صفحه اصلی » اقتصادی » لزوم تعیین عاملان فروش در مقابله با واسطه‌گری‌های «صنعت سنگ»/ مسئولان بر قیمت گذاری سنگ‌های خام نظارتی ندارند

رئیس اتحادیه صنف سنگبران تیران و کرون:

لزوم تعیین عاملان فروش در مقابله با واسطه‌گری‌های «صنعت سنگ»/ مسئولان بر قیمت گذاری سنگ‌های خام نظارتی ندارند

بهترین راه برای نجات کارخانه ها، حل مشکلات منطقه و پایین آوردن قیمت برای مصرف کنندگان، تعیین عاملان فروش برای واحد های صنعتی در شهرستان ها و کوتاه کردن دست واسطه ها در این کار است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۴ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ صنعت سنگ یکی از صنعت های مهم در استان اصفهان به شمار می رود چرا که بیش از دو هزار کارخانه سنگ در این استان وجود دارد و حدود ۵۰ هزار شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده‌ است.

شهرک تخصصی سنگ رضوانشهر به عنوان قطب مهم سنگ در غرب استان اصفهان با بیش از ۳۰۰ کارخانه، بالغ بر سه هزار نفر را به طور مستقیم و تعداد زیادی را هم به طور غیر مستقیم طی سال های زیادی وارد عرصه کار کرد اما به دلیل رکود در این صنعت مشکلات زیادی برای این شهرک صنعتی ایجاد شده است.

رکود شدید بازار، نحوه دریافت مالیات بر عملکرد، افزایش هزینه‌های تولید اعم از بهای برق مصرفی، افزایش تعرفه بیمه،  افزایش قیمت گاز مصرفی، موارد اولیه و به ویژه مباحث مربوط به مالیات بر ارزش افزوده این واحدها از جمله دلایلی بود که زمینه صادرات و رقابت با دیگر کشورها را به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده کالا فراهم نکرده و صدور بی رویه و غیرکارشناسی جواز تاسیس سنگبری این صنعت را به تعطیلی و رکود کشانده است.

آثار و ضررهای رکود اکنون پس از دو سال هنوز در شهرک های صنعتی سنگ سایه گسترده و مشکلات زیادی را برای صنعتگران و افراد شاغل در این واحدها ایجاد کرده است.

رکود در صنعت سنگ باعث تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای سنگبری شده است

علی مختاری در گفتگویی با اشاره به مشکلات صنعت سنگ در کشور، اظهار کرد: بحران و رکود در این صنعت مشکلات زیادی را در سال های اخیر برای کارخانه های سنگبری بوجود آورده است و واحدهای زیادی را به تعطیلی کشانده است.

رئیس اتحادیه صنف سنگبران و سنگتراشان شهرستان تیران و کرون با اشاره به وجود بیش از ۳۰۰ کارخانه تولید سنگ در شهرک صنعتی رضوانشهر، گفت: ۸۰ درصد واحد های صنعتی در حال تعطیلی بوده و ۲۰ درصد دیگر فعالیت کامل و سابق را ندارند و فقط وضع موجود را حفظ می کنند.

تعداد چک های برگشتی بیداد می کند

وی سوء مدیریت کارخانجات در تولید، تقاضا و عرضه سنگ را عامل مهمی در ادامه روند رکود در این صنعت دانست و تصریح کرد: گردش مالی در صنعت سنگ بسیار کم شده و تعداد چک های برگشتی بیداد می کند که علاوه بر ایجاد مشکل برای تولیدکنندگان، موجب بیکاری تعداد زیادی از کارگران شده است.

مختاری اذعان کرد: قیمت سنگ تولیدی در کارخانجات با قرار گرفتن در دست واسطه ها افزایش زیادی پیدا می کند و مصرف کنندگان با وجود قیمت بالا رغبتی برای خرید سنگ نخواهند داشت.

لزوم تعیین عاملان فروش در مقابله با واسطه‌گری‌های صنعت سنگ

رئیس اتحادیه صنف سنگبران و سنگ تراشان شهرستان تیران و کرون ادامه داد: بهترین راه برای نجات کارخانه ها، حل مشکلات منطقه و پایین آوردن قیمت برای مصرف کنندگان، تعیین عاملان فروش برای واحدهای صنعتی در شهرستان ها و کوتاه کردن دست واسطه ها در این کار است.

وی تصریح کرد: سنگ با قرار گرفتن در دست واسطه ها به دلیل تحمیل هزینه هایی از جمله بارگیری، اجاره، مالیات، هزینه حمل و هزینه های جانبی دیگر بیش از ۱۷ هزار تومان به ازای هر مترمربع افزایش قیمت خواهد داشت که با انجام فروش توسط عاملان فروش کارخانه، فقط هزینه حمل سنگ پرداخت می شود.

 مصرف کننده با خرید مستقیم از تولید کننده، سود می برد

مختاری در بیان آثار مثبت دیگر وجود عاملان فروش افزود: واحدهای سنگ فروشی با خرید سنگ از کارخانه و نداشتن فروش قادر به پرداخت هزینه نخواهند بود ولی با فروش مستقیم سنگ توسط عاملان فروش کارخانه و تعهد بیشتر مشتریان در پرداخت هزینه سنگ، تعداد چک های برگشتی کمتر شده و فعالیت واحد سنگبری رونق پیدا می کند.

رئیس اتحادیه صنف سنگبران و سنگتراشان شهرستان تیران و کرون با اشاره به اینکه مصرف کننده با خرید مستقیم از تولید کننده، سود می برد، خاطرنشان کرد: پایین آمدن قیمت سنگ مصرفی در ساخت ساختمان کاهش قیمت مسکن را نیز به همراه خواهد داشت.

وی گفت: در دنیا به ازای هر ۴۷ خانواده یک واحد صنفی وجود دارد در صورتی که در ایران به ازای هر ۱۴ خانواده یک واحد صنفی وجود دارد که حاکی از نقش زیاد واسطه ها در کار و بالارفتن هزینه ها در کشور است بدین معنی که کاری که باید دو  نفر انجام دهند را چهار نفر انجام داده و حقوق دو نفر را چهار نفر دریافت می کنند که همین موضوع باعث گران شدن کالا می شود.

مختاری افزود: کوتاه شدن دست واسطه ها موجب افزایش تولید و به کار گیری نیروهای جوان در واحدهای تولیدی شده و دیگر نیازی به بکارگیری اتباع بیگانه نخواهیم داشت و قیمت ها تعدیل و ثابت می شود.

مجوز کسب به نام سنگفروشی توجیه اقتصادی ندارد

رئیس اتحادیه صنف سنگبران و سنگتراشان شهرستان تیران و کرون با بیان اینکه مجوز کسب به نام سنگفروشی توجیه اقتصادی ندارد، تصریح کرد: اتحادیه صنف سنگبران و سنگتراشان زیر نظر اتاق اصناف کشور قرار دارد و نامی از سنگ فروشی در متن اتحادیه ها برده نشده است.

وی یادآور شد: هزینه های جانبی تحمیل شده در صنعت سنگ توسط واسطه ها و سنگ فروش ها باعث خودداری مردم از خرید آن و روی آوردن به کالاهای ساختمانی ارزانتر مانند سرامیک شده است که توقف صدور پروانه کسب با عنوان سنگ فروشی تاثیر زیادی در کاهش چک های برگشتی و رونق در مصرف سنگ خواهد داشت.

مسئولان، نظارتی بر بخش های خصوصی معادن و قیمت های مختلف و بالای سنگ خام ندارند

مختاری مشکل دیگر در گران بودن سنگ کارخانجات را قیمت بالای مواد اولیه به دلیل واسطه گری ها دانست و تصریح کرد: سنگ توسط بخش خصوصی به واسطه ها فروخته شده، در انبارها جمع آوری و به قیمت دلخواه و بدون نرخ ثابت و مشخصی فروخته می شود.

وی ادامه داد: نبود نظارت از سوی مسئولان وابسته به صنایع و معادن در مورد قیمت گذاری و فروش سنگ های خام معضل دیگری است که باعث افزایش قیمت تمام شده می شود.

سرمایه ملی برای به دست آوردن سود بیش تر در بانک ها حبس شده است

مختاری یادآور شد: حبس سرمایه ملی در بانک ها توسط برخی اشخاص برای به دست آوردن سود بیش تر، چرخه اقتصاد و اشتغال در کشور را به تعطیلی و رکود مطلق کشانده است.

انتهای پیام/ سفیر تیران و کرون/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99