت ها همچنان برای تکمیل پروژه 50 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

انتهای پیام/ کاشان اول

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد