16-11-27-1934401
۰۸:۲۰ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲

قول های عمل نشده دولت در اصفهان؛

وعده های زاینده رودی دولت در اصفهان جاری نشد/ زنده رود در هیاهوی سیاسی کاری ها خشکید

دولت یازدهم پس از چهار سال به کار خود پایان داد، اما در این بین آن چه که در اذهان مردم باقی می ماند، وعده های عمل نشده آقای روحانی است که مردم جامعه به روش های مختلف از جمله زبان طنز، لفافه و یا مستقیم به آن اشاره می کنند…

به گزارش صاحب نیوز؛ دولت یازدهم پس از چهار سال در هفته جاری به کار خود پایان داد و جای خود را به دولت دوازدهم که اکثریت کابینه آن مشابه دولت قبل هستند داد، اما در این بین آن چه که در بین آن چه که در اذهان مردم باقی می ماند، وعده های عمل نشده آقای روحانی است که مردم جامعه به زبان های مختلف از جمله زبان طنز و در لفافه و یا مستقیم به آن اشاره می کنند و از بدقولی های دولت یازدهم می گویند و امیدوارند، این وعده ها در کنار کوهی از وعده های دولت در دولت دوازدهم محقق شود.

اما برخی استان ها سهم بیشتری از این وعده های عمل نشده روحانی و دولت یازدهم دارند و حضور متعدد شخص رئیس جمهور و وزرا چه در میتینگ های انتخاباتی و چه در سفرهای استانی، نه تنها دردی از آن دوا نکرد بلکه بسته ای پرطمطراق از وعده ها را به وعده های گذشته آن ها اضافه کرد.

استان اصفهان یکی از همین استان ها است که با وجود اینکه اصالت اکثریت وزای دولت پس تهران را به خود اختصاص داده است، اما کم ترین میزان از وعده های تحقق شده را دارا است و به گمان بسیاری از کارشناسان سیاسی و نظرسنجی های پیش از انتخابات دوازدهم به همین دلیل هم احتمال رای آوری روحانی در این استان بسیار کم بود و حضور کم رنگ مردم در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی در میدان امام اصفهان نیز گواهی بر این مدعا بود که به دلیل برخی عوامل از جمله آرای منفی ورق به نفع رئیس جمهور وقت برگشت و او رای بیشتری نسبت به رقیبان خود در اصفهان کسب کرد که پرداختن به آن مربوط به این گزارش نیست.

اما دولت روحانی وعده های مهمی در استان اصفهان چه در سفر روحانی در دوره دولت یازدهم و چه در سفر وزیرانش به اصفهانی ها داد که از جمله آن ها می توان به کاهش نرخ بیکاری استان، حل مشکلات صنایع مهم استان مانند پلی اکریک و تزریق سرمایه به این صنعت رو به زوال، احداث قطار سریع السیر اصفهان- تهران، تکمیل کمربند شرقی اصفهان و البته احیای زاینده رود و عدم خشکی مجدد این رود اشاره کرد که هیچ یک از این قول ها تا کنون عملی نشده است.

اما مهم ترین و کلیدی ترین وعده روحانی در اصفهان که چه در سفرش به عنوان رئیس جمهور و چه در سفرش به عنوان کاندید ریاست جمهوری در اصفهان به آن پرداخت، احیای رودخانه زاینده رود بود، رودخانه ای که به عنوان تنها حوضه آبرویز مرکز کشور سال هاست به دلیل مدیریت ناصحیحی که از زمان دولت اصلاحات بنا نهاده شد و خشکسالی های پیاپی به رودخانه ای فصلی و کم کم به مرده رود تبدیل شده است.

حسن روحانی در سفر اول خود به اصفهان و در جمع مردم این شهر در سال 93 قول احیای آن را داد و استاندار نیز پس از این وعده اعلام کرد که اقدام های لازم برای این احیا انجام شده و جلسات در حال پیگیری است.

اما با وجود این وعده و وعیدها، قول های پیگیری و جلسه های متعدد و حضور شخصیت های مختلف در استان و حتی بازدید از حوضه آبریز این رودخانه، مصوبات 9 ماده ای ستاد احیای زاینده رود برروی کاغذ مانده است و اصفهان گرد اهمال کاری های مسئولان را می خورد.

با این وجود و عدم پیگیری مناسب در احیای زاینده رود با وجود تلاش و مانور همه جانبه دولت بر احیای دریاچه ارومیه و حورالعظیم، روحانی بار دیگر در 24 اردیبهشت ماه در جمع هواداران خود قول احیای زاینده رود را داد؛ قولی که تنها پس از دوماه از آن، نقض شد و دولت با معرفی شخصی به عنوان وزیر به مجلس که به گفته خود در گفت و گو با روزنامه آفتاب با دستکاری طرح آمایش سرزمینی یکی از استان های همجوار و تبدیل این استان به یک استان صنعتی و انتقال آب زاینده رود به این استان پیش از آبگیری تونل سوم کوهرنگ زمینه خشکسالی امروز اصفهان را فراهم کرده بود، به مجلس برای وزارت نیرو، نشان داد عزمی برای احیای زاینده رود ندارد.

هرچند وزیر نیرو نتوانست از سد مجلس عبور کند و تنها جامانده از کاروان وزرا بود، اما این سوال مطرح است که آیا دولت دوازدهم با معرفی وزیری جدید برای این وزارتخانه عریض و طویل به دنبال احیای زاینده رود از خشکی کامل و به دنبال آن احیای تالاب گاوخونی خواهد بود و یا این روند بی توجهی به اصفهان ادامه دار است.

اما تنها این وزارتخانه نیست که وظیفه رسیدگی به بحران ملی زاینده رود را دارد و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز وظیفه ای سنگین در این زمینه برعهده دارد؛ حضور معصومه ابتکاری در این سازمان جز همراهی با شوهای تبلیغاتی و فرار از مسئولیت در دولت یازدهم چیزی عاید کشور نکرد و کار به جایی رسید که در سفر او به اصفهان صدای رئیس خانه صنعت و معدن اصفهان را هم درآورد.

سید عبدالوهاب سهل آبادی در سفر آخر ابتکار به اصفهان با اعتراض به او اظهار کرد: طبیعت با اصفهان قهر نکرده بلکه دولت تدبیر و امید با اصفهان قهر کرده است؛ در گذشته دولتی روی کار آمد و به سبب اینکه زادگاه خود یزد را آباد کند، آب اصفهان را برد، حالا یزد افتخار می‌کند که صنعت خود را با آب زاینده‌رود می‌چرخاند.

سید عبدالوهاب سهل آبادی در ادامه گفت: چهار سال از عمر دولت یازدهم گذشته و فقط گفته‌اند تحمل کنید؛ روزی مردم اصفهان برای کشاورزی نیازمند آب بودند اما امروز برای مصرف شرب نیازمند آب هستند.

وی افزود: خانم ابتکار! محیط زیست اصفهان به دلیل خشکی تالاب گاوخونی دچار مشکل است، اگر تالاب گاوخونی احیاء نشود شما دیگر کدام محیط زیست را می‌خواهید احیا کنید؟ با ریزگردهایی که به گفته کارشناسان خودتان می‌تواند تا چند ۱۰۰ کیلومتر آثار تخریبی داشته باشد، چه تدبیری برای اصفهان دارید؟.

سهل‌آبادی ادامه داد: خشکی زاینده‌رود را به گردن نزولات الهی نیاندازید، دلیل خشکی زاینده‌رود کاهش بارندگی نبوده بلکه برداشت‌های غیرقانونی و غیراصولی چند سال گذشته بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی تصریح کرد: دولت یازدهم به فکر احیای زاینده‌رود نیست و آیا زاینده‌رود کمتر از دریاچه ارومیه است؟ ای کاش طرحی هم برای احیای این رودخانه به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شد.

باید نشست و دید که آیا روی کار آمدن عیسی کلانتری دردی از دردهای زاینده رود دوا می کند و یا او همچنان بر مسئولیت قبلی خود یعنی ریاست ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید می کند و زاینده رود چهارسال دیگر هم باید منتظر بماند.

در انتها باید به این نکته اشاره کرد که بزرگ ترین خاسته مردم اصفهان از دولت دوازدهم، زنده کردن زاینده رود است و اگر این دولت با همان فرمان پیشین خود پیش برود، فاجعه ای عظیم تر از گردوخاک های سیستان و خوزستان در قطب صنعتی کشور را شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/ ی