فناوری های نوین شهری
۱۵:۲۹ - جمعه ۱۳۹۶/۰۵/۱۳

صاحب نیوز گزارش می‌دهد؛

تلاش اصفهان برای ایجاد ارتباط بین علم و توانمندی اقتصادی/ نمایش تمامی مراحل تبدیل ایده به ثروت در جشنواره بین‌المللی فن‌آوری‌های نوین شهری

نخستین نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی فن‌آوری‌های نوین شهری با حضور مسئولان کشوری و استانی و نمایندگان ۲۲ کشور خارجی پیش از ظهر امروز در اصفهان آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، محمدرضا نیلفروشان پیش از ظهر امروز در افتتاحیه نخستین نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی فناوری‌های نوین شهری اظهار کرد: امروزه توان صنعت نظامی در خدمت بحران شهری درآمده است که این از نمایش محصولات تولیدی این صنعت در این جشنواره است.

‌ رییس جشنواره بین‌المللی فن‌آوری‌های نوین شهری با اشاره به تبدیل علم به ثروت، گفت: همه مراحل از تبدیل ایده به ثروت در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

وی با بیان اینکه از سال 94 برای اولین بار در کشور مرکز فناوری‌های نوین شهری در اصفهان راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: شرکت‌های خارجی نه برای خرید کالا بلکه بر اساس اقتصاد مقاومتی برای آوردن دانش فنی جز برنامه‌های این جشنواره هست.

نیل فروشان، اصفهان را دارای تمدن کهن و صنعت قدیمی عنوان و خطاب به میهمانان خارجی این جشنواره، گفت: اصفهان دارای 180 دانشگاه، 9 هزار واحد صنعتی، 80 منطقه صنعتی، دومین مرکز علمی کشور به همه شما خوشامد می‌گوید.

مشاور شهردار اصفهان در امور فناوری‌های نوین شهری از برگزاری نشست‌های علمی و تخصصی و رونمایی از فناوری‌های نوین در ‌ جشنواره بین‌المللی فن‌آوری‌های نوین شهری خبر داد و گفت: دستاوردهای کاربردی را برای کشور به نمایش بگذاریم و «ما می‌توانیم» را یادآوری کنیم.

* شاهد تلاش اصفهان برای ایجاد ارتباط علم، فناوری و توانمندی اقتصادی هستم

پروفسور سومرو در ادامه ویژه برنامه افتتاحیه نخستین نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی فناوری‌های نوین شهری اظهار کرد: خیلی خوشحال و خرسند هستم که در این جشنواره حضور پیداکرده‌ام.

بنیان‌گذار و مدیر بنیاد علمی اکو با اشاره به توانمندی اصفهان در ارتباط دادن علم و فناوری با توانمندی اقتصادی، گفت: شهردار اصفهان برای این موضوع نیازمند یک گروه قوی است که امروز این توانمندی را شاهد هستیم.

وی گفت: امروز صبح قبل از اینکه به این نمایشگاه و جشنواره پا بگذارم از خانه ریاضیات اصفهان بازدید کردم و واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتم.

پروفسور سومرو با استقبال از داشتن همکاری با شهرداری اصفهان، اظهار کرد: اصفهان به‌عنوان پایتخت علمی کشور باید به همسایگان ایران نیز انتقال پیدا بکند.

بنیان‌گذار و مدیر بنیاد علمی اکو با اظهار اینکه این بنیاد یک شرکت دولتی با عضویت 10 کشور است، گفت: دبیرخانه اصلی این بنیاد در اسلام‌آباد هست و این روابط بین کشورهای اکو و ایران تابه‌حال پایه‌گذاری شده است و برنامه‌ها را سازمان‌دهی کردیم.

وی با بیان اینکه با یکدیگر برای ارتقای علمی، نوآوری و تحقیق باید تلاش کنیم تا در تراز بالاتری کارکنیم، اظهار کرد: توجه به بچه‌ها یکی از مهم‌ترین جنبه‌های این مسئله است.

پروفسور سومرو با اظهار اینکه بنیاد اکو به تحصیلات دبستانی هم اهمیت می‌دهد، گفت: به کار و روابط خود ادامه می‌دهیم تا علم متخصصان،‌استادان، دانشمندان، مدیران و فنّاوری‌ها در ابتدایی‌ترین سطوح برقرار شود.

بنیان‌گذار و مدیر بنیاد علمی اکو ادامه داد: این فعالیت ادامه خواهد داشت به‌طوری‌که نسل‌های آینده ما به‌عنوان بخشی از شبکه جهانی انسان‌های بهتری نسبت به ما باشند.

وی با بیان اینکه پیشرفت برنامه‌ها را تحت آینده تمدن در حال ارتقا هستیم، افزود: برای بازگشت به ن تمدن غنی و قدیمی و دوره طلایی اسلام که مسلمان‌ها صاحب فنّاوری بودند سعی می‌کنیم تمام آن‌ها را برای آینده بهتر و هارمونی بیشتر کنار هم نگه‌داریم.

پروفسور سومرو گفت: به دوستان ایرانی نگاه می‌کنیم و کمک آن‌ها را برای این موضوع می‌طلبیم.

* تلاش برای تبدیل اتمسفر اصفهان به یک اتمسفر دانش‌محور
مهدی جمالی نژاد نیز در افتتاحیه نخستین نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی فناوری‌های نوین شهری اظهار کرد: درگذر سال‌های گذشته رویکردهای مختلفی در مورد پیشرفت شهری مطرح می‌کنند، عنوان‌ها و واژه‌های مختلفی بیان و معرفی می‌شود.

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی فن‌آوری‌های نوین شهری با اشاره به واژه‌هایی همچون شهرهای سبز، شهرهای منعطف و … گفت: همه این واژه‌های منعطف می‌شود به شهرهای دانش‌محور، بر همین اصل رویکردهای شهرهای دانشی در شهرهای جهان دنبال می‌شود.

وی با اظهار اینکه در فرهنگ غنی و قدیمی کشور به علم توجه می‌شدد،‌ اظهار کرد: در دین مبین اسلام برای کسب دانش زمان و مکان معین نشده و تأکید و توصیه به کسب آن در همه دوران شده است.

جمالی نژاد با بیان اینکه ما نیز به سمت شهر دانش‌محور حرکت کنیم، گفت: در تمامی رویکردها شهر با این‌گونه رفتار کنیم.

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی فن‌آوری‌های نوین شهری با بیان اینکه اصفهان شهر علم، ظرافت، شهادت، زیبایی است، اظهار کرد: در برنامه اصفهان 1400 دنبال هستیم تا شهر محور محیط‌زیست، دوستدار کودک و فن‌آور باشد.

وی گفت: در تلاش هستیم تا اتمسفر شهر تبدیل به یک اتمسفر دانش‌محور شود.

جمالی نژاد برگزاری جشنواره بین‌المللی فن‌آوری‌های نوین شهری را پشتوانه‌ای برای چنین عقیده‌ای عنوان کرد و گفت: با چنین رویکردهایی می‌توان بر چالش‌های شهری فائق آمد.

به گزارش صاحب‌نیوز،  نخستین نمایشگاه و  جشنواره بین‌المللی فناوری‌های نوین شهری در فضای بیست‌ویک هزار مترمربع در محل نمایشگاه بین‌المللی استان اصفهان از سیزدهم تا پانزدهم مردادماه میزبان علاقه مندان و بازدیدکنندگان خواهد بود.

انتهای پیام/پ