صفحه اصلی » اجتماعی » نهایی شدن ساخت کارخانه بازیافت گلپایگان و خوانسار

مدیر عامل شرکت بازیافت گلپایگان و خوانسار خبر داد؛

نهایی شدن ساخت کارخانه بازیافت گلپایگان و خوانسار

مدیر عامل شرکت بازیافت گلپایگان و خوانسار گفت: عملیات احداث کارخانه بازیافت گلپایگان و خوانسار  از حدود یک سال پیش با جدیت و بدون وقفه شروع شده و هم اکنون مراحل نهایی برای افتتاح و بهره برداری را سپری می کند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۵ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ مشکل دفن زباله یکی از مشکلات همیشگی شهرستان خوانسار و گلپایگان بوده است که دفن پسماندها در اطراف شهرستان به خصوص محل دفن زباله های گلپایگان که به منزله بمب های ساعتی و در پشت پارک جنگلی شهر است، خطراتی را برای شهرستان در برداشته است.

با تلاش شهرداری های این مناطق خوشبختانه در سال اخیر پروژه بازیافت با اهتمام دو چندان در حال پیگیری است که برای همشهریان خبر خوبی محسوب می شود.

در این رابطه گفت و گویی با آقای یاسر جمالی مدیر عامل شرکت بازیافت گلپایگان و خوانسار داشتیم که به شرح زیر است:

پروژه بازیافت از چه سالی کلید خورد و چه اقداماتی در سال های گذشته انجام شده است؟
شرکت بازیافت از سال ۸۳ با مشارکت شهرداری های گلپایگان، خوانسار، گوگد، گلشهر و تعاونی دهیاری های دو شهرستان با هدف بهره گیری از تاسیسات مشترک و به منظور کاهش هزینه های تحمیل شده در زمینه مدیریت پسماند تشکیل شده و هدف و ماموریت اصلی شرکت ساخت و احداث کارخانه بازیافت بوده است.
در سال ۸۴ اقدام به خرید ماشین الات کارخانه از شرکت سیکو ایتالیا شد و حدود دوازده سال دستگاه ها در محل شهرداری گلشهر نگهداری شده است.
در دوازده سال اخیر فقط یک فوندانسیون اجرا شده و هیچ مبلغی بابت اجرا به پیمانکار پرداخت نشده است.

پروژه کارخانه بازیافت از چه سالی در حال پیگیری مجدد است و اکنون پیشرفت این پروژه به چه میزان است؟
از حدود یک سال پیش عملیات احداث کارخانه با جدیت و بدون وقفه شروع و هم اکنون مراحل نهایی و آماده سازی را جهت افتتاح و بهره برداری سپری می کند.

برای پیشبرد پروژه چه اقداماتی صورت گرفته است؟
ساخت و نصب قاب سوله و اجرای پوشش سقف به متراژ هزار و 560 متر مربع، اجرای فوندانسیون برای نصب دستگاه ها و همچنین اجرای بتن کف سوله، تسطیح زمین دره ای شکل با اختلاف سطح حدود شش متر با استفاده از ماشین الات راهسازی و حمل بیش از هزار و پانصد سرویس تونان جهت تسطیح زمین، اجرای هفتصد متر طول فنس کشی زنین کارخانه با ارتفاع سه متر، خرید امتیاز برق ۲۴۵ کیلو وات از اداره برق، اجرای شبکه برق به طول هزار و 500 متر طول و خرید ترانس برق، حفاری یک حلقه چاه آب جهت تامین آب فصای سبز، دیوار کشی بیش از هزار متر مربع با استفاده از آجر نما لفتون دو طرف نما، تجهیز کارگاه به کانکس و مخزن ذخیره آب و سرویس بهداشتی و لوازم اداری، ایجاد سیل بند در بالا دست کارخانه جهت جلوگیری از بروز خسارت به تاسیسات کارخانه، انتقال دستگاه های بازیافت از محل شهرداری گلشهر به سایت کارخانه و همچنین راه اندازی و اورهال نمودن دستگاه ها از جمله مهم ترین اقدامات انجام گرفته در یکسال اخیر است.

چه میزان اعتبارات و از چه منبعی جذب شده است و  این طرح تاکنون چه میزان هزینه در برداشته است؟
اعتبار هزینه شده برای اجرای طرح تاکنون حدود 2 میلیارد تومان بوده و به طور کامل از محل اعتبارات شهرداری ها و دهیاری های سهامدار تامین شده است، البته پنجاه درصد این مبلغ  بدهی شرکت به پیمانکاران است.

از محل اعتبارات بند تبصره شش هرساله بابت بحث مدیریت پسماند مبلغی از طرف سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به حساب شهرداری ها واریز می شود که در سال نود و پنج نیز 580 میلیون تومان اعتبارات واریز شده است.

آیا نماینده شهرستان تاکنون اعتباراتی در این زمینه جذب کرده اند؟
نماینده در جلسه مشترک با رییس سازمان شهرداری ها بحث افزایش سهم اعتبارات به شهرستان را مطرح کردند که متاسفانه طبق آخرین گزارش و پیگیری واصله در سال جاری کل سهم اعتبار استان اصفهان در مقایسه با سال قبل کاهش داشته است.

سهام داران شرکت چه کسانی هستند؟
سهام داران به ترتیب ۵۱ درصد شهرداری گلپایگان، ۲۰ درصد شهرداری خوانسار، 11 درصد گلشهر، هشت درصد گوگد، پنج درصد تعاونی دهیاری گلپایگان و پنج درصد نیز تعاونی دهیاری خوانسار هستند.

پسماند زباله ها اکنون کجا دفن می شود؟
در ابتدای تاسیس شرکت محل دفن مشترک در محل دشت شمال شهر گلشهر بوده ولی از سال 90 با مخالفت شهروندان گلشهر هر کدام از شهرداری ها محل دفن جدا گانه برای خود داشته اند و گلپایگان پشت پارک جنگلی، گوگد و دهیاری های گلپایگان ابتدای جاده خم پیچ زباله های خود را دفن می کنند که مسلما خطراتی را برای محیط زیست دربرخواهد داشت.

انتهای پیام/ دیار عالمان/م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد