صفحه اصلی » استان » اصفهان » صاحب نیوز، رسانه ای که می بایست می بود!

صاحب نیوز، رسانه ای که می بایست می بود!

اگر در صاحب نیوز موفقیتی هست، آن را مدیون نگرش علمی و نه سیاسی و جناحی به مقوله رسانه و خبر می دانم. محصول افرادی که مدیریت رسانه را فراگرفته اند و اگرچه آرمان گرایانه به آن می نگرند اما از دید مدیریتی، واقع گرایانه عمل نموده اند…

تاریخ انتشار: ۰۸:۱۸ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۵

صاحب نیوز- احمد فروزبخش/ اینکه اصفهان مهد فرهنگ است و پایتخت تمدن ایران اسلامی به جای خود درست و متین. اینکه در شهری زندگی کنی که جای جای آن پر است از میراث معنوی و فرهنگی درست. اینکه این شهر در اکثر زمینه های اقتصادی و علمی و فرهنگی در صدر اخبار کشور باشد، صحیح. این همه غرور و افتخار برای شهروندان اصفهان جای بسی خوشحالی دارد اما هنگامی که می شنوی در میان هزار سایت اول کشور که هیچ، در میان 1200 سایت اول ایرانی خبری از یک سایت خبری تحلیلی اصفهانی نیست جای بسی تعجب و تامل و تالم دارد!

روزی که شنیدم دوستان صاحب نیوزی قصد دارند تا این مهم یعنی قرار گرفتن در صدر رسانه های اصفهان و در میان 1000 سایت اول کشور را به انجام برسانند خوشحال شدم و امروز که شنیده ام به هدف خود نزدیک تر شده اند شادمان تر…

اگر در صاحب نیوز موفقیتی هست، آن را مدیون نگرش علمی و نه سیاسی و جناحی به مقوله رسانه و خبر می دانم. محصول افرادی که مدیریت رسانه را دانشگاهی فراگرفته اند و اگرچه آرمان گرایانه به آن می نگرند اما از دید مدیریتی، واقع گرایانه عمل نموده اند. خدا را شکر که این بار کار به کاردان سپرده شده است و اگر موفقیتی بوده از این روست.

از طرفی یکی از مهمترین شاخصه های موفقیت رسانه ای صاحب را می باید در این نکته دانست: میدان دادن و استفاده کردن از نیروهای جوان و متوسط فرهنگی که کمتر مجالی در شبکه ی اختاپوسی رسانه ای شهرمان برای بروز و ظهور داشته اند. این تاکتیک کاملا موفق که باید به صاحب به خاطر اتخاذ آن تبریک گفت علاوه بر جذب مخاطب بیشتر کمک کرده است که امروز صاحب نیوز حداقل یک دوجین نویسنده ی پا به رکاب خوب در کنار خود تربیت کرده باشد. خداوند زیادشان کناد ان شا الله…

از دیگر تاکتیک های خوب صاحب نیوز که فکر کنم امروز تا حدودی به مشکل هم برخورده است خبررسانی در حیطه های بکر مانند اخبار شهرستان های اطراف اصفهان بود که فکر کنم می بایست با یک بازنگری جدید در آن دوباره تقویت شود.

از معایب و کاستی های صاحب به دو نکته اکتفا می کنم. اول آنکه، علی الظاهر این رسانه به دلیل حمایت نسبتا خوب مالی، تمایل چندانی به استقلال مالی نشان نمی دهد. این مطلب را می توان در یکنواختی تبلیغات صفحه اول سایت به خوبی مشاهده کرد. بهتر است صاحب نیوز در این راهبرد نیز دست به تغییر بنیادین بزند که برکات زیادی در پی خواهد داشت.

و دوم آنکه اگر چه شخصا به دلیل ماهیت رسانه اعتقادی به وجود رسانه ی بی طرف ندارم، اما بهتر است که صاحب در بحبوحه های سیاسی مخصوصا انتخابات، استقلال فکری بیشتری از خود نشان دهد زیرا این کار علاوه بر افزایش سطح آگاهی و بصیرت مخاطبان و نویسندگان صاحب، سبب می شود که یک رسانه در میان دیگر رسانه ها از اعتبار بیشتر و طیف بیشتر مخاطبان بهره مند گردد.

پییشنهادات:

از نظر این حقیر، یک رسانه خوب می بایست این هفت خوان را طی نماید و این هفت نکته را به خوبی برای خود فهم و هضم نماید:

1- فهم درست از مقوله خبر و خبررسانی و شناخت دقیق ماهیت رسانه

2- دید بلندمدت و آرمان گرایانه

3- مدیریت علمی و واقع گرایانه

4- تربیت نیروی خوب و موثر برای آینده های نزدیک

5- استفاده از راهبرد مناسب در جذب مخاطب

6- ورود به نقاط پربازده و بکر خبری

7- اتخاذ و بومی سازی طرح های توزیع هوشمند خبر

 بنابر همین هفت موضوع، چند نکته را به دوستان صاحب نیوزی و صاحبان دیگر رسانه ها پیشنهاد می کنم:

–       از بزرگ تر کردن طیف نیروهای نویسنده نترسید و نهراسید. بزرگی در گستردگی است.

–       پس از کسب موفقیت در جذب کمّی نیروها و نویسندگان به سمت جذب نیروهای کیفی بروید. این کار راهبردهای مخصوص به خود را می طلبد که در این مقاله مجال آن نیست.

–       ورود به عرصه شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی. این عرصه یک آوردگاه جدید برای جذب مخاطبان جدیدتر و بیشتر است.

–       سعی کنید به سمت ایجاد اتحادهای محلی با رسانه های همسو یا تقریبا همسو با خود بروید. این اتحادها می توانند حتی موقتی هم باشند.

–       سعی کنید تا قدرت خود در تاثیرگذاری در حوادث سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شهر را با کمک همین اتحادها امتحان کنید و در صورت موفقیت آن را بسط دهید. رسانه در صورتی که قدرت ایجاد نکند با تکه ورق فرقی نخواهد کرد.

–       و در نهایت … به سمت توزیع هوشمند خبر حرکت کنید. استفاده از ابزارهایی نظیر پیامک در این مساله می تواند راهگشا باشد.

در پایان به این نکته اشاره می کنم که صاحب نیوز رسانه ای بود که مدت ها فرهنگ دوستان اصفهانی دنبالش بودند اما هنوز آن چیزی نشده است که ما انتظارش را داریم. راه بسیار است … رهرو را توکل و تدبر باید … موفق باشید.

دیدگاه‌ها

  1. محسن گفته :

    حالا کو گوش شنوا …

  2. گفته :

    افرادی که مدیریت رسانه را فراگرفته اند و اگرچه آرمان گرایانه به آن می نگرند اما از دید مدیریتی، واقع گرایانه عمل نموده اند…
    oooooooooooooo

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد