صفحه اصلی » خواندنی » گروه SWAT؛ تاکتیک‌ها و جنگ افزارهای ویژه

دانستنيها:

گروه SWAT؛ تاکتیک‌ها و جنگ افزارهای ویژه

ایده تاسیس گروه SWAT برای نخستین بار در دهه 1960 در دپارتمان پلیس لس‌آنجلس شکل گرفت. مشکلات سیاسی و اجتماعی امریکا در این دهه باعث شد که پلیس این کشور متوجه کمبود تجهیزات خود بشود. آشوبهای “واتز” در سال 1965 و تهاجم تک تیراندازان به دانشگاه تگزاس در سال 1966 نیاز به ایجاد تجهیزات و اقدامات ویژه در پلیس این کشور را پیش از پیش مشخص ساخت.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - سه شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۷

بیشتر نیروهای پلیس یک گروه ویژه مجهز به انواع تجهیزات و دارای آموزش کافی برای انجام چنین ماموریتهایی دارند. یکی از این گروهها که از شهرت جهانی برخوردار است گروه مهارت و تجربه زیادی در رویارویی با موقعیت‌های استثنایی دارد و به انواع تجهیزات و تسلیحات ویژه مجهز است. از جمله ماموریتهایی که نیروهای SWAT می‌توانند انجام دهند عبارتست از:

دستگیری پرخطر: مواردی که نیروهای پلیس باید یک فرد را در داخل خانه دستگیر کنند و می‌دانند که فرد کلیدی مسلح است؛

گروگانگیری: تک تیراندازان گروهSWAT بسیار آموزش دیده هستند تا بتوانند در صورت به نتیجه نرسیدن گفتگوها، در یک لحظه گروگانگیر را از پای در بیاورند؛

نفوذ: وقتی مجرمان در داخل یک ساختمان سنگر بندی می‌کنند و جنگ افزارهایی برای مقابله با نیروهای پلیس در اختیار دارند؛

جابجابب شخصیت‌های مهم: اگر قرار است فردی که احتمال سوءقصد به جان وی بالاست، به نقطه دیگر منتقل شود، خودروهای زرهی گروهSWAT می‌توانند کارآیی خود را اثبات کنند؛

تهاجم تروریستی مسلحانه؛

آشوب؛

ایده تاسیس گروه SWAT برای نخستین بار در دهه 1960 در دپارتمان پلیس لس‌آنجلس شکل گرفت. مشکلات سیاسی و اجتماعی امریکا در این دهه باعث شد که پلیس این کشور متوجه کمبود تجهیزات خود بشود. آشوبهای “واتز” در سال 1965 و تهاجم تک تیراندازان به دانشگاه تگزاس در سال 1966 نیاز به ایجاد تجهیزات و اقدامات ویژه در پلیس این کشور را پیش از پیش مشخص ساخت. بدین ترتیب گروه تهاجم با جنگ افزارهای ویژه روی کارآمد که در ابتدا بسیار با تردید به آن نگریسته می‌شد. پس از چندی بسیاری از افسران بلند مرتبه پلیس و سیاستمداران امریکایی به مفهوم نهفته در این اسم اعتراض کردند و بنابراین نام آن به “تاکتیکها و جنگ افزارهای ویژه” تغییر یافت.

SWAT

 اما بروز دو حادثه باعث شد موقعیت SWAT بیش از پیش در امریکا تثبیت شود: “مبارزات مسلحانه شاخه نظامی رادیکال گروه ببر سیاه” در سال 1969 و حادثه‌ای مشابه برای ارتش آزاد بخش “سیمبیونیس” در سال 1964، یک سال بعد، پخش یک مجموعه تلویزیونی به نام “S.W.A.T” باعث شهرت بیشتر گروه SWAT  در امریکا شد. ایده واحدهای پلیس مجهز به تجهیزات ویژه به سرعت در سرتاسر این کشور پخش کرد. امروزه حدود 90 درصد نیروهای پلیس تمامی شهرهای امریکا با جمعیت بیش از 50000نفر به نوعی از واحدهایSWAT مجهز هستند اما روند استخدام و آموزش نیروهای SWAT چگونه است؟

انتخاب و استخدام نیروهای SWAT به چندین روش انجام می‌شود. در بیشتر موارد، افسران، با تجربه دواطلب عضویت در این گروه می‌شوند. اگر انها الزامات سختگیرانه روند گزینش را داشته باشند‌. می‌توانند وارد گروههای SWAT شوند. آرزوی عضویت داشتن در یک گروه بی‌مانند‌، انگیزهای قومی برای پذیرفتن مسولیت‌ها و وظایف بیشتر است. برخی نیروها نیز از همان ابتدا وارد دپارتمان‌های عضوگیری SWAT می‌شوند و باید آموزشهای دوساله SWATرا پشت سر بگذارند.

SWAT

آموزش گروههای swat یک روند بی‌پایان و ادامه دار است. هیچ واحدی از SWAT هیچ گاه به پایان مراحل آموزشی نمی‌رسد بلکه انها باید در حال آموزش دائم باشند تا ضمن فراگیری نحوه کار با تجهیزات و تسلیحات جدیدتر، بتوانند با وظایف و موقعیت‌های جدیدتر سازگار شوند. واحدهای پاره وقتSWATدر شهرهای کوچکتر باید 16 ساعت در ماه را صرف آموزش کنند اما این زمان برای گروههای بزرگتر بیشتر می‌شود. روند آموزش با تمرین فیزیکی اغاز می‌شود دویدن در مسافتهای زیاد (گاهی پریدن با جلیقه‌های ضد گلوله سنگین) پریدن‌، سینه خیز رفتن، عبور از موانع از جمله این مرحله از آموزش‌ها هستند. کسب مهارت از دیگر مراحل آموزش می‌باشد. بیشتر واحدهای SWAT به افراد ماهر و متبحر نیاز دارند. که از آموزشهای کافی در یک زمینه خاص برخوردار باشند. گروه باید توانایی شلیک دقیق در هنگام حرکت، تشخیص دوست از دشمن، شلیک به داخل آپارتمان‌هایی که تبهکاران در آن موضع گرفته‌اند و توانایی شلیک دقیق از فواصل دورتر در مقایسه با پلیس‌های عادی از جمله الزامات است که یک عضو SWAT باید برآورده نماید.

این مرحله شامل آشنایی با انواع سلاح‌های کمری، مسلسل‌های دستی و دیگر جنگ افزارهای مورد استفاده این نیروها می‌شود. یکی از تاسیسات اصلی آموزش نیروهای SWAT در آریزونا قرار دارد. گروهای SWAT روی سناریوها و شبیه سازیهای عملیاتی تمرکز می‌کنند. اگر چه انها نمی‌توانند دقیق آنچه را ممکن است پیش بیاید کپی سازی کنند. اما پشت سر گذاشتن این آموزشها می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش قابلیت تصمیم‌گیری انها بگذارد اعضای اصلی گروه باید اموزش تخصصی‌تری را نیز پشت سر بگذارند تک تیر اندازان، کارشناسان مواد منفجره، کارشناسان امور مراقبت و شناسایی و روان شناسانی برای گفتگو با گروگان گیران در گروه های SWAT باید دائما با علوم روز که مرتبط با رشته تخصصی‌شان است آشنا شوند‌.

SWAT

تجهیزات وتسلیحاتSWAT

تجهیزات و تسلیحات پیشرفته از جمله موارد تمایز یک گروه SWAT ویک واحد گشت معمولی هستند. یکی از اصلی‌ترین تجهیزات SWAT جلیقه های ضد گلوله، می‌باشد. پوشیدن این جلیقه‌ها با وجود محافظت از فرد باعث گرمای بیش از حد و کندی تحرک وی نیز می‌شوند. بدنه و سر نیروهای SWAT به وسیله صفحاتی از جنس کولار محافظت می‌شود. البته در برخی موارد نیز از زره‌های سرامیکی استفاده می‌شود. افسران SWAT خود تصمیم گیری زیادی در مورد جنگ افزارهای مورد استفاده‌شان دارند تا جنگ افزاری را انتخاب کنند که بیش از بقیه باآن راحت هستند. سلاح کمری اطمینان پذیر و قدرتمند یک مسلسل دستی و یک تفنگ ساچمه‌ای از جمله جنگ افزارهای اصلی گروه SWAT هستند.

افسران آموزش دیده برای رویارویی با تک تیر اندازان مسلح به یک تفنگ دوربرد مجهز هستند. زیگ زاورP220وp226  سلاح‌های 9 میلی‌متری گلوک، برتایا هکلروکخ (بویژه سلاح‌های سربیups) از جمله سلاح‌های معمول مورد استفاده نیروهای swatهستند. نارنجک دستی M84 با ایجاد صدا و نور زیاد می‌توان تبهکاران را برای چند لحظه دستپاچه کرد و فرصت طلائی برای نیروهای‌SWAT  فراهم کرد. تک تیراندازان پلیس معمولا سلاح‌های گلنگدنی را ترجیح می‌دهند خودرو‌های  SWAT نیز شکل و ترکیب ویژه‌ای دارند. ونها‌، اتوبوسها و خودروهای زرهی مشکی که برای اهداف ویژه‌ای تغییر داده شده‌اند را معمولا می‌توان در بین گروه‌هایSWAT دید. این خودروها معمولا دارای زره‌های قوی‌تری هستند تا در درگیرهای تاکتیکی فاصله نزدیک به عنوان پشتیبان عمل کند لبته برخی خودروها نیز برای انجام وظایف فرماندهی و پشتیبانی دورتر از محل اصلی درگیری قرار داده می‌شوند. این گروهها برای جمع آوری اطلاعات از محل از تجهیزات ویژه‌ای استفاده می‌کنند دوربین‌های دوچشمی پرتوان، عینک‌های دید در شب و اسکوپهای هدفگیری مزایای بسیار برجسته‌ای برای کاربران دارند. سامانه‌های تصویرساز گرمایی و حتی سامانه‌های راداری نیز به افراد این امکان را می‌دهند که در تاریکی کامل، دود و مه غلیظ و حتی از میان دیوارها اهداف را ببینند.

SWAT_logo

 انواع دوربین‌های کوچک و میکروفن‌ها را نیز می‌توان برای جمع آوری اطلاعات بیشتر مورد استفاده قرارداد. پایه و اساس این نیرو تهاجم سریع و غافلگیر کننده است. وقتی گروه SWATحمله را آغاز می‌کند اعضا یک خط راست را دنبال می‌کنند که به نام “مار”(SNAKE) شناخته می‌شود. این روش باعث می‌شود اعضای کمتری از گروه در تیر رس باشند اگر چه خطر را برای فرد اول گروه افزایش می‌دهد. مهارت فرد اول گروه اهمیت زیادی در اجرای موفق عملیات دارد. وی که با نام “POINT MAN” شناخته می‌شود بیش از همه وارد محفظه ناشناخته می‌شود وی هرگونه تهدیدی را خنثی می‌نماید و از آن پس، تصمیم‌گیری در مورد نحوه ادامه عملیات برعهده وی خواهد بود. پس از ورود اعضا به اتاق یا ساختمان، اعضا بلند فریاد زده  و نارنجک‌های دودزا را پرتاب می‌کنند تا با ایجاد نور و سر و صدای زیاد تبهکاران را حداقل برای چند ثانیه گیج کنند. با وجود کارایی و اهمیت این نیروها هنوز هم شک و تردیدهایی در مورد استفاده از آنها وجود داردگاهی اوقات وجود اطلاعات غلط باعث منحرف شدن و خطا رفتن عملیات این نیروها شده و این امر به افزایش انتقادها دامن زده است.

مجله جنگ افزار – ش 40 سال-78 ص 8-10

دیدگاه‌ها

 1. جوادی گفته :

  از این گروهها توی ایران هم هست یا همون یگان ویژه خودمونه

 2. علی پور گفته :

  تجهیزات یگان ویژه توی ایران فکر نکنم به روز باشه اکثرا سرباز اند وبا یک باتوم چیزی خاصی که ما ندیدیم

  • falcon گفته :

   یعنی شما می فرمایین که یگان ویژه باااسلحه بیوفته به جون ملت؟همین پلیس های آمریکا که اسلحه براشون آزاده،چقد سیاه پوست رو کشتن؟

 3. حبیب گفته :

  کلاسشون منو کشته

 4. حقیقت گفته :

  فکر کنم توی این نیرو تجهیزات حرف اول رو می زنه

  • falcon گفته :

   تجهیزات مهم نیس…مهم اینه که چطوری یه گروگان رو آزاد کنن…یگان ویژه ی خودمون مگه چه کم و کسری داره؟

 5. falcon گفته :

  این ۲ تا نکته رو یادتون بمونه:
  ۱ـپلیس های یگان ویژه مثل swatهای آمریکا وحشی نیستن!
  ۲-شما توی مرورگرتون بزنین تجهیزات یگان ویژه…وقتی خودروهای ناطق،اتوبوس ناطق،آبپاش سنگین و نیمه سنگین و …را دیدین اون وقت بیایین ببینید که یگان ویژه ی ما هیچ کم و کسری با swat نداره…..باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد