صفحه اصلی » اقتصادی » سایه سنگین چالش‌های محیط کسب‌وکار بر اقتصاد کشور

رییس کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار اتاق بازرگانی اصفهان مطرح کرد؛

سایه سنگین چالش‌های محیط کسب‌وکار بر اقتصاد کشور

رییس کمیسیون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اتاق بازرگانی اصفهان گفت: امروز یکی از مسایل مهم  فعالان اقتصادی حفظ وضعیت موجود بنگاه‌های اقتصادی و جلوگیری از تضعیف شدن آن‌هاست.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۶ - شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ مرتضی بیشه در چهارمین جلسه کمیسیون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: متأسفانه علیرغم تلاش‌ها و بخشنامه‌های صادره از طرف دولت و به‌ویژه پیگیری‌های معاون اول رئیس‌جمهور  هنوز چالش‌های محیط کسب‌وکار همچنان وجود دارد.

وی اضافه کرد: رکود اقتصادی، معضلات نظام بانکی، مسایل تامین اجتماعی و مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش‌افزوده سایه سنگینی بر اقتصاد کشور انداخته است.

وی افزود: خوشبختانه برخی از بندهای قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار مصوب سال 1390 و حتی دیگر قوانین حمایتی دست اتاق‌های بازرگانی را باز گذاشته تا به‌عنوان پارلمان  بخش خصوصی بتوانیم از ظرفیت‌های قانونی در کمیسیون استفاده کرده و با تصویب مصوبه‌هایی سازنده برای رفع موانع کسب‌وکار قدم برداریم.

وی تاکید کرد: بسیار خرسندیم که با تصویب و پیگیری یکی از همین مصوبات، توانستیم دفتر مدیریت راهبردی بهبود محیط کسب‌وکار را برای اولین بار در  اتاق بازرگانی راه‌اندازی کنیم.

بیشه  تصریح کرد: کمیسیون با همکاری خانه صنعت،معدن و تجارت اصفهان در مدت پنج ماه اقدام به تهیه پروژه تحقیقاتی عارضه‌یابی بنگاه‌های تعطیل و یا نیمه تعطیل در استان تحت عنوان بررسی دیدگاه کارفرمایان و مدیران عامل واحدهای تولیدی صنایع کوچک و متوسط اصفهان در زمینه عوامل مؤثر در کاهش فعالیت یا عدم فعالیت آن‌ها کرده  است.

وی رصد کردن تراکنش‌های مالی را یکی دیگر از بحث‌های مهم بین صاحبان صنایع برشمرد و افزود: در این‌که قانون رصد تراکنش‌های مالی یک قانون پیشرفته و خوبی است، شکی وجود ندارد ولی با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، زمان مناسبی برای مطرح کردن موضوع نیست.

وی اضافه کرد: بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی رو به تعطیلی و ورشکستگی‌اند  و معضل اشتغال کشور را فراگرفته است؛ رصد تراکنش‌ها تمرکز فعال اقتصادی را می‌گیرد و نوعی ناامنی برای سرمایه‌گذار ایجاد می‌کند، آن‌هم در شرایطی که حفظ وضعیت موجود بنگاه‌های اقتصادی و جلوگیری از تضعیف شدن آن‌ها بسیار مهم خواهد بود.

امیرحسین زمانی در این جلسه گفت: ایجاد یک دفتر زیرمجموعه کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار  به یک مدیریت راهبردی زیرمجموعه اتاق بازرگانی با رویکرد اجرایی که در شرایط فعلی محیط غبارآلود کسب‌وکار به‌شدت نبود آن در اتاق بازرگانی احساس شد.

مسئول دفتر مدیریت راهبردی محیط کسب‌وکار اتاق بازرگانی اصفهان افزود: امید است این کمیسیون به همراه بدنه اجرایی اتاق بازرگانی و دیگر کمیسیون دست در دست هم بدهند و با تهیه خوراک لازم برای این مدیریت، خروجی موردنظر استخراج شود  تا رسالت و روح  بهبود مستمر محیط کسب‌وکار مطلوب فعالان اقتصادی قرار گیرد .

زمانی در ادامه به سه حوزه فعالیت در دفتر مدیریت راهبردی محیط کسب‌وکار اشاره کرد و گفت: این دفتر با سه واحد جمع‌آوری آمار و اطلاعات، رصد و دیدبانی محیط کسب‌وکار و معیار سنجی و ارتقا شاخص‌های محیط کسب‌وکار فعالیت خود را آغاز کرده است.

انتهای پیام/ت.ت

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد