صفحه اصلی » مقاومت » امنیت و دفاع » رابطه با آمریکا آرِی یا نه!؟(3)

درحاشيه اقتصاد مقاومتي:

رابطه با آمریکا آرِی یا نه!؟(3)

در ارزیابی های صورت گرفته توسط مقامات آمریکایی تفکری بنام « خمینیسم» مهمترین تهدید تفکرات لیبرالیستی به شمار می‌رفته و می‌رود چه اینکه در کمال نا باوری و بر خلاف برآورد سرویس‌های جاسوسی آمریکایی و به ویژه کارشناسان سیا در شهریور 1356‌، انقلاب با سرعتی باور نکردنی تنها در یکسال و نیم بعد بنیاد حکومتهای سر سپرده به غرب در ایران را درهم پیچید و ..

تاریخ انتشار: ۲۲:۰۱ - دوشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۶

مسيح ذاكر- صاحب نيوز: نلسون ماندلا رهبر تاریخی و فقید آفریقای جنوبی که عمر خود را به مبارزه با استعمار غربی پرداخته است جمله ای بسیار زیبا و عبرت آموز دارد . وی می‌گوید‌:

” اگر قرار باشد خون را با خون شست دچار بدبختی میشویم‌، ببخشیم اما فراموش نکنیم!   “

     این جمله که توسط رهبر ضد نژاد پرستی دنیای سیاه پوستان عنوان شده‌، به روشنی گویای این واقعیت است که تاریخ بطور دائم در حال تکرار شدن است و استعمار و نظام برده داری هر روز با شیوه‌ای نوین ولی با اهدافی ثابت در حال بهره کشی از سایر ملتهای جهان سوم برنامه ریزی می‌کند.

    در برنامه‌ریزی جدید مهره‌های استعمار‌، نقش سابق حاکم نظامی غربی‌، این بار به سرسپردگان داخلی کشورهای هدف که اتفاقا طی سالهای متمادی در دانشگاههای غربی تربیت و آموزش یافته بودند سپرده شد و البته با موفقیت همراه بود.

برای نمونه توافق کمپ دیوید بین سران دولت مصر و متجاوزان صهیونیستی با صحنه گردانی و مدیریت آمریکا به شکلی خاص و مخفیانه منعقد شد که در همان زمان افشای قرارداد مورد اعتراض آزادیخواهان قرار گرفت‌.

     امام خمینی(س) نیز در مصاحبه‌‌ای تاریخی و پیش بینانه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز 16 آبان 57 این توافقنامه و نظایر آن را توطئه‌ای برای مشروعیت بخشیدن به تجاوزات اسرائیل خواند که نتیجتا شرایط را به نفع اسرائیل و به ضرر اعراب و فلسطینی‌ها تغییر می‌دهد. در این مصاحبه خبرنگار اشپیگل سوال کرد شما مثل دیگر سران اسلامى با موافقتنامه «کمپ دیوید» مخالفت مى‏کنید؟

      حضرت امام(ره) پاسخ فرمودند‌: موافقتنامه «کمپ دیوید» و نظایر آن، توطئه‏هایى براى مشروعیت بخشیدن به تجاوزات اسرائیل است که نتیجتاً شرایط را به نفع اسرائیل و به ضرر اعراب و فلسطینى‏ها تغییر داده است. چنین وضعیتى مورد قبول مردم منطقه نخواهد بود.”(صحیفه امام، ج4: ص356)

همچنین حضرت امام در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری لیبی (در 26 آبان ماه 1357) که سوال کرده بود‌: موافقتنامه‌های «کمپ دیوید» و تنازل سادات در مورد «بیت المقدس» را چگونه ارزیابی‌ می‌فرمایید؟ پاسخ دادند: من جداً او را محکوم می‌کنم.

امام خمینی

    و در ادامه سوال که  آیا توقع آن را دارید که در جهان اسلام بر ضد رژیم‌های ارتجاعی که برای محافظت منافع استعمار عمل می‌کنند، یک انقلاب اسلامی مترقی به وجود آید؟ جواب فرمودند‌: ‌ما امیدواریم اینطور بشود و همه مسلمین بر ضد استعمار قیام کنند و دولتهایی هم که خیانت به ملت می‌کنند بر ضد آن‌ها هم قیام کنند.”(صحیفه امام، ج 5: ص 2-3)

     این مصاحبه‌ها و نظایر آن از همان ابتدا بیانگر موضع‌گیری انقلابی رهبر انقلاب اسلامی ایران در برابر قرارداد کمپ دیوید و نحوه روابط آتی آنها با طرفین قرارداد مذکور پس از پیروزی انقلاب است، چنانچه دکتر کریم سنجابی، اولین وزیر خارجه پس از انقلاب، در پیامی به یاسر عرفات، این قرارداد را به خنجر زدن از پشت به فلسطینی‌ها تعبیر کرد و با عرفات ابراز همدردی کرد؛ اینگونه بود که ایران به جبهه مخالف این پیمان پیوست.

     پس از تصرف سفارت مصر توسط دانشجویان عرب به عنوان اعتراض به پیمان کمپ دیوید در 6 فروردین 1358 می‌توان گفت یکی از اولین فرمان‌های حکومتی حضرت امام خمینی(س) به دولت موقت در زمینه روابط بین‌الملل، قطع روابط دیپلماتیک با مصر است.

در متن فرمان حضرت امام(س)، به وزیر امور خارجه دولت موقت در تاریخ دهم اردیبهشت سال 1358آمده است:

“جناب آقای دکتر ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه

با درنظر گرفتن پیمان خائنانه مصر و اسرائیل و اطاعت بی‌چون و چرای دولت مصر از آمریکا و صهیونیسم، دولت موقت جمهوری اسلامی ایران قطع روابط دیپلماتیک خود را با دولت مصر بنماید.”(صحیفه امام، ج7: ص168) 

امام خمینی

      پس از آن امام خمینی(ره) در پاسخ به نامه سرهنگ قذافی، رهبر لیبی همان روز( 10 اردیبهشت 1358) عمل به این حکم تأکید کرده و چنین مرقوم می‌کند: «دولت‌های اسلامی، باید دولت مصر را در این خیانت بزرگ که به اسلام و مسلمین نموده است، به جای خود بنشانند و با آن قطع رابطه کنند. ملت مصر باید دست این خیانتکار را از کشور خود قطع کند و ننگ سرسپردگی به آمریکا و صهیونیسم را از خود بزدایند.»(همان، ص 170)

    پر واضح است در ارزیابی های صورت گرفته توسط مقامات آمریکایی تفکری بنام « خمینیسم» مهمترین تهدید تفکرات لیبرالیستی به شمار می‌رفته و می‌رود چه اینکه در کمال نا باوری و بر خلاف برآورد سرویس‌های جاسوسی آمریکایی و به ویژه کارشناسان سیا در شهریور 1356‌، انقلاب با سرعتی باور نکردنی تنها در یکسال و نیم بعد بنیاد حکومتهای سر سپرده به غرب در ایران را درهم پیچید و رویای جزیره ثبات آمریکا در قلب جهان اسلام را برای همیشه به زباله دان تاریخ سپرد.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد