صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » سستی مسئولین در قبال پرونده هسته ای تا موضع تهاجمی دشمنان

گفتگو با دکتر محسن نصری

سستی مسئولین در قبال پرونده هسته ای تا موضع تهاجمی دشمنان

شما می توانید تفاوت لحن و ادبیات دولتمردان آمریکا را قبل از توافق ژنو با بعد از آن به وضوح ببینید. بعد از توافق خواسته های غیر منطقی دشمنان بیشتر شده و هر روز و در مجامع مختلف با لحن طلبکارانه و از موضع برتر با ما صحبت می کنند…

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۱ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۱/۲۰

حسین اسدی- سرویس گفتگو/ بیستم  فروردین ماه 1385 بود که خبر غرورآفرین افتتاح پروژه راه اندازی دومین مجموعه جدید سانتریفیوژهای تأسیسات هسته ای نطنز با ورود به مرحله صنعتی غنی سازی اورانیوم، کام ایرانیان صبور و وفادار را شاد کرد. بعد از این پیروزی بزرگ، بیستم فروردین ماه تنها یادآور سال روز شهادت شهید آوینی نیست و شورای عالی انقلاب فرهنگی به پاسداشت این روز تاریخی، عنوان “ملی فناوری هسته ای” را به تقویم ایران اسلامی افزود.

بیستم فروردین ماه بود که سخنگوی کاخ سفید در مقابل این توانمندی ایرانیان، آنان را تهدید به منزوی تر شدن در جامعه جهانی و اعمال تحریم های بیشتر سیاسی و اقتصادی کرد.

 بیستم فروردین ماه بود که وزیر امور خارجه انگلیس این پیروزی ملت ایران را معادل با نادیده گرفتن خواست جامعه جهانی قلمداد کرد.

بیستم فروردین ماه بود که وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد، اگر این روند ادامه یابد، باید تحریم های سخت تری بر ایران اعمال شود.

و امروز هم بیستم فروردین ماه است و ملت همان ملت و دشمنان همان دشمنان و چه زیبا سید شهیدان اهل قلم برای بیستم فروردین امروز ما یادگاری نوشته است: “تسخیر قلوب مردم حق طلب جهان و صدور انقلاب با پیشرفت های تکنولوژیکی میسر نیست، با تبعیت از این فرمان قرآنی میسر است که فاستقم کما امرت و من تاب معک”

گذشت بیش از 4 ماه از مذاکرات ژنو، مرور اتفاقات و تحلیل رفتار و ادبیات غرب و آمریکا زمینه را برای تحلیل هر چه بهتر دیپلماسی دولت فراهم کرده است. روز ملی فناوری هسته ای بهانه ای شد تا یک بار دیگر برخی از سوالات و ابهامات خود را با دکتر محسن نصری در میان بگذاریم. بیان شیوا و صریح، تسلط به مفاد پرونده هسته ای و توافق نامه ژنو، زمینه را برای طرح هر چه بهتر سوالات از ایشان فراهم کرد. نویسنده کتاب “شکوه ملی در فناوری هسته ای” اعتقاد داشت بعد از توافق و کارشکنی ها و خلف وعده های غرب، ادبیات طرف مقابل تندتر و تهاجمی تر از گذشته شده و این از سستی و کوتاهی برخی مسئولین در قبال پرونده هسته ای نشئت گرفته است.

محسن نصری

صاحب نیوز- جناب نصری با عرض سلام و احترام چند ماه از توافق ژنو گذشته و خیلی از ابهامات توافق نامه و پرونده هسته ای برای عموم روشن شده است؛ شما وضعیت فعلی سیاسی و هسته ای کشور را در این مدت چگونه ارزیابی می کنید؟

نصری- بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی سیدنا و نبینا ابالقاسم محمد صلی الله علیه و آله. همان طور که گفتید ابعاد این توافق نامه و رفتار و نیت جبهه استکبار بعد از توافق نامه تا به امروز بهتر نمایان شده و امروز بهتر می توان در این خصوص صحبت کرد؛ مردم و به ویژه نسل جوان ما چهره واقعی استکبار و آمریکا را دیدند و تجربه ای برای همه مردم و دولت شد. البته در این زمینه یادآوری چند نکته ضروری است؛

اول اینکه فاصله بعد از توافق نامه به قطع یقین ثابت کرد که مسئله اصلی غرب بحث هسته ای نیست و هدف اصلی نظام اسلامی، انقلاب اسلامی و مردم هستند؛ چرا که ایران با صداقت وارد میدان شد و در مقابل دشمنان از در بی اعتمادی و دروغ وارد شدند.

نکته دوم اینکه دشمنان می خواهند به بهانه پرونده هسته ای و طرح مسئله ایران هراسی، اراده داخلی را سست کنند. در همین راستا اروپا و آمریکا هر کدام دو دوره تحریم های جدید علیه ما تصویب کردند، از 100 میلیارد دلار بلوکه شده که قرار بود طی 8 قسط و در مدت 6 ماه پرداخته شود، تنها 4.2 میلیارد دلار در ماه پایانی سال پرداخت شده است.

تحریم قطعات هواپیما بعد از گذشت بیش از سه ماه از توافق نامه تنها برای شرکت بوئینگ آن هم برای هواپیماهای کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برداشته شد و عملا امریکا به وعده خود عمل نکرد.

صاحب نیوز- به نظر می آید پس از توافق ژنو لحن وادبیات غرب و اروپا تغییر کرده و از موضعی برتر تهدید می کنند؟ این شدت در چند سال اخیر بی سابقه است، نظر شما  چیست؟

نصری: بله دقیقاً درست است و با شناختی که ما پس از انقلاب از امریکا پیدا کرده ایم، این رفتار طبیعی است. با استفاده از آیات و روایات معصومین علیهما السلام نیز می توان این رفتار را پیش بینی کرد. کوتاهی و سستی برخی مسئولین در قضیه پرونده هسته ای باعث جری شدن دشمنان ما شده است؛ یک گام به عقب ما با چند گام به جلو دشمنان همراه است. شما می توانید تفاوت لحن و ادبیات دولتمردان آمریکا را قبل از توافق ژنو با بعد از آن به وضوح ببینید. بعد از توافق خواسته های غیر منطقی دشمنان بیشتر شده و هر روز و در مجامع مختلف با لحن طلبکارانه و از موضع برتر با ما صحبت می کنند. قطعنامه اخیر اتحادیه اروپا و عدم صدور روادید برای نماینده ایران در سازمان ملل نمونه ای از این رفتارهای زیاده خواهانه غرب و آمریکا است.

صاحب نیوز- جناب نصری ما یک بار آن هم سال 82 در دولت اصلاحات تجربه تعلیق و تعطیلی تاسیسات هسته ای را داشتیم؛ دوباره بعد از گذشت 10 سال با توافق نامه ژنو برخی تاسیسات و پیشرفت های خود را متوقف کردیم، شرایط داخلی و خارجی ایران را بعد از این توافق چگونه مقایسه و ارزیابی می کنید؟  بعد از ده سال یک عقبگرد داشته ایم؟

نصری: به نظر من وضعیت ما از حیث هسته ای بدتر از سال 82 است و برای این حرفم دلیل دارم. در سال 82 تعداد سانتریفیوژهای ما بسیار کمتر از تعداد امروز بود و تعداد نیروگاه ها و تاسیسات هسته ای ما نیز قابل مقایسه با سال 92 نیست؛ به پاس مقاومت و پایداری ملت و دولت بعد از سال 1384 راه اندازی مجدد تاسیسات هسته ای باعث رشد و تکمیل چشمگیر چرخه سوخت هسته ای، سانتریفیوژها و تاسیسات هسته ای شد و ما به یک جایگاه جهانی در عرصه هسته ای دست یافتیم؛ به پاس هزینه هایی که دادیم امروز ایران با تولید 19 هزار ساتریفیوژ از لحاظ دست یابی به چرخه سوخت 20 درصد در جایگاه چهارم جهانی قرار گرفته است.

ما برای دست یابی به این موقعیت ممتاز هسته ای هزینه های زیادی دادیم؛ شهدایی هسته ای همچون محمدی، شهریاری، احمدی روشن و رضایی نژاد در این راه به شهادت رسیدند و با توافق ژنو عمده فعالیت های هسته ای معلق شد.

صاحب نیوز- شاید این یک استراتژی و تدبیری برای مدیریت پرونده هسته ای و موقتی است و با مشخص شدن سوء نیت طرف مقابل آیا همه چیز به حالت عادی بر می گردد؟

نصری: ببینید غرب و آمریکا برای تضعیف انقلاب اسلامی، 10 یا 20 سال آینده را هم در نظر می گیرد. من قصد ندارم در خصوص خسارت های فنی ای که از توقف و تعلیق تاسیسات هسته ای منتج می شود صحبت کنم و ارائه گزارش در این خصوص را به مسئولین و مدیران هسته ای واگذار می کنم. برای نمونه یک مثال از خسارت هایی که در آینده دامن گیر ما می شود، همین عدم غنی سازی 20 در صدی است. برای درمان حدود یک میلیون بیمار داخلی ما نیاز به پزشکی هسته ای و غنی سازی 20 درصدی داریم؛ ایران اعلام کرده است تا حداکثر 4 سال آینده نیاز به تولید سوخت 20 درصد ندارد و این در حالی است که نیروگاه اراک به عنوان یکی از نیروگاه های تولید سوخت 20 درصد بنا بر توافق ژنو تعطیل و تنها رآکتور هسته ای تهران قادر به تولید این سوخت است که آن هم به خاطر عمر بالای آن در 4 سال آینده کارایی ندارد، به عبارت دیگر اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند برای درمان این تعداد بیمار در 4 سال آینده به بن بست می رسیم.

صاحب نیوز- خوب، پذیرفته شدن حق هسته ای و اذعان به حقانیت ایران یکی از دستاوردهای ژنو است و این در صورتی است که تا قبل از توافق این حق به رسمیت شناخته نمی شد؟

نصری: در شرایط فعلی هم پذیرش این حق در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. طبق NPT ایران مثل سایر کشورها حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را داراست و این یک حق طبیعی است. در متن توافق نامه ژنو حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای کشور را منوط به شروطی کرده است که عملاً معادل با نپذیرفتن حق ایران است. در این توافق نامه 11 قید از جمله قیدهایی همچون توافق مشترک، نظارت، شفاف سازی و … ذکر شده است و قطعاً غرب و آمریکا با این پیشینه تاریکی که دارد حاضر به توافق نمی شود و روز به روز درخواست های غیرمنطقی بیشتری از ما خواهد داشت.

صاحب نیوز- با این اوصاف شما با استراتژی تهاجمی و سیاست انقباضی دولت قبل موافق هستید؟

 نصری: من به این سوال به شکل کلی پاسخ می دهم؛ ببینید اگر ما مسئله و مشکل جهان استکبار را صرفاً در قضیه پرونده هسته ای خلاصه و تعریف نکنیم؛ استراتژی تهاجمی و گارد مقتدرانه دولت قبل به مراتب موثر و کاراتر خواهد بود. ببینید اوج پیشرفت هسته ای کشور در این 8 سال به دست آمد و ایران هسته ای روز به روز شکوفا و مقتدر شد. مسئله اصلی غرب با ما همان گفتمان پویای انقلاب اسلامی در تقابل با زیاده خواهی های دنیای استکبار است و صرفاً با تعلیق هسته ای به پایان نمی رسد و این صرفا یک بهانه است. به نظر من با الگوبرداری از روحیه مدیریت جهادی 8 سال دوران دفاع مقدس می توانیم در برابر زیاده خواهی های دشمنان استقامت کنیم و به نتیجه مطلوب دست یابیم.

صاحب نیوز- کلام آخر؟

نصری: امیدوارم مسئولینی که امید به آمریکا داشتند، با تکیه بر عزم ملی و مدیریت جهادی با اتکا به قدرت درونی داخلی کشور به دنبال یافتن راه حلی برای مشکلات باشند. یکی از دستاوردهای توافق نامه ژنو این بود که صداقت آمریکایی به خوبی خود را نشان داد. توافق نامه نشان داد که تنها راه حل مشکلات همان طور که رهبر انقلاب بارها بر آن تکیه کرده اند، اتکا به قدرت داخلی و بی توجهی به دشمنان است.    

صاحب نیوز-  از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد