تاثیر پذیری کودکان از اشتباهات رانندگی والدین؛

صحبت کردن با تلفن همراه هنگام رانندگی + فیلم

در زندگی، فرصت دوباره پیدا نمی کنیم. براساس آمار پلیس راهور تهران بزرگ، بیش از ۷۰درصد از تصادف ها در مواقعی است که تمرکز رانندگان از طریق عواملی مانند خوردن، آشامیدن یا صحبت کردن با تلفن همراه از دست می‌رود.

عکاس:

به گزارش صاحب نیوز؛ جالب اینجاست که راکبان موتورسیکلت هم از صحبت کردن با تلفن همراه هنگام رانندگی دریغ نمی‌کنند؛ این در حالی است که موتورسیکلت از ایمنی بسیار پایینی برخوردار است و راکبان باید بیشتر حواسشان جمع مسیر و راه باشد.

از طرف دیگر، تبِ فرستادن پیغام از طریق شبکه‌های اجتماعی هم این روز‌ها بسیار داغ است و این امر هم مشکلات زیادی را باعث شده تا جایی که پیامک‌بازی برای عابران پیاده هم مشکل‌ساز شده است و باعث می‌شود عابران‌ هنگام پیاده‌روی با موانع زیادی برخورد کنند، حال این امر را هنگام رانندگی تصور کنید. در قانون جدید جرائم رانندگی، جرایم سنگینی برای صحبت کردن با تلفن همراه (100 هزار تومان) حتی با هندزفری درنظر گرفته شده بلکه از وقوع بسیاری از حوادث جلوگیری شود.

صحبت کردن با تلفن همراه هنگام رانندگی چه خطراتی دارد؟

صحبت کردن با راننده حین رانندگی، سبب حواس پرتی و کاهش دقت او می‌شود. صحبت کردن راننده با تلفن همراه هم ازجمله موضوع هایی است که سبب حواس پرتی و کاهش دقت راننده می‌شود و صد البته سبب بروز حوادث گوناگون هم خواهد شد.

در یک پژوهش که از سوی مرکز تصویربرداری‌ شناختی مغز در دانشگاه کارنگی ملون صورت گرفت، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که عملکرد قطعه آهیانه‌ای مغز مرتبط با پردازش فضایی در رانندگی، هنگامی که رانندگان همزمان به جمله‌ها گوش می‌دادند و می‌راندند، ۳۷ درصد کاهش داشته است. در این بررسی دانشمندان گفت‌و‌گو با راننده را هنگام رانندگی شبیه‌سازی کرده و تأثیرات آن را روی قسمت‌های مرتبط مغز مورد بررسی قرار می‌دادند. پژوهشگران دریافتند که درک شنیداری حتی اگر راننده، گوشی موبایل در دست نداشته باشد، از میزان منابع ذهنی در دسترس کار رانندگی می‌کاهد و سبب بد‌تر‌شدن آن می‌شود.

حجم فایل

20 مگابایت

لینک دانلود

دانلود با لینک مستقیم

انتهای پیام/ ت.ت