صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » سایت خبری تحلیلی جهان نیوز توسط چه کسانی اداره می شود؟

اطلاع رسانی شفاف!

سایت خبری تحلیلی جهان نیوز توسط چه کسانی اداره می شود؟

چیستی و چرایی جهان نیوز/ گرایش های سیاسی/ منابع مالی/ مدیران جهان نیوز از ابتدا تا کنون/ شاکیان جهان نیوز/ میزان بازدید/ پرونده های ویژه/ و موضع گیری های جهان نیوز را در زیر ذره بین صاحب نیوز مطالعه فرمایید…

تاریخ انتشار: ۱۹:۰۶ - پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۹

صاحب نیوز- حسین اسدی/ یکی از مسائلی که همیشه برای مخاطبان و مراجعین خبرگزاری ها جالب و مورد توجه بوده و هست، مقوله مدیریت و نویسندگان و به عبارتی گردانندگان پایگاه های خبری است؛ بر خلاف روزنامه ها و نشریات که در صفحه آخر خود دارای شناسنامه مختصر هستند خبرگزاری ها و پایگاه های خبری کمتر به جزئیات خود اشاره می کنند و تنها برخی شنیده ها و جهت گیری ها مخاطب را با خط فکری و جناحی آشنا می کند. یکی از پایگاه های اصولگرایی که در سال 92 هفت ساله شد و اتفاقاً کلیک خور زیادی دارد، پایگاه خبری جهان نیوز است. پایگاه خبری تحلیلی جهان نیوز در آذر ماه سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرد و بعد از گذشت هفت سال پخته شده و به یک سایت حرفه ای و تمام عیار مبدل شد. عمده شهرت جهان نیوز به دلیل ورود به پرونده های ریز و درشت مفاسد اقتصادی و اداری کشور است. طراحی و گرافیک خوب و استفاده کمتر از اخبار زرد و تیترنویسی از ویژگی های این رسانه اصولگرا است.

چیستی و چرایی جهان نیوز؟

پیگیری اخبار، سکوت یا موضع گیری های یک پایگاه خبری در قبال مسائل چالشی روز، حمایت از کاندیداتوری نامزدها در انتخابات و … می تواند فلسفه شکل گیری یک پایگاه خبری را روشن کند.

مدیران جهان نیوز هدف و انگیزه خود را از راه اندازی این پایگاه خبری اینگونه عنوان می کنند:

“هدف اصلی از تاسیس جهان نیوز، اطلاع رسانی شفاف، روشنگری، بصیرت بخشی و ایجاد تفکر و افزایش قدرت تحلیل در بین مخاطبان بوده است و معتقدیم این موارد از مهمترین ماموریت های رسانه اسلامی است که “جهان نیوز” سعی داشته و دارد که در آن مسیر فعالیت نماید. اگرچه معترفیم تا رسیدن به چنین الگویی راه بسیاری را در پیش داریم و اشتباهاتی نیز در این زمینه داشته ایم.”

عليرضا نادعلي سردبير وقت جهان نيوز در گفت و گو با همشهری ماه مورخ تیر 1389 در خصوص شکل گیری جهان نیوز می گوید: “ما از دل دانشگاه برخاسته ايم. پس از دوم خرداد فضاي خاصي در دانشگاه ها بوجود آمد. ما به عنوان نيروهاي انقلابي و حزب اللهي تصميم گرفتيم با نگاهي تحول خواهانه و در چهارچوب ديدگاه هاي مقام معظم رهبري و حضرت امام راحل به يك بازگشت به خويشتن در عرصه انقلاب برسيم و مي خواستيم با صحنه هايي كه تجديد نظرطلب ها خلق مي كردند مقابله كنيم. اين گروه، توليدات نرمي داشتند و ما تصميم داشتيم كه جلوي بوجود آمدن جو مطلوب اين افراد را بگيريم. اين نوع نگاه با اين ويژگي كه وابستگي به جريان يا شخص خاصي نداشته باشد در چندين انتخابات مانند مجلس هفتم و رياست جمهوري نهم و دهم حضور داشت اما اين حضور انتخاباتي پاسخگوي آرمان ها و اهداف ما نبود به همين جهت اين حركت تبديل به يك جريان سياسي، اجتماعي و فرهنگي به اصطلاح تابلودار براي حضور اين جريان (جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی) در عرصه سياسي شد.

گرایش های سیاسی جهان نیوز

شواهد و موضع گیری ها و انعکاس اخبار مربوط به جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی حکایتگر گرایش فکری جهان نیوز به این دو طیف اصولگرای کشور است:

اما اظهار نظر جهان نیوز:
“با اینکه تصور می شود دکتر علیرضا زاکانی مسئول جهان نیوز است، اما از بدو تاسیس تاکنون وی هیچگاه مسئولیتی در جهان نیوز نداشته و صرفا نزدیکی فکری برخی اعضای تحریریه به آقای زاکانی دلیل این انتساب غیر واقعی است.

 جهان نیوز

عليرضا نادعلي سردبير وقت جهان نيوز در گفت و گو با همشهری ماه مورخ تیر 1389 در خصوص گرایش سیاسی جهان نیوز می گوید: “جهان نیوز به هیچ عنوان سایت ارگانی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی نیست؛ البته از نظر عقيدتي با اين جمعیت همخواني داريم و البته با اينكه كار سياسي انجام مي دهيم سياست زده نمي شويم.”

در حال حاضر مدیرمسئول سایت جهان، پرویز سروری نماینده شورای شهر تهران و نماینده سابق مجلس می باشد و سردبیر آن ابراهیم رضایی است و اعضای تحریریه آن نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه های کشور می باشند.”
شایان ذکر است دکتر علیرضا زاکانی هم اکنون دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و مدیرمسئول هفته نامه پنجره نیز است.

جهان نیوز و چالشی به نام دانشگاه آزاد!!

جهان نیوز از همان ابتدا با دست گذاشتن روی پرونده پیچیده و تو در توی تخلفات دانشگاه آزاد وارد یک کارزار بزرگ رسانه ای شد، عرصه ای که هنوز جهان نیوز در آن فعال است. این پرونده زمانی که ریشه دار بودنش در بدنه مدیریتی کشور برای همگان مشخص شد، اهمیت ویژه ای پیدا کرد و این پرونده با مصوبه عجیب مجلس شورای اسلامی مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و تجمع و تحصن دانشجویان مقابل مجلس به اوج خود رسید. این پرونده زمانی عمیق و امنیتی شد که ارتباط مهدی هاشمی و دانشگاه آزاد در پرونده اتفقات سال 1388 برملا شد.

جهان نیوز

جهان نیوز ورود به این پرونده را این گونه شرح می دهد:
“همزمان با ورود مجلس هفتم در پرونده تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد، مطالب و پرونده های بسیار نگران کننده ای از تخلفات سازمان یافته که فضای مدیریت کشور را تحت تاثیر قرار می داد به دست آمد که هیچ رسانه ای در آن زمان کمترین همکاری را در انتشار این مطالب انجام نمی داد.

پرونده دانشگاه آزاد از این منظر حائز اهمیت بود که مدیریت وقت دانشگاه به دلیل فرهنگ اشتباه مدرک گرایی در کشور، توانسته بود بخش زیادی از مسئولین در قوای سه گانه، رسانه ها و بخش های مهم کشور را وامدار خود نماید و از این طریق مفاسد مدیریتی خود را بدون کمترین مانعی دنبال نماید. معاون اول دولت دهم، دادستان سابق تهران، بسیاری از نمایندگان مجلس، برخی مسئولین دولتی و قوه قضائیه از افرادی بودند که یا خود به صورت ویژه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد شده بودند و یا وابستگان و اطرافیانشان، نیاز به تسهیلات ویژه این دانشگاه داشتند!

بنابراین اراده ی چندانی برای برخورد با مفاسد مدیریتی این دانشگاه وجود نداشت و به نظر می رسید تنها راه مبارزه با این مفاسد، رسانه ای شدن برخی موضوعات باشد.

جهان نیوز در چنین شرایطی آغاز به کار کرد و مبارزه رسانه ای با مفاسد مدیرتی و اقتصادی به ویژه افراد وابسته به قدرت (که برای پیگیری نیاز به رسانه ای شدن داشت) را در دستور کار خود قرار داد که برای آن نیز هزینه های بسیاری را متحمل شده از جمله فیلترشدن سایت در سال ۸۷ توسط دادستان وقت تهران.
اما به حمدالله دستاوردهای بسیاری را به دست آورد که سختی های پیمودن این مسیر را شیرین می کرد.””

مدیران جهان نیوز از ابتدا تا کنون

جهان نیوز کار خود را با سردبیری سید حبیب موسوی و مدیرمسئولی سید نظام الدین موسوی آغاز کرد؛ مجید تولایی دومین سردبیری بود که سکان جهان نیوز را با مدیرمسئولی پیام تیرانداز به دست گرفت.

عليرضا نادعلي، میثم تولایی، محسن مهدیان، ابراهیم رضایی از دیگر مدیران جهان نیوز در طی سال های اخیر هستند.

مجید تولایی هم اکنون سردبیر ماهنامه 42 است و سردبیری پایگاه خبری سیاست نامه و نشریه ذکر را در کارنامه خود دارد.

 منابع مالی جهان نیوز:

پایگاه های خبری که وابستگی به سازمان ها و یا نهادهای دولتی یا غیر دولتی ندارند، به طور معمول با یک هزینه جزیی و به صورت توافقی با همکاری مدیران و گردانندگان خود شروع به فعالیت می کنند و پس از اینکه پایگاه خبری به مرور زمان بازدید کننده خودش را پیدا کرد، با گرفتن تبلیغات تجاری از موسسات مختلف ضمن تامین اعتبارات و هزینه های لازم برای اداره فنی سایت، به یک منبع درآمد مناسب برای گردانندگان آن خواهد شد.

اما اظهار نظر مدیران جهان نیوز در خصوص منابع مالی جهان نیوز:

در اطلاعیه جهان نیوز در آذرماه 1392 آمده است:
“جهان نیوز هیچگونه وابستگی مالی به دستگاه های دولتی ندارد و تا کنون به جز یک مورد به مبلغ کمتر از ۲ میلیون تومان مربوط به یارانه تخصیصی از دولت نهم به همه رسانه ها، هیچ مبلغی را تحت هیچ عنوانی از بودجه دولتی دریافت نکرده است.

چند سالی است که سایت جهان از محل تبلیغات تجاری، هزینه های خود را تامین می کند و پیش از آن نیز هزینه های اندک اداره سایت جهان نیوز، به صورت کاملا شخصی و کمک های غیر دولتی تامین می شد.”

عليرضا نادعلي سردبير وقت جهان نيوز در گفت و گو با همشهری ماه مورخ تیر 1389 در خصوص منابع مالی جهان نیوز می گوید: “ما حدود 15 نفر نيرو داريم و در مورد بحث مالي هم بايد بگويم كه مباحث مالي تقريبا در همه جا محرمانه است چون ممكن است با انتشار آن با سوء استفاده هاي سياسي مواجه شويم و همان مجرا را هم از دست بدهيم. اما در كل ما سعي مي كنيم به هيچ دسته و گروه و سرمايه داري اتصال پيدا نكنيم و با استفاده از ظرفيت هاي خودمان درآمد داشته باشيم.”

عليرضا نادعلي در مورد وجود حمایت مالی می گوید:

“حداقل در مورد ما كه وجود نداشته است.  سايت ها معمولا به هزينه شخصي يا توسط جريان هاي سياسي اداره مي شوند. هرچقدر كه كمك هاي مالي از طرف وزارت ارشاد کمتر باشد اهرم هاي قدرت و ثروت كمتر خواهند توانست بر روي رسانه ها نفوذ مالي داشته باشند. وقتي يك سايت مجبور به انتشار تبليغ يا رپرتاژ آگهي مي شود استقلال و آزادي اش را از دست مي دهد. بسياري از سايت ها و از جمله ما، با وجود وضعيت وحشتناك مالي روي پاي خود ايستاده ايم.”

میزان بازدید جهان نیوز چقدر است؟
طبق آمار ارائه شده توسط جهان نیوز در آذرماه سال 1392 روزانه بطور متوسط بیش از 750 هزار تا یک میلیون مراجعه به مطالب جهان نیوز به صورت کلیک مستقیم صورت گرفته است که با احتساب آمار سایت الکسا (باز شدن متوسط چهار خبر توسط هر مخاطب) میزان افراد مراجعه کننده به سایت روزانه 200 هزار تا 250 هزار نفر در روزهای عادی می باشد. که این میزان در ایام خاص، نظیر ایام انتخابات چندین برابر می شود.

 جهان نیوز

هم اکنون جهان نیوز از از لحاظ رتبه سایت الکسا 83امین سایتی است که مخاطبان ایرانی به آن مراجعه می کنند. جهان نیوز بعد از فارس نیوز، عصر ایران، باشگاه خبرنگاران، خبر آنلاین، الف، انتخاب و چند پایگاه خبری دیگر جزء پربیننده ترین مرجع های خبری در کشور است و بالاتر از رجانیوز و شفاف نیوز قرار دارد.

برخی پرونده های ویژه که جهان نیوز برای اولین بار به آنها پرداخت:

1) فساد مدیریتی در دانشگاه آزاد
2 ) پرونده فروش سوالات کنکور
3) ابعاد پنهان از فتنه ۸۸ و وابستگی فتنه گران به خارج از کشور
4) رسانه ای کردن جنایت کهریزک
5) پیگیری حوادث کوی دانشگاه و برخورد با دانشجویان
6) فساد فکری و اعتقادی جریان سروش
7) پرونده بیمه ایران و خانه فاطمی
8) پرونده جعلی بودن مدرک تحصیلی برخی مسئولین
9) اطلاع رسانی در مورد پرونده بسیار پیچیده کرسنت در دولت تدبیر و امید

و بسیاری دیگر از پرونده ها نظیر فساد ۳۰۰۰ میلیاردی که علیرغم آنکه اولین بار در جهان نیوز منتشر نشده بود اما پیگیری های ثانویه آن در دستور کار این رسانه قرار گرفته است.

شاکیان جهان نیوز
ورود رسانه ای به پرونده مفاسد مدیریتی و اقتصادی و نیز انحرافات فکری که مسیر انقلاب را تهدید می کند، طبیعی است با مخاطراتی از جمله بازشدن پرونده حقوقی در محاکم قضایی همراه باشد به ویژه آنکه اکثر نقدها و روشنگری های جهان نیوز مربوط به صاحبان قدرت در زمان تصدی آنها در پست های مهم کشور بوده و است.
در این زمینه شاکیان اصلی جهان نیوز چهره های شناخته شده می باشند که اکثرا در دوران مسئولیتشان مورد نقد قرار گرفته اند. و از آنجا که مطالب جهان نیوز مستند بوده است در اکثر پرونده های بررسی شده تبرئه شده است.

جدول عناوین شاکیان جهان نیوز

نام و نام خانوادگی

مسئولیت

گرایش فکری

نتیجه دادگاه

عبدالله جاسبی

رئیس وقت دانشگاه آزاد

جناح راست سنتی

تبرئه جهان نیوز

سعید مرتضوی

دادستان وقت تهران

منتسب به جناح راست

در حال رسیدگی

اسفندیار رحیم مشایی

رئیس دفتر وقت رئیس جمهور

دولت نهم و دهم

تبرئه جهان نیوز

مهدی هاشمی

فرزند آقای هاشمی رفسنجانی

اصلاح طلب

تبرئه جهان نیوز

فائزه هاشمی

نماینده مجلس پنجم و فرزند آقای هاشمی رفسنجانی

اصلاح طلب

در حال رسیدگی

حمیدرضا بقایی

معاون رئیس جمهور وقت

دولت دهم

تبرئه جهان نیوز

محمد شریف ملک زاده

رئیس وقت میراث فرهنگی

دولت دهم

در حال رسیدگی

محمدرضا رحیمی

معاون اول دولت دهم

نزدیک به هاشمی و احمدی نژاد

تبرئه جهان نیوز

نعمت الله پوستین دوز

مدیرعامل سابق سایپا

دولت دهم

تبرئه جهان نیوز
و پس گرفتن شکایت از سایپا

شایان ذکر است برخی از افراد جدول بالا چندین شکایت علیه سایت جهان داشته اند.

مروری بر پرونده های مذکور نشان می دهد، جهان نیوز منطبق با مشی اصولگرایانه خود، وجود فساد و تخلف را در بین هر جریان سیاسی از جمله افراد منتسب به جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی را فارغ از مرزبندی های سیاسی دنبال می کند.

موضع گیری جهان نیوز در انتخابات ریاست جمهوری

جهان نیوز به دلیل مرام اصولگرایی خود در انتخابات سال 1388 از محمود احمدی نژاد حمایت کرد. در سال 1392 در ابتدا ازکاندیداتوری دکتر علیرضا زاکانی حمایت کرد و پس از رد صلاحیت دکتر زاکانی، از کاندیداتوری دکتر حدادعادل حمایت و بعد از انصراف دکتر حدادعادل از کاندیداتوری دکتر سعید جلیلی حمایت کرد.

جهان نیوز و دولت اعتدال

پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و افزایش انتقاد رسانه ها و نشریات ارزشی به رویکرد فرهنگی دولت و برخی از عزل و نصب های دولت اعتدال، هفته نامه یالثارات و 9 دی با حکم هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف و تعطیل شدند و در زمان تنظیم این مطلب پرویز سروری مدیرمسئول سایت جهان نیوز در گفت و گو با خبرگزاری فارس از احتمال توقیف جهان نیوز پس از توقیف هفته نامه 9 دی ماه خبر داده است.

دیدگاه‌ها

 1. خواننده گفته :

  سلام
  روند معرفی و جریان شناسی خبرگزرای هااتفاق میمونی در صاحب نیوز است
  تشکر از گزارش مبسوط شما

 2. عباس مقیمی گفته :

  منابع مالی سایت هاهمیشه مورد بحث بود است
  جهان نیوز در افشاگری پیشتازه خصوصا در قبال جریان ناحرافی

 3. ناشناس گفته :

  خوبه..ادامه بدین

 4. دوست گفته :

  اگر صاحب نیوز در مورد خودش هم یکسری اطلاعات بدهد و شفاف سازی بکنه خوب می شه و خوانندگانش هم استقبال می کنن

 5. خواننده گفته :

  گزارش جامع و کاملی بود
  تشکر از صاحب نیوز

 6. ناشناس گفته :

  عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99