صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » تفکر و احساس افراد در هنر نقاشی متحول می شود

گفتگو با بانوی هنرمند شهر درچه:

تفکر و احساس افراد در هنر نقاشی متحول می شود

هنرمند نقاش شهر درچه گفت: هنر نقاشی یک نوع شیوه به اشتراک گذاری شادمانی و یا غم و شاید بیان حرف های ناگفته ای است که با قلم هنرمند خلق می شود.

تاریخ انتشار: ۲۰:۰۲ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛  اکسپرسیونیسم یا هیجان‌نمایی (Expressionism) نام یک مکتب هنری است. اکسپرسیونیسم شیوه‌ای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال معوج و خطوط زمخت بهره می‌گیرد. دوره شکل گیری این مکتب از حدود سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵ میلادی بود ولی در کل این شیوه از گذشته‌های دور باهنرهای تجسمی همراه بوده و در دوره‌های گوناگون به گونه‌هایی نمود یافته‌است. برای نمونه مکتب تبریز در نگارگری ایرانی و مکتب سونگ در هنر چین را اکسپرسیونیست هنر ایران و چین می‌نامند به همین بهانه خبرنگار ما گفتگویی با نسرین پناهی از هنرمندان شهر درچه انجام داده است  تا بیشتر در مورد این سبک هنر نقاشی مطلع شویم.

– در ابتدا ضمن معرفی خودتان  از تحصیلات خود  بفرمایید؟

نسرین پناهی هستم، مدرس طراحی حوزه هنری و دارای لیسانس فیزیک کاربردی از دانشگاه ازاد اسلامی واحد شهرضا و حدود هشت سال است که نقاشی و طراحی را به صورت حرفه ای دنبال می کنم.

– عاملی که  باعث شد از رشته فیزیک به نقاشی رو بیاورید چه بود  و کار را از کجا شروع کردید؟

علاقه به هنر نقاشی از همان ابتدا وجود داشت ولی پیگیری من مداوم نبودم و در مقطع دبیرستان ابتدا در کنار خانم شاهنظری و آقای بیاتی این کار را شروع کردم و سه سال  بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه در سال ۱۳۸۸ آموزش طراحی را نزد استاد علی قطبی آغار کردم و  از آن سال به بعد به جرات  می توانم بگویم هر روز دست به قلم بوده ام.

– آثارتان را در کدام نمایشگاه به نمایش گذاشتید؟

تا کنون دو نمایشگاه انفرادی و چندین نمایشگاه گروهی برگزار کرده ام.  شرکت در نمایشگاه گروهی در سال ۹۱ در گالری آپادانا و در سال ۱۳۹۴  حضور  در گالری نهاوند تهران ، برگزاری نمایشگاه انفرادی گالری نگاه نو  و  در نمایشگاه گروهی موزه هنرهای معاصر شرکت کردم.

در سال ۱۳۹۵ نمایشگاه انفرادی طراحی سالن نقش خانه حوزه هنری و نمایشگاه گروهی در بهمن همان سال در سالن نقش خانه حوزه را می توان نام برد.

-در مورد سبک کاری خودتان توضیح دهید؟

آثار طراحی و نقاشی من بیشتر اکسپرسیون هستند که در این اثار هیجان  و اغراق فراوانی در رنگ و فرم و خط  دیده می شود  و مهمترین ویژگی آنها حسی بودنشان است و البته به نوعی خط، شخصی خودم را پیدا کرده ام.

مجموعه جدید آثارمن بیشتر به سمت سورال سوق پیدا می کند.

– اولین تابلویی که نقاشی کردید با چه موضوعی بود و اولین تابلویی که فروخته شد کدام اثر بود؟

اولین کار طبیعت با رنگ روغن بود که الان هم وجود دارد و جزء کارهایی هست که ان را دوست دارم. تابلوهای من خریدار عام ندارد و خواهان خاص خود را می طلبد  اولین فروش تابلو در حراجی تابلوهای کوچک که در گالری اکنون برگزار شد توسط یک  کلکسیون دار امریکایی خریداری شد.

-کار ها را با چه روشی پیاده می کنید؟

افراد زیادی هستند که کار را اول روی کاغد پیاده سازی می کنند و بعد رنگ گذاری ان را توسط نرم افزار فتوشاپ انجام می دهند و در انتها کار را بر روی بوم اجرا می کنند ولی بنده هر وقت حس نقاشی و کار باشد ان را مستقیما بر روی بوم پیاده سازی می کنم و معمولا  بدون پیش طرح ان را اجرا می کردم.

-توصیه شما به افرادی می خواهند وارد این رشته شوند چیست و کار را باید از کجا شروع کنند؟

این رشته نیاز به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد و استعداد ۱۰ درصد کار است و ۹۰ درصد کار باید به  تمرین  پرداخته شود.

در این کار باید هماهنگی بین دست و چشم ایجاد شود و این کار جز با تمرین مداوم ایجاد نمی شود . اکثر افراد طراحی را در کشیدن چهره می بیند ولی این هنر دنیای وسیعی است که به چهره کشیدن و سیاه قلم محدود نمی شود و کسانی که عشق به این کار دارند در این رشته ماندگار می شوند .اولین سوال من از هنرجو این است که می خواهی نقاش شوی یا نقاشی بکشی و این دو مقوله ای جدا از هم است.

– در زمانی که نقاشی می کنید چه حسی دارید و آیا تابلوهایتان را هدیه می دهید؟

چون هر اثرم با احساس من درگیر بوده،برایم فوق العاده ارزشمند هست و اتاق من پر است از اثاری که از دیدن انها سیر نمیشوم و هر دو ماه یکبار آنها را عوض می کنم و بعضی وقتها اشخاص اینقدر برایم مهم هستند که  تابلویی که انرا دوست دارم به این افراد هدیه می دهم و سفارش به نگهداری ان می کنم چون تمام تمرکزم را بر روی آن تابلو گذاشتم.

– در پایان اگر صحبت خاصی با هنر دوستان و مردم دارید بفرمایید.

دنیای هنر خیلی شیرین است  و دست آورد آن آرامشی است که در شخص ایجاد می شود.

هنر دید انسان نسبت به دنیا تغییر می دهد و  یک نوع شیوه به اشتراک گذاری شادمانی و یا غم و شاید بیان اعتراض وحرف های ناگفته ای است که با قلم هنرمند خلق می شود.

انتهای پیام/ درچه نیوز/گ.ف

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد