امام-جمعه-خمینی-شهر----رحیمی
۲۰:۴۷ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۱

امام جمعه خمینی شهر:

مسجدی که در آن کار فرهنگی نشود، مرده است

امام جمعه خمینی شهر با تاکید بر اینکه مسجد سنگر است و نباید سنگرها خالی شوند، گفت: مسجدی که در آن کار فرهنگی نشود، مرده است و باید جوانان به مساجد جذب و برای آنان برنامه ریزی شود.

به گزارش صاحب نیوز؛ آیت الله عباس رحیمی با اشاره به روز جهانی مساجد، گفت: امام راحل و رهبر معظم انقلاب بر اینکه مساجد به جایگاه اصلی خود بازگردند تاکید داشته اما متاسفانه مساجد ضعیف بوده و در برخی شهرها تنها چند مسجد انگشت شمار به صورت شاخص فعالیت دارند و فعالیت بقیه مساجد تنها به نماز جماعت ختم می شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از مساجد برای جوانان برنامه ندارند و نمی توانند این قشر از جامعه را جذب کنند، افزود: در این مساجد کانون های فرهنگی، قرآنی، پایگاه بسیج نیز فعالیت نداشته تا به جذب و برنامه ریزی برای جوانان کمک کنند.

امام جمعه خمینی شهر اضافه کرد: مسجدی که در آن کار فرهنگی نشود، مرده است و اگر امام جماعت و هیئت امنای مساجد نتوانند جوانان را به مسجد خود جذب کنند، مرده و بی روح می شوند.

وی با بیان اینکه در اسلام مسجد از عظمت و جایگاه عظیمی برخوردار است که در گذشته نیز همه کارهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… در مسجد انجام می گرفت و اسلام مساجد را پایگاهی برای مردم قرار داد که فعالیت مسجد به برگزاری نماز جماعت نیست.

آیت الله رحیمی ادامه داد: البته برپایی نمازجماعت نیز به آن شکل که شایسته است در مساجد برگزار نمی شود، شکوه و جمعیت در نمازجماعت بسیاری از مساجد نیز مناسب نیست.

وی با عنوان اینکه مسجد سنگر است و نباید سنگرها خالی شوند، خاطرنشان کرد: مساجد ما بدون سرباز هستند و اگر کسی نیز در مسجد تردد داشته باشد، قدرت دفاعی و فشنگ و سلاح جنگی ندارد و دشمن به راحتی به آن سنگر نفوذ می کند.

وی اضافه کرد: دشمن برای بسیاری از مساجد برنامه ریزی کرده و اختلاف هایی که در بین مساجد بر سر مسائل دنیایی وجود دارد کار دشمن است.

رئیس شورای فرهنگی عمومی شهرستان خمینی شهر ادامه داد: کسی که مسجد می سازد از مالکیت شخص سازنده خارج می شود و بر فرزندش از آن مسجد ارثی نمی رسد که در آن دخالت کند و اختیار از سازنده و اطرافیانش ساقط می شود که باید به دست متولیان اداره شود.

وی تصریح کرد: باید مساجد به جایگاه اصلی و واقعی خود برگردند و جوانان باید بدانند که انقلاب از مسجد و توسط مردم مسجدی شروع شد، پایگاه انقلاب مساجد کشور است که روحانیون و سخنرانان با خطابه هایی که در مساجد می خواندند جوانان را برای سربازی در انقلاب به خط کردند.

آیت الله رحیمی در پایان گفت: در راس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور رهبر معظم انقلاب قرار دارد و همه ائمه جماعات، هیئت امنا و خادمان مساجد باید از قوانین و دستورات این مرکز تبعیت کنند و منشوری در خصوص مساجد و نظم دادن به امور آن تهیه و تنظیم شده است.

انتهای پیام/ قلمکده /گ.ف