صفحه اصلی » اجتماعی » مشکلات بیماران و کارکنانِ بیمارستان فریدن/ محرومیت هایی که باید دید و شنید

روز پزشک در بیمارستان شهید رجایی؛

مشکلات بیماران و کارکنانِ بیمارستان فریدن/ محرومیت هایی که باید دید و شنید

گروه هایی از مردم در غرب استان اصفهان مشکل مالی دارند و نمی توانند داروها را به طور کامل تهیه کنند. کمبود امکانات بیمارستان و پرداخت نشدن مطالبات کارکنان از دیگر مشکلات است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ تقویم را ورق میزنی و در اولین روز، از ماه پایانیِ تابستان به روز پزشک میرسی. ناخودآگاه جملۀ دکتر قریب در ذهنت تداعی می شود که: اگر پزشک هستی دیگر متعلق به خود نیستی و اگر متعلق به خودت هستی دیگر پزشک نیستی. تصمیم می گیرم به مناسبت این روز به سراغ پزشکان بروم و از مشکلاتشان بپرسم.

به بیمارستان که می رسم؛ همگیِ پزشکان سرشان شلوغ است؛ بیماران زیادی در راهروها به انتظار ایستاده اند و پزشکانی که برای گفتن مشکلاتشان وقت ندارند. با هماهنگی روابط عمومی بیمارستان فرصتی برای گفتگو با یکی از پزشکان می گیرم. به مطب دکتر که می رویم هنوز سرش شلوغ است؛ صبر می کنیم تا چند بیمار آخر را هم معاینه کند. معاینه که تمام می شود از مشکلاتشان می پرسم. با ما همراه باشید.

عسگری، پزشک داخلی بیمارستان که چهار سالی را در بیمارستان های مریوان، سنندج و گلپایگان خدمت کرده است، به نمایندگی از تمامی پزشکانِ بیمارستان می گوید: مردم در اولویت هستند؛ یکی از مشکلات ما کمبود امکانات است. در غرب استان برخی از مردم از لحاظ مالی دغدغه دارند؛ با مشکلات مالی روبرو هستند و نمی توانند داروها را به طور کامل تهیه و دریافت کنند. برای بیمارانِ بستری کمبود تخت داریم و مجبور می شویم که بیماران را سرپایی درمان کنیم، ارجاع دهیم و یا درمان را با تأخیری چند روزه انجام دهیم.

شاه منصوری، روابط عمومی بیمارستان یاد آوری می کند که از مشکلات خود هم بگویید و بعد نماینده پزشکان می گوید: خدمات رفاهی برای کارکنان در منطقه وجود ندارد و ساختمان و وسایل محل اسکانِ ما بسیار قدیمی است؛ باید محل اسکان جدیدی پیش بینی شود. از لحاظ آزمایشگاه و رادیولوژی حجم کاری زیاد است و سونوگرافی برای بیماران با دو یا سه هفته ای تأخیر انجام می شود زیرا تمام اعزام های شهرستان های اطراف به این بیمارستان است و مسئولان استان و علوم پزشکی باید این بیمارستان را ویژه ببینند؛ با این اعزام ها حجم کاری برای کارکنان بالا می رود.

عسگری ادامه می دهد: مشکل دیگر پرداخت نشدن مطالبه های کارکنان است و عمده مشکل بیمارستان ها در پرداختِ مطالبات، عمل نکردنِ بیمه ها به تعهدات خود است.

از اقدام هایی که برای بیمارستان انجام شده می پرسم: درمانگاه تخصصی، کلینیک ترک اعتیاد، سی تی اسکن و شنوایی سنجی افتتاح شده و قول ساخت بخش اداری، اورژانس استاندارد، اتاق عمل و آشپزخانه داده شده است. البته بعضی نواقص هم در بیمارستان وجود دارد؛ کمبود نیرو به دلیل محدودیت پذیرشِ نیرو توسط دولت، نداشتن فیزیوتراپی، ام آر آی و سی تی اسکن پیشرفته، کمبود و یا حتی نداشتن بعضی تخصص ها در بیمارستان مانند متخصص چشم، پوست، زنان، گوش و حلق و بینی، ارتوپدی، گوارش و مغز و اعصاب.

در ادامۀ این گفتگو شاه منصوری می گوید: البته مشکلات دیگری هم وجود دارد مثلا در برخی مواقع سوء تفاهم هایی بین همراهان بیمار و پرسنل به وجود می آید؛  پزشک باید از ابتدای روز تا 10 صبح به بیماران بستری سر بزند، سپس به درمانگاه برود و بیماران سرپایی را درمان کند؛ منتظر ماندن زیادِ بیمارانِ سرپایی، باعث اعتراض آنها می شود و در بعضی مواقع درگیری هایی با کارکنان ایجاد می شود؛ ما در مورد درگیری ها درخواست حمایتِ دستگاه قضایی و نیروی انتظامی را داریم، البته شاید در برخی موارد کارکنان برخورد مناسبی نداشته باشند امّا راه حل این قضیه درگیری نیست؛ بهتر است در این موارد فقط انتقادات و تذکرهای خود را در صندوق پیشنهادها بیندازید و تا حصول نتیجه آنرا پیگیری کنید.

بر این اساس، در پایان، از فعالیت های بسیج جامعۀ پزشکی فریدن می پرسم و او می گوید: این کانون در مناسبت های مختلف، گروه پزشکی به مناطق محروم اعزام می کند و خدمات پزشکی رایگان در اختیار آنها قرار می دهد و نکته مهم اینکه، کانون این بیمارستان برای دو سال به عنوان کانون برتر و نمونه استانی انتخاب شده است.

انتهای پیام/ دیار اقوام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد