boy-watching-tv
۰۹:۱۶ - جمعه ۱۳۹۶/۰۶/۱۰

تاثیر انیمیشن ها بر رفتار و روان کودکان؛

کودکان و نوجوانان «قربانیان بی پناه» جنگ نرم دشمن/ انیمیشن هایی که سنخیتی با ارزش های ما ندارند

کودکان با همزاد پنداری با شخصیت های کارتونی، خود را در جایگاه آن شخصیت قرار می دهند و تاثیر مستقیم می گیرند و والدین باید توجه کنند که نقش تربیتی برعهده آنهاست نه رسانه ها.

صاحب نیوز– زهرا السادات عسگری/ با جلو رفتن زمان و پیشرفت روز به روز علم و تکنولوژی پیوسته بر زمان استفاده از وسایل ارتباط جمعی توسط مردم افزوده می‌شود، کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما در جهان کودکان بازی‌های رایانه‌ای، انیمیشن‌ها و کارتون‌ها بیشتر از باقی این قبیل محصولات توجه آنها را به خود جلب کرده‌اند. بچه‌ها علاقه وافری به تماشای کارتون دارند.

امروزه انیمیشن ها با اهدافی ضعیف و موضوعاتی غیر واقعی سعی در جذب کودکان دارند، در صورتی که کارتون های قدیمی از جذابیت بالاتری برخوردار بودند، چرا که شخصیت های کارتونی قدیمی مشکلات و موانع پیش روی خود را با تجربه کردن سختی ها و شرایط طبیعی اما سخت بدست می آوردند.

اما امروزه کارتون ها فضای غیر واقعی را به تصویر می کشند و از شیوه های غیر طبیعی و ماوراء طبیعیه بر مشکلات فائق می آیند ودر ذهن کودک توهم وعدم تفکر در راهگشایی مشکلات را شکل می دهند.

کودکان در سنین پایین تر قادر به تمییز دادن بین دنیای واقعی وغیرواقعی نیستند و همانطور که شخصیت شان براساس همانندسازی و الگوبرداری از شخصیت های موجود در انیمیشن ها نیز می تواند روی آنها تاثیر بگذارد، بنابراین انیمیشن ها می توانند باعث فرهنگ سازی شوند و روی نگرش ها و ارزش های افرادی که نسل آینده را می سازند، تاثیر بگذارند و در شکل گیری شخصیت کودکان نقش عمده ای را ایفا کنند.

هرچقدر سن کودک کمتر و میزان تماشای انیمیشن های او بیشتر باشد، تاثیر انیمیشن ها شدیدتر خواهد بود. والدین باید توجه کنند که نقش تربیتی برعهده آنهاست نه رسانه ها. یعنی این والدین هستند که باید بر چگونگی استفاده از رسانه ها روی فرزندانشان نظارت کنند چون سازندگان انیمیشن ها غالبا روی جنبه های تجاری محصولات خود توجه می کنند و کمتر به جنبه های تربیتی انیمیشن ها تمرکز می کنند.

مسئله اینجاست که بیشتر انیمیشن ها جزء تولیدات ایرانی نیست و اگر بر فرض مثال یک انیمیشن غیرایرانی بخواهد روی فرهنگی خاص تاکید کند، این فرهنگ ایرانی نیست و سازندگان روی ترویج فرهنگ و آداب و رسوم کشور خود تاکید می کنند و این موضوع طبیعی است.

امروزه کارتون هایی مثل بن تن، بتمن، مرد عنکبوتی، سیندرلا و…  با وجود در نظر گرفتن کیفیت بالای تصویری از لحاظ محتوا کمکی  را در امتداد هدفمند کردن و آموزش کودکان به ایستادگی در برابر مشکلات و حل آن با تفکر و تکیه بر توانمندی های شخصی نمی کنند و از روش های غیر طبیعی به داستان و مشکل مربوطه خاتمه می دهند.

درست است که در همه کارتون‌ها و انیمیشن‌های ساخته شده برای کودکان سرانجام شخصیت‌های مثبت به پیروزی دست می‌یابند اما غالبا این موفقیت و پیروزی، با اعمال خشونت ممکن می‌شود و از آنجا که طبق سخن پیشین کودکان با شخصیت‌های داستان‌ها و کارتون‌ها همزاد‌پنداری می‌کنند و در روزمره و بازی‌هایشان در جلد نقش‌های برگرفته از تماشای برنامه‌ها می‌روند و به نگاهی دیگر با آنها زندگی می‌کنند، لذا انتخاب محتوای این گونه برنامه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

برخی از کارتون ها همچون سریال با بزرگ شدن شخصیت اصلی کارتون همراه بوده و قشر بزرگتری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهند و اهداف خود را در سطح وسیع تری اشاعه می دهند.

گاهی برخی شخصیت ها در کارتون ها با روش های غیر اخلاقی  همچون دروغ، دزدی، تقلب، خشونت و… فرهنگ ناسالم و بی اخلاق را به کودکان آموزش می دهند، برخی اصول و ارزش ها ی دینی را تضعیف کرده و حتی در برخی رفتارهای غیر ارزشی و خشونت آمیز را طبیعی جلوه می کنند.

در نهایت کارتون ها، بازی ها و فیلم های حوزه کودک به دلیل تاثیر مهم شخصیتی که در سنین حساس شکل گیری شخصیت کودک می گذارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

غفلت از کودکان و نوجوانان شاید در در زمان حال یا آینده نزدیک خود نمایی نکند ولی در دراز مدت آثار آن جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل می کند.

کودکان امروز آینده سازان کشور عزیزمان می باشند و کودکی که با آیین های ناب اسلام عجین شده باشد آینده باشکوه تری را برای کشور عزیزمان رقم خواهد زد.

انتهای پیام/آرمان اصفهان/ ی