صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » بازسازی واقعه غدیر فرصتی برای آشنایی نسل جوان با پیام غدیر/ شرایط برای استقبال گسترده مردم مهیا شده است

کارگردان نمایش واقعه غدیر مطرح کرد؛

بازسازی واقعه غدیر فرصتی برای آشنایی نسل جوان با پیام غدیر/ شرایط برای استقبال گسترده مردم مهیا شده است

کارگردان نمایش واقعه غدیر گفت: هنر تاثیر مستقیمی روی روحیه افراد دارد چرا که به صورت زیرکانه وارد ابعاد شخصیتی مخاطب شده و در لایه های زیرین نفوذ پیدا می کند.

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۵ - شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ در تاریخ اسلام دو حادثه بسیار مهم و بزرگ اتفاق افتاده است که از یکی رسالت و از دیگری امامت به وجود آمده است. نخستین حادثه، نزول وحی بود که رسالت پیامبر گرامی اسلام (ص) را در برداشت و دومین حادثه نیز در هیجدهم ذیحجه سال دهم هجرت در مسیر بازگشت پیامبر گرامی اسلام از مراسم حجه الوداع اتفاق افتاد.
در این روز بزرگ، رسول گرامی اسلام(ص) به امر الهی در مسیر بازگشت از مراسم حج، در محلی به نام غدیر خم حضرت علی علیه السلام، را به عنوان وصی و جانشین بعد از خود به همگان معرفی نمودند. در حقیقت انتصاب حضرت علی(ع) به امامت در واقعه غدیر خم، ادامه رسالت مهم پیامبر گرامی اسلام بود.

بنابراین روز غدیر و انتصاب امیرالمومنین(ع) به امامت به اندازه روز بعثت و رسالت نبی گرامی اسلام(ص) دارای اهمیت است.

دشمنان اسلام و ولایت امیر مومنان علی علیه السلام تلاش زیادی برای کمرنگ کردن این عید در بین مسلمانان و به فراموشی سپردن جایگاه ولایت انجام داده اند که برای مقابله با این نقشه شوم دشمن و آگاه سازی مردم نسبت به اهمیت سخنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ولایت امیر مومنان علی علیه السلام، در کل کشور برنامه بازسازی واقعه غدیر خم را در دستور کار قرار گرفته و این همایش بزرگ برای دومین سال متوالی در تیران و کرون اجرا خواهد شد.

به همین مناسبت مصاحبه ای را با عباس دادخواه کارگردان نمایش واقعه غدیر داشته ایم:

 توضیحاتی درباره نمایشنامه و اقدامات انجام شده برای این برنامه بفرمایید.

همایش بازسازی واقعه غدیر خم برای دومین سال متوالی به همت ناحیه مقاومت بسیج تیران وکرون و هنروران شهرستان، ساعت ۱۶:۳۰روز شنبه همزمان با عید سعید غدیر در پارک کوهستان برگزار می شود. این برنامه در سال های گذشته در شهرستان های مختلف در کل کشور با حمایت سپاه پاسداران برگزار شده است ولی نمایشنامه این برنامه در تیران و کرون تغییرات زیادی نسبت به نمایش کپی شده اولیه پیدا کرده که برای افزایش جنبه هنری و جذب مخاطب بر اساس منابع معتبر متنی و کاملا مستند از سخنان پیامبر و وقایع غدیر خم تغییراتی انجام شده و به اجرا در خواهد آمد.

هم چنین قسمت های نمایشی کار برای جذابیت با ایجاد تغییراتی، زیادتر شده است تا حالت درام بودن را حفظ نموده و مخاطب را تا پایان کار در صحنه نمایش نگه دارد.

بازیگران این نمایش چه تعداد هستند؟

بازیگران اصلی حدود ۲۰ الی ۲۵ نفر هستند که از دو ماه گذشته تمرین را آغاز کرده اند و افراد هنرور به عنوان سیاهی لشکر بالغ بر ۱۵۰ نفر هستند که افراد علاقه مند برای شرکت در این بخش می توانند صبح روز شنبه ضمن حضور در محل پارک کوهستان لباس های آماده شده مخصوص را دریافت و تمرینات لازم را ببینند.

این برنامه نسبت به سال گذشته تغییراتی داشته است؟

تغییراتی در متن به صورت جزیی صورت گرفته و با مدیریت زمان کم و کاستی ها در نحوه اجرا رفع شده است.

توضیحاتی درباره صحنه نمایش بیان کنید

نمایش از طواف دور خانه کعبه شروع  شده و در ادامه  صدای جبرئیل و وحی خداوند پخش می شود سپس صحنه اجتماع مردم در برکه غدیر خم و وقایع پس از آن از خطبه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تا کارشکنی های منافقان و بیعت مردم با حضرت علی علیه السلام به نمایش در می آید.

IF

چه شد که شما به عنوان یک کارگردان وارد این کار متفاوت با نمایش های دیگر شدید؟

سال گذشته به پیشنهاد دوستان کارگردانی این کار را در دست گرفتم اما مسئله مهم تر این است که ما به عنوان یک مسلمان و رهرو راه پیامبر و ائمه اطهار عیهم السلام وظیفه انتقال دستور رسول اکرم صلی الله علیه و آله را به تمام نسل های بعد از خود تا قیامت را داریم چرا که در خطبه غدیر دستور داده شده حاضران به غایبان و پدرها به فرزندان پیام ولایت امیر المومنان علیه السلام را انتقال دهند که این امر شامل من هم می شود و باید با هنر خود  پیام غدیر را به مردم برسانم.

کار در این نمایش دینی مذهبی تاثیری بر زندگی شخصی شما هم داشته است؟

بله قطعا  اتفاقا در صحبت های انجام شده با دوستان به این نتیجه رسیدیم  همه افراد مسئول و هنرور سال گذشته پس از اجرای این نمایش، تاثیراتی مادی یا معنوی را در زندگی خود دیده اند.

نظر شما درباره نمایش های دینی مذهبی و تاثیر آن بر روی مردم چیست؟ 

هنر تاثیر مستقیمی روی روحیه افراد دارد چرا که به صورت زیرکانه وارد ابعاد شخصیتی مخاطب شده و در لایه های زیرین  نفوذ پیدا می کند و قطعا نفوذ پذیری آن به دلیل درگیر شدن همه حواس مخاطب با کار،  بیشتر از برنامه های دیگر  است.

به نظر شما برای ترویج فرهنگ غدیر و امر مهم ولایت چه کارهایی می توان انجام داد؟

هر کسی در هر شغل، مقام، منسب و درجه اجتماعی در کار و فعالیت خویش می تواند ترویج دهنده این فرهنگ باشد،  من به عنوان یک هنرمند از این طریق ایفای نقش می کنم،  پدر خانواده در روز عید غدیر با عیدی دادن و هدیه کتاب و مواردی از این قبیل در فرزند و اطرافیان خود تاثیر گذار است، یک روحانی با برپایی  جشن و آذین بندی در مسجد می تواند کارهای  مختلفی انجام داده و ذهن و فکر مخاطبان را با این موضوع درگیر کند.

 

استقبال مردم از این برنامه را تا چه حد می بینید؟

تیلیغات گسترده ای در این زمینه انجام شده و پیش بینی حضور بیش از دو هزار نفر تماشاکننده را داریم. سال گذشته به دلیل تبلیغات کمتر و برخورد با گرمی هوا و کمبود امکانات استقبال کمتر از این میزان بود که با برنامه ریزی های انجام شده این مشکلات مرتفع شده است.

امکانات مورد نیاز برای این برنامه از چه طریقی فراهم شد؟

متولی اصلی همایش بازسازی واقعه غدیر خم سپاه است که برخی وسایل توسط این ارگان خریداری و آماده شد و مردم و خیران هم همکاری هایی در این زمینه داشتند هم چنین  ادارات و ارگان ها در انجام کارهای میدانی همکاری کردند.

آیا در سال های آینده مایل به همکاری در این زمینه هستید؟ 

بله قطعا الیته با برنامه ریزی های انجام شده احتمالا نمایش دو سال یک بار به اجرا در خواهد آمد.

در اجرای این نمایش تا چه میزان برای تعمیق سازی فرهنگ غدیر در مردم کار شده تا به صورت تماشای یک نمایش صرف، از کنار آن عیور نکنند؟

قطعا در اجرای نمایش سعی زیادی شده تا صرفا بازگویی یک واقعه نباشد و مردم را نسبت به اهمیت واقعه غدیر و سخنان پیامبر آگاه سازد چنانچه سال گذشته بنده پیش از اجرای نمایش به تماشاگران گوشزد کردم که  صحبت های راوی و خطبه ها را از دل و جان گوش دهید و صرفا جنبه تفریح و سرگرمی نداشته باشد.

درباره برنامه های جانبی این همایش توضیحاتی بیان کنید.

جشنواره کودکان علوی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و روحانیون پیش از آغاز نمایش اجرا می شود که  به زبان کودکانه ابعاد مختلف واقعه غدیر توضیح داده شده و جوایزی به کودکان حاضر در برنامه اهدا می شود.

 

 

انتهای پیام/ سفیر تیران و کرون/م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99