27e27e72-e06d-4575-b89b-1c24383286b5
۱۱:۰۰ - جمعه ۱۳۹۶/۰۵/۱۳

محیط زیست آران و بیدگل قربانی بی توجهی استان‌های مجاور؛

زنگ خطر برای کویر مرنجاب/ چاقوی دریاچه نمک زیر گلوی آران و بیدگل

استان قم با وجود ادعای تسلط بر دیاچه نمک، بیشترین نقش را در بروز مشکلات زیست محیطی آن دارد.

به گزارش صاحب نیوز؛ بی‌توجهی به وضعیت کنونی دریاچه نمک و کویر مرنجاب آران و بیدگل در حال حاضر به بروز پدیده گرد و غبار انجامیده و در آینده نزدیک سبب بروز مشکلات بیشتری می‌شود. به گفته مسئولان شناسایی چشمه‌های گرد و غبار در آران و بیدگل نیازمند اعتبار است.

با خشک شدن تالاب‌های استان قم براثر احداث سدهای بالادستی و قطع حق‌آبه‌ها، شاهد وضعیت نامناسب در دریاچه نمک هستیم که اگر هر چه سریع‌تر به این وضعیت رسیدگی نشود چالش‌های زیست محیطی عدیده‌ای به دنبال خواهد داشت. در واقع استان قم با وجود ادعای تسلط بر دیاچه نمک، بیشترین نقش را در بروز مشکلات زیست محیطی آن دارد.

خطر خشک شدن دریاچه نمک جدی است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل در مورد مشکلات زیست محیطی دریاچه نمک و کویر با اشاره به جدی شدن بحران ریزگردها در آران و بیدگل اظهار کرد: در حال حاضر توسعه و حیات شهرستان با خشکسالی و زیرگردها، به عنوان دو معضل اصلی زیست محیطی تهدید شده است.

رضا شفیعی وضعیت بحران فعلی ریزگردها در برخی نقاط کشور را حاصل سال ها بی توجهی به حوزه منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: در آران و بیدگل هم متاسفانه برخی کانون های بحرانی نوار ریگ بلند مجددا فعال شده است.

وی به کانون بحرانی پشت کارخانه فولاد اشاره کرد و ادامه داد: بر اثر روان شدن شن‌ها، جابجایی ذرات خاک، جاده منتهی به نوار ریگ بلند را مسدود کرده و اگر اقدامی عاجل برای تثبیت شن های روان و مبارزه با این پدیده صورت نگیرد، مشکلات بسیاری ایجاد خواهد شد.

شفیعی بحران کویر مرنجاب و دریاچه نمک را نیز جدی توصیف کرد و افزود: بر اساس اطلاعاتی که به ما رسیده است، این دریاچه به دلیل کمبود نزولات جوی و کاهش ورودی آب به آن، آرام آرام در حال خشک شدن است.

وی صدمات ناشی از طوفان نمکی را چندین برابر طوفان شن و گرد و غبار خواند و خاطرنشان کرد: اعتبارهای ویژه ای باید به ادارات منابع طبیعی شهرستان های اطراف اعطا شود تا اقدامات لازم برای جلوگیری از بحران صورت گیرد.

طوفان نمکی منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد

فرماندار آران و بیدگل پدیده‌ی هجوم ریزگردها و خشک‌سالی را دو تهدید مهم برای شهرستان دانست و تاکید کرد: نابودی تاغ‌زارها توسط قاچاقچیان چوب، خشک‌سالی شدید و همچنین نبود آب کافی بخشی از تاغ‌زارهای شهرستان در مناطق کانون فرسایش بادی را از بین برده است.

ابوالفضل معینی نژاد با بیان این که زنگ خطر برای فعال شدن کانون‌های بحران فرسایش بادی شهرستان به صدا در آمده است اضافه کرد: اگر به داد کویر مرنجاب، دریاچه نمک و منابع طبیعی آران و بیدگل نرسیم، شهرستان در چند سال آینده به وضعیت خوزستان دچار خواهد شد.

وی با اشاره به حرکت تپه‌های شنی و از بین رفتن پوشش گیاهی کویر خاطرنشان کرد: دریاچه نمک در حال خشک شدن است که با ادامه روند فعلی خشک شدن این دریاچه و عدم مقابله با آن در آینده طوفان نمکی می تواند منطقه را تحت تأثیر قرار داده و بحرانی زیست محیطی به وجود آورد که چند برابر خطر طوفان شن باشد.

معینی نژاد تثبیت کانون‌های بحران، درختکاری و تخصیص اعتبارات لازم را از جمله راه‌های مقابله با تهدیدهای پیش رو عنوان کرد و گفت: حراست  از منابع طبیعی جز با نقش و حضور مستقیم مردم امکان پذیر نخواهد بود که این مهم باید به صورت یک فرهنگ ترویج شود.

مشکل بین استانی

آران و بیدگل نزدیک ترین منطقه به دریاچه نمک است و بیشتر وسعت این دریاچه در این شهرستان واقع است. از این رو بیشترین آسیب های زیست محیطی این دریاچه، به کویر مرنجاب و شهرستان وارد می شود.

این در حالی است که بیشتر منابع آب این دریاچه، از شمال آن تامین می شود. استان قم با بهره برداری غیر اصولی از منابع آب و جلوگیری از تامین منابع آب دریاچه نمک آران و بیدگل، موجب شده گونه های زیستی و جانوری کویر مرنجاب به خطر افتند و پدیده گرد و غبار در شهرستان در سال های اخیر رشد کند.

به نظر می رسد حل معضل دریاچه نمک، از عهده مسئولان شهرستان آران و بیدگل یا استان اصفهان خارج است و باید تعاملاتی جدی بین مسئولان سه استان اصفهان، قم و سمنان، که این دریاچه به صورت مشترک در این استان ها قرار دارد، شکل گیرد.

البته مشکلات و معضلات دریاچه نمک، به خاطر وسعت و موقعیت آن، موجب می شود بسیاری از استان های مرکزی کشور با مشکلات عدیده مواجه شوند، با این وجود آن چه مسلم است، بی توجهی مسئولان استان قم و ناتوانی آن ها در مدیریت آب های سطحی دلیل عمده بروز این مشکل است.

انتهای پیام/ خطب شکن/ گ