صفحه اصلی » اقتصادی » آمادگی کشاورزان اصفهان برای کشت فراسرزمینی در اوکراین/ بخش عمده ای از واردات شامل محصولات کشاورزی است

در نشست کشت فرا سرزمینی اتاق بازرگانی اصفهان مطرح شد؛

آمادگی کشاورزان اصفهان برای کشت فراسرزمینی در اوکراین/ بخش عمده ای از واردات شامل محصولات کشاورزی است

نشست هم اندیشی کشت فرا سرزمینی به همت کمیته بازرگانی و کشت فراسرزمینی کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست با حضور جمعی از کشاورزان و فعالان این بخش درسالن اجتماع های اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۸ - شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ احمدرضا همتی؛ مسئول کارگروه ویژه کمیسیون کشاورزی در نشست کشت فرا سرزمینی کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: محدودیت منابع و عوامل تولید ازعمده ترین مسایل پیش روی تولیدکنندگان بخش کشاورزی استان اصفهان است که کشت فراسرزمینی می تواند جایگزین مناسبی باشد.

وی تصریح کرد: بسیاری ازکشورهای واقع در منطقه ی خاور نزدیک، شمال آفریقا  و جنوب آسیا با کمبود منابع آب روبه رو هستند و از منابع خاک کافی برخوردار نیست ولی کشورهای آسیای میانه و آفریقا مرکزی و جنوبی  زمین و منابع آبی مناسب برای کشاورزی دارند.

وی اظهار کرد: افت کمی و کیفی منابع آبی به همراه بازده پایین انتقال و مصرف آب باعث پدید آمدن مشکلات دربخش کشاورزی شده و در حال حاضر از 609 دشت کشور 499 دشت با افت شدید و نگران کننده سطح آب مواجه هستند؛ 291 دشت ازنظر برداشت آب ممنوعه و بحرانی اعلام شده است.

همتی با تشریح آمار واردات محصولات کشاورزی گفت: 10 قلم کالای عمده وارداتی ایران شامل  دانه ذرت دامی، برنج، دانه سویا، دانه سخت گندم، شکر تصفیه نشده، روغن خام سویا، پالم اولئین ،قطعات گوشت بی استخوان یخ زده از نوع گاو، موز سبز تازه یا خشک کرده،کره بسته‌بندی شده به صورت بسته‌های بیش از 500 گرم است.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس آمار گمرک، بخش عمده ای از واردات کشور را محصولات کشاورزی تشـــکیل می دهد و دو ردیف اول اقلام عمده وارداتی، متعلق به این بخش بوده و میزان واردات ایران در دانه های روغنی 96  درصد است.

وی اضافه کرد: در این شرایط  برای کاهش واردات و حل مســـایل داخلی کشاورزی در حوزه منابع کشـــاورزی فراســـرزمینی پیشنهاد می شود که به گفته مســئولان دولتی تاکنون با 17 کشور دنیا در مســـاحتی بیشـــتر از دو میلیون هکتار برای اجرای آن تفاهم شده است.

وی تاکید کرد: کشت فراسرزمینی شامل  بهره برداري از منابع، عوامل، ظرفیت ها و امکانات سایر کشورها براي تولید محصولات کشاورزي مورد نیاز براي حفظ منابع پایه تولید و ارتقاي امنیت غذایی و سایر نیازهاي صنعتی کشوراست.

وی مشکلات عمده برای کشت فراسرزمینی در کشور را شامل  نبود ساز و کار اجرایی و نظارتی برای هدایت کشت فراسرزمینی، عدم هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و فنی ذیربط وزارت خانه های مسئول، تجربه کم اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی کشت فراسرزمینی و حرکت های انفرادی و بدون مطالعات دقیق عنوان کرد.

مسعود عبدالهی در این نشست خاطرنشان کرد: محصولات دانه های روغنی شامل سویا، کلزا، آفتابگردان و ذرت را وزارت جهاد کشاورزی در اولویت کشت فراسرزمینی است.

نایب رییس کمیسیون کشاروزی اتاق بازرگانی اصفهان افزود: شکر، برنج، گندم و جو را در رده های بعدی اولویت کشت فراسرزمینی قرار گرفته است.

عبدالهی به ظرفیت کشور اوکراین برای کشت فراسرزمینی اشاره کرد وگفت: این کشور از جلگه های مسطح، باتلاق، جنگل، استپ های فاقد درخت و نواحی مرزی کوهستانی تشکیل شده است و 65  درصد از خاک آن را خاک سیاه می پوشاند.

وی اضافه کرد: جو، سیب زمینی، سبزیجات، میوه، نیشکر و آفتابگردان از محصولات کشاورزی اوکراین به شمار می رود.

عبدالهی خاطرنشان کرد: اوکراین از سرسبزترین کشورهای جهان است، اولین صادر کننده گندم و دومین صادر کننده ی روغن آفتابگردان، دومین صادر کننده ی غلات، سومین صادر کننده ذرت و سومین صادر کننده مرغ در اروپا و هفتمین در سطح جهانی به شمار می رود.

وی تاکید کرد: محصولات هدف کشت فراسرزمینی استان اصفهان شامل آفتابگردان، سویا، ذرت و کلزا و محصولات زراعی قابل کشت در اوکراین از جمله گندم، جو، پنبه، چغندر و سیب است.

انتهای پیام/ ت.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × یک =