صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » اصفهان- نقد توافقنامه ژنو توسط حجت الاسلام دکتر سیدمحمود نبویان

تیمی که جام زهر را به امام تحمیل کرد که بود؟

اصفهان- نقد توافقنامه ژنو توسط حجت الاسلام دکتر سیدمحمود نبویان

من هزار بار این را گفتم که به من بگویید از خدا می ترسید یا آمریکا؟ به پیر به پیغمبر بسیاری از مسئولین معتقدند آمریکا قوی تر از خداست! فرق مقام معظم رهبری با دیگران در همین نقطه است به حضرت عباس قسم خدا قوی تر از آمریکاست، به این باور باید رسید…

تاریخ انتشار: ۱۸:۲۳ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۱/۲۰

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، حجت الاسلام دکتر سید محمود نبویان متولد 1344، دارای دكتری فلسفه و عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) است که هم اکنون نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می باشد.

متن زیر سخنرانی ایشان در جمع پرشور طلاب اصفهانی در سالن همایش مدرسه علمیه دارالحمة به مناسبت روز فناوری هسته ای است که به بازخوانی و تشریح متن توافقنامه ژنو و نیات پشت آن پرداخته اند.

اقدامات استراتژیک جبهه های مخالف نظام و وظیفه عمومی حزب الله در شرایط و اوضاع کنونی، و روح حاکم بر توافق نامه ژنو که درواقع مخالف با اصول اعتقادی اسلامی ما است استخوان بندی این سخنرانی دو ساعته بود که توسط سرویس سیاسی صاحب نیوز پیاده سازی شده است. توضیح آنکه عزت تنها نزد خدا و رسولش و مومنان است و علت شکل گیری این توافقنامه نگاه به بیرون برای حل مشکلات کشور است و همین دو امر موجب این شده که چیزهای زیادی را در مقابل ثمن بخس و دستاورد اندکی از دست بدهیم. وظیفه عمومی حزب الله، بصیرت، کسب آگاهی از وقایع در حال شکل گیری و بصیرت بخشی به جامعه معرفی شد تا دشمن نتواند بر اذهان مردم سوار شده و جریانات را به سود خویش پیش ببرد.

سید محمود نبویان

 مدرسه دارالحکمه

 بسم الله الرحمن الرحیم. قدر این حوزه علمیه را باید دانست؛ وقتی ما جوان بودیم و می گفتند قدر این حوزه را بدانید می گفتیم چه می گویند؟ ولی وقتی اندکی فاصله گرفتیم تازه فهمیدیم که حقیقت دارد و وقتی آدم فاصله می گیرد قدر این نعمت را بیشتر می داند. آنکه واقعا توانسته این مسیر پیامبرانه را در این دنیای جدید احیا بکند خروجی حوزه است. دنیایی که چهارصد سال زحمت کشیده تا هرچه اسم خدا و ماوراء طبیعه هست و دین هست را به شدت نابود بکند و آنکه دوباره نام اسلام را احیا می کند خروجی حوزه است. بحث حوزه ارزشمند است و من الآن نمی خواهم اصلا بحث حوزوی داشته باشم.

در باب مسائل سیاسی یک موضوعی را می خواهم مطرح بکنم، این موضوع را با اندکی تفصیل مطرح می کنم تا شما اشراف بیشتری داشته باشید.

مجلس با آن درگیر است، دولت با آن درگیر است؛ همین دیروز هم دوباره برای مرحله سوم (گام آخر) وزیر امور خارجه و تیمش برای توافق هسته ای رفتند.

حالا واقعا این توافق نامه هسته ای چه داخلش هست؟ یک عده افراد تند و افراطی می گویند آقا همه چیز را دادیم! یک عده هم می گویند نه، بهشت موعودی است باید منتظر باشیم که دریچه اش توسط دستان مبارک اروپاییان برای ما باز شود. کدام درست است؟

شاید هم شما مشغول درس بودید و فرصت نکردید متن توافق نامه ژنو را مطالعه کنید. من فکر می کنم که اولا این بحث یک بحث جناحی نباید باشد، کسانی که این بحث ها را جناحی می کنند به نظرم خیلی ظلم می کنند. این یک بحث ملی است، هم این طرف هم آن طرف باید توجه داشته باشند روی بحث ملی که دقت لازم را داشته باشند، این خیلی مهم است.

ببینید درون متن گفته اینکه اوباما می آید علیه ما حرف می زند، ما علیه آنها حرف می زنیم، اینها را رها کنید؛ خانم شرمن گفته که حالا بیرون یک سری حرف ها زده می شود باید توجه داشت آنچه که داخل متن آمده است چه چیزی است.

من امروز این متن را آورده ام برایتان می خواهم بخوانم.

البته اندکی مقدمه می گویم برای اینکه خوب بتوانیم متن را بفهمیم. اتفاقا مقدمه ای که می خواهم عرض بکنم از زبان خود این بزرگواران مذاکره کننده هست.

زمینه این متن توافق نامه در سفر آقای روحانی در مردادماه یا شهریورماه بود که به نیویورک رفتند، در سفر نیویورک زمینه این توافق نامه بسته شد.

اما ژنو یک چه گذشت؟

توضیحاتی که خود آقای روحانی دادند، آقای ظریف دادند اینها را مردم باید بدانند. در ژنو یک آقای عراقچی می گویند ما وقتی رفتیم طرح جدیدی را برای ژنو یک مطرح کردیم این طرح ما سه مولفه داشت:

مولفه اول این بود که گام اول را روشن بکنیم، مولفه دوم این بود که گام نهایی را روشن بکنیم؛ یعنی چی گام نهایی؟ قراره فردو رو تعطیل کنیم، قراره نطنز رو تعطیل کنیم یا نه قرار است برقرار باشد؟ مولفه سوم این است که ما هدف از مذاکره را معین بکنیم.

این هدف را من اندکی برای شما توضیح می دهم حالا درست است یا غلط است «النقال کالبقال» حالا من هم نقل می کنم.

من هدفم دفاع نیست فقط می خواهم بگویم که خود سرتیم های مذاکره کننده ما چی می گند، اینکه هدف از مذاکره یک بازی برد برد بود.

برد آنها این بود که آنها یقین پیدا بکنند که ما به دنبال سلاح هسته ای نیستیم بلکه به دنبال انرژی صلح آمیز هستیم. برد ما چی بود؟ برد ما دو امر بود، امر دوم در دل امر اول است منتها چون خیلی مهم است من می گویم دو امر. یکی آنکه پرونده هسته ای ما که از آژانس رفته شورای امنیت دوباره برگردد به آژانس. خوب شورای امنیت تهدید همه جانبه ای کرده و کل کشورهای دنیا ملزمند رعایت کنند. یک سری تحریم های بین المللی داریم به خاطر آن قطع نامه های شورای امنیت که تحریم های سختی است و به قول اوباما و دیگران تحریم های فلج کننده و یک سری تحریم های یکجانبه علاوه بر آن تحریم ها، که خود آمریکا و اتحادیه اروپا آمده اند تحریم کردند.

خوب اولین هدف از مذاکره این بود که پرونده ما از شورای امنیت برگردد و این تحریم های کمرشکن شکسته بشود که دو تا تحریم خیلی جدی در شورای امنیت تحریم نفتی و بانکی است.

تحریم نفتی یعنی چی؟ ببینید بودجه امسال ما حدودا 800 هزار میلیارد تومان است. بودجه دو بخش دارد، یکی بخش بودجه عمومی است، یک بخش هم بودجه شرکت های دولتی است. الآن بودجه عمومی مملکت 211 هزار میلیارد است و مابقی برای شرکت های دولتی است.

بودجه عمومی یعنی چی؟ یعنی حقوق تمام کارمندان یکسال مملکت، دوم بودجه های عمرانی مملکت.

دولت پول هایش را از کجا می گیرد؟ منابع دولت مهمترین اش نفت و میعانات گازی است. دوم مالیات ها است. سوم صادرات غیر نفتی پسته، زعفران، ماشین و غیره. باز اگر دولت کم آورد اوراق مشارکت و چیزهایی از این دست. الآن سال 93 هستیم سال 91 که تحریم ها تا تیرماه جدی نشده بود بودجه مملکت 49 درصد وابسته به نفت بود یعنی حدودا 50 درصد پول مملکت باید با فروش میعانات گازی به دست می آمد ما برای اینکه بودجه خود را به دست بیاوریم روزانه 2 میلیون و 700 هزار بشکه نفت می فروختیم، از تیرماه سال نود و یک تا الآن آمریکا اجازه نداد که یک کشتی خارجی بیاید در اسکله ما و یک قطره نفت ببرد.

سوال: آمریکا چه از جان این مملکت می خواهد؟ جرم این مردم چیست؟ جز این که می خواهیم روی پای خودمان بایستیم؟ مشکل ما جدا چیست؟

پشت صدام ایستادند، پشت فتنه ها ایستادند، چقدر اینها پشت فتنه 88 و پشت سران فتنه آقای خاتمی، کروبی و موسوی بودند. چه می خواهند از جان ما؟ الآن هم این تحریم ها، فکر می کنید دعوای ما با آنها سر چیست؟ توجه توجه هر کس هر چه بگوید کذب است فقط فرمایش قرآن درست است «لا یزالون علی الدوام یقاتلونکم حتی یروکم عن دینکم» تنها دشمنی شان با اسلام است. مشکل ما اسلام است، انقلاب ما اسلام را نباید به جهان عرضه کند، اسلام عرضه بشود کل دستاورد اندیشه مدرن فرو خواهد ریخت. در تمام حوزه علوم تجربی انسانی سیاسی نظام بین الملل چه می ماند؟ اسلام شاخ به شاخ است با همه ابعاد علمی و عملی جهان اسلام، آمده بت شکنی بکند…

آمریکا اجازه نداد یک قطره نفت خارج شود البته ما کم کم راهش را یاد گرفتیم. آن وقت سال 91 که تحریم نبودیم یک میلیون بشکه راحت می توانستیم بفروشیم الآن هم همینطور است؛ 700 هزارتا با میعانات گازی 900 تا 1100. البته اقتصاد متکی به نفت باید از بین برود آقا فرمود: 17، 18 سال پیش من گفتم این شیرهای نفت راببندید… خندیدند نگذاشتند.

خوب تحریم دوم تحریم بانکی است که قوی تر از تحریم نفتی است.

تحریم بانکی یعنی چی؟ بانک مرکزی تحریم می شود معنایش چیست؟ این مثال را دقت کنید فرض کنید فردا اول ماه است کارمندان می خواهند بروند حقوقشان را بگیرند ولی اعلام می کنند فردا کل بانک ها تعطیل است. طرف می خواهد چکش را وصول کند ولی بانک ها تعطیل است حالا اگر قراره اعلام بکنند بانک های اصفهان تعطیل یا کل بانک های ایران یکماه تعطیل آنوقت ببینید چه به سر مردم می آید؟ از تیرماه پارسال آمریکا کل بانک های دنیا را به روی ما تعطیل کرد البته ما باز راهش را پیدا کردیم، نصرت خدای متعال است فقط بدانید آمریکا خودش می گوید من هیچ کشوری را به انداره ایران تحریم نکردم چه جوری است که ایران سرپاست؟ در دنیا بی نظیر است. چرا؟ من هزار بار این را گفتم که پیش فرماندهان نظامی وقتی صحبت می کنم می گویم من یک سوال مسخره ای دارم به من بگویید که از خدا می ترسید یا آمریکا؟ به پیر به پیغمبر بسیاری از مسئولین معتقدند آمریکا قوی تر از خداست! فرق مقام معظم رهبری با دیگران در همین نقطه است به حضرت عباس قسم خدا قوی تر از آمریکاست، به این باور باید رسید، این که امام فرمود آمریکا هیچ غلطی تمی تواند بکند چون به این باور رسید که خدا قوی تر از همه عالم است. می ایستیم، در مسیر خدا مقاومت داشته باشیم مثل حضرت زهرا(س) که کتک هم می خورد ضربه هم می خورد، مثل حضرت زینب (س) از کربلا تا شام و برگردد به سمت سوریه به لحاظ جغرافیایی 1800 کیلومتر را پیاده رفت چه جوری رفتند حضرت زینب؟ پیاده و تازیانه هم روی سرشان یک آخ نگفت!

نمایندگان مجلس به اندازه اسرائیلی ها ارزش داشته باشند!

در جلسه کمیسیون امنیت ملی وزارت خارجه که من هم بودم بعد از اینکه گزارش و فرمایشات آقای عراقچی تمام شد رئیس کمیسیون امنیت ملی، آقای دکتر بروجردی سوال کردند آقای ظریف شما که برگشتید گفتید ما 90 درصد با آمریکایی ها به توافق رسیدیم و در 10 درصد اختلاف داشتیم آن 90 % چه بود؟ آن 10 % چه بود؟ یک وقت دیدم آقای عراقچی شروع کرد به جواب دادن: «آقای بروجردی! اینها مسائل محرمانه است و شما حق دانستنش را ندارید.» مردم داخل حساب نیستند، آیا نماینده مجلس هم؟؟؟ آقای ظریف بلندگو را به دست گرفت و گفت: «ببینید! نهایت کاری که شما نماینده های مجلس بتوانید انجام دهید من را باید در مجلس استیضاح کنید دیگر! من را اگر هم استیضاح بکنید یک کلمه به شما نخواهم گفت.» گفت: «آقا! جلسات بلافاصله قبل و بعدش برای اسرائیل گزارش می شود. حالا مردم ما؟!!» نماینده ها بعضا اندازه اسرائیلی ها باید ارزش داشته باشند دیگر! نوبت من شد گفتم آقای ظریف من سه تا نکته را می خواهم بگویم. یک، سوال من این است ما نماینده ها به لحاظ قانونی حق دانستن مذاکرات را داریم یا نه؟ اگر نداریم … اما آقای ظریف! اگر داریم، که داریم، طبق قانون، شما به کدام حقی این را از ما سلب می کنید؟ دو، آقای ظریف! من نکته ای را می خواهم بگویم و تو ناراحت می شوی اما اشکالی ندارد. آقای ظریف به ما حق بدهید که ما در برخورد با شما احتیاط کنیم. الآن هم شدیدتر می گویم این را. به من بگویید آن تیمی که قطعنامه 598 را به امام ما تحمیل کرد و امام فرمود من جام زهر را نوشیدم، آن تیم که بود؟ آقای ظریف به من بگو سال 82 که همه هسته ای ما تعلیق شد، دیگر سال 84 آقا فرمود من خودم وارد صحنه شدم. من متنی دارم که در همان سال 82 در تاریخ 11 آبان مقام معظم رهبری می گویند اگر قرار باشد دشمنان یا مراکز قدرت فزون خواهی کنند و سنگر به سنگر جلو بیایند و ما هم عقب نشینی کنیم این می شود “تسلیم”. گفتم آقای ظریف آن تیمی که آقا فرمود آخرش من خودم وارد صحنه شدم آن تیمی که کل هسته ای ما را تعلیق کرد چه کسانی بودند؟ اما نکته سوم. شما در مذاکرات انگیسی صحبت می کنید؟ پشت درهای بسته؟ این خیلی خوبه، دیگر مترجم نمی خواهد! دیگر آنقدر شورش در آمد که خانم شرمن اخیرا گفته ما اینقدر عادی شده ایم که به اسم کوچک همدیگر را صدا می کنیم و تلفن می زنیم و رابطه خانوادگی داریم. این خیلی مهم است. با سران کفر چنین رابطه ای باشد! آنجا که پشت درهای بسته است و انگلیسی حرف می زنید خوب، اما وقتی آمدی بیرون 50 تا 100 تا خبرنگار از کل دنیا دور تو را گرفتند آنجا تو نماینده جمهوری اسلامی ایران هستی، چرا انگلیسی صحبت می کنی؟ چرا فارسی حرف نمی زنی؟ چرا هویت ملی ایران را حفظ نمی کنی؟ گفتم وزیری که آمده داخل کشور انگلیسی صحبت می کند می دانید چه پیامی را دارید منتقل می کنید؟ پیامتان به کشور این است که های کلاس انگلیسیه و ما کشورهای عقب افتاده!

آقای ظریف جواب دادند که خبرنگارها دو دسته اند یک عده فارسی صحبت می کنند من هم فارسی جواب می دهم، یک عده هم انگلیسی می پرسند من هم باید انگلیسی جواب بدهم. گفتم من هم همین ها را می گویم، این حتمیت از کجا می آید؟ شما فارسی صحبت کن ترجمه کنند، گفت نمیشه، گفتم چرا نمی شود گفت مترجم نمی تواند. گفتم خوب آقا یک مترجم قوی ببرید، گفت حاج آقا اصلا 50 درصد حرف با ترجمه منتقل نمی شود. گفتم خوب از اول انقلاب مقام معظم رهبری رفتند خارج، آقای خاتمی رفته، بقیه رفتند پس کلا 50 درصد مشکل ما با دنیای غرب این است که نتوانستیم در این مدت 50 درصد حرفمان را منتقل کنیم؟ گفت اتفاقا حاج آقا همینطوره. خوب پس 50 درصد حرف های اوباما هم به ما منتقل نمی شود اصلا متوجه نمی شویم چه می گویند؟ اگر یک خبرنگار چینی سوال بکند آقای ظریف چطور باید جواب بدهد؟

متن توافق نامه ژنو2013

چند بار آقایان گفتند که آنچه ما به دست آورده ایم اگر بیش از آن چیزی نباشد که از دست داده ایم کمتر از آن نیست، یکی دیگر رفته در سفرهای استانی گفته ما در این توافق نامه سران دنیا را به زانو در آوردیم! اما متن توافقنامه را با هم می خوانیم.

برنامه مشترک برای عمل: طبق اصل 72 قانون اساسی هر توافق نامه که بین المللی بخواهد انجام بشود باید بیاید در مجلس و این ها برای اینکه مجلس نیاید فرمش را عوض کردند.

اولین جمله اش با یقه گیری از ایران است، همیشه ایران مقصره! «هدف از این مذاکرات این است که به دست آوریم یک راه حل جامع مورد توافق دو طرف که یقین پیدا بکنیم برنامه هسته ای ایران منحصرا صلح آمیز است» (سال 82 رفتند از ما یک تعهد گرفتند و ما هم از آنها یک تعهد گرفتیم. تعهدی که ما دادیم قرار شد ما به آنها «ضمانت عینی» بدهیم، آنها قرار شد چی به ما بدهند؟ «ضمانت محکم». یکی از دوستان متخصص می گفت همان زمان تذکر دادم که چرا نوع ضمانت ما با آنها باید تفاوت داشته باشد؟ گفت آقا آنها ضمانت محکم بدهند که بهتر است! بعد که همه چیزمان را تعلیق کردیم توی یک سفری رفتیم پیش فیشر گفتیم که ما همه چیز را تعلیق کردیم شما چرا به ضمانتتان عمل نمی کنید؟ گفت نه، ما گفتیم ضمانت عینی، متوجه می شوید ضمانت عینی یعنی چی؟ گفت ضمانت یعنی سه مرحله دارد یک: توقف، شما مرحله اول را انجام دادید، دوم باید اجزای این ساعت را در بیارید تکه تکه کنید، سوم گفت سیگار دستش بود چرخاند داخل جاسیگاری، گفت باید تخریبش کنید! این یعنی ضمانت عینی. واژه ها در حقوق بین الملل این است، انگلیسی بلدم یعنی چی؟ هرچه ضعف و عقب نشینی در توافق نامه داریم برای این است که در همه جای توافق نامه این کلمه را آورده ایم: کلمه “دوطرفه”. از این به بعد همه کارهای هسته ای ما در داخل کشور ما به اجازه آمریکا باید باشد).

می گویند آقا 5+1 یکی اش آمریکاست، جواب: آقای روحانی در کتاب «امنیت ملی»، تاریخچه دو سال تعلیق 82 تا 84 را که توضیح می دهد می گوید آن 4 کشور دیگر را بگذارید کنار هر چه هست آمریکاست. در این توافق نامه گام دوم قبل از گام اول ذکر می شود چرا؟ گام اول دو صفحه و نیم می پردازد به تعهدات ایران بعد از دوصفحه می گوید در مقابل آن ها باید چیکار بکنند.

خوب در گام اول: ما در گام اول بیش از نود درصد هسته ایمان را واگذار کردیم.

عناصر گام اول: زمان دارد و شش ماهه است و قابل تمدید است (سوال چند بار قابل تمدید است؟) پس از شش ماه:

1) هر چه مواد غنی شده 20در صد دارید باید نابود شود. نیمی از 20 درصد برای سوخت راکتور تهران و بقیه به 5 درصد تبدیل شود (اگر یک کشور 270 کیلو 20 درصد 10 تن 5 درصد 20 هزار سانتریفیوژ داشته باشه می رسد به نقطه جهش یعنی اگر آن کشور بخواهد می تواند ظرف دوهفته بمب اتمی 25 کیلوگرمی تولید کند؛ این همونه که نتانیاهو در سازمالن ملل گفت ایران نزدیک به اینجاست. ما دنبال سلاح هسته ای نیستیم چون به فتوای مقام معظم رهبری حرام است ولی داشتن مواد 20درصدی می تواند اسراییل را سر جایش بنشاند لذا اولین تعهدی که از ما گرفتند اینکه باید 20 درصدها را نابود کنید به خاطر همین بعدش هم شرمن هم جان کری و اوباما گفتند هیچ وقتی مثل الآن نتوانستیم امنیت اسراییل را تامین کنیم).

2) بازفراوری آن مواد نباید انجام شود.

3) ایران در این شش ماه غنی سازی بیش از 5 درصد نخواهد داشت.

4) هیچ پیشرفتی در طرح غنی سازی سوخت نطنز نگردد (غنی سازی به دو صورت است یکی با آب سنگین که تاکید دارند باید آن را از دست بدهیم دو از راه سانتریفیوژ که باید گاز بهش تزریق بشود. ما در نطنز 15 هزار سانتریفیوژ داریم که از این 15 هزارتا حدودا 8 هزار تایش می چرخد و گاز هم بهش تزریق می شود یعنی حدود 50 درصد گاز بهش وصل است بقیه بعضی خاموشند بعضی هم می چرخند و گاز تزریق می شود. از ما تعهد گرفتند که شما حق ندارید دیگر به یک دانه دیگر گاز وصل بکنید).

5) هیچ سانتریفیوژ جدیدی در نطنز نصب نگردد.

6) در اولین شش ماه، ایران در مقام تعویض سانتریفیوژ از همان نسل تعویض می کند (ما 1000 تا از سانتریفیوژها تولید کردیم نسل دو است که حدودا سه چهار برابر نسل یک کار می کند. از ما تعهد گرفتند از این 8 هزار تا اگر یکیش خراب شد باید نسل یک را جایگزین کنیم حق ندارید از هیچ نسلی بالاتر از نسل یک استفاده کنید).

7) هیچ پیشرفتی در تاسیسات غنی سازی سوخت فردو انجام نشود (بخشی از تاسیسات نطنز روی زمین است ولی فردو یک مکانی است، یک کوهی است که70 متر ارتفاع دارد و ما 40 متر زیرش را کندیم و تمام تاسیسات ما آنجاست، خوب در فردو 20 درصد تولید می کردیم) یعنی غنی سازی بیش از 5 درصد در چاه فردو انجام نگردد.

8) ظرفیت غنی سازی در فردو افزایش نیابد.

9) سه چهارم فردو تعطیل بماند.

10) بین آبشارهای فردو ارتباط برقرار نگردد.

11) در طول این شش ماه ایران در فردو سانتریفیوژ از نسل یک جایگزین می کند.

 مقام معظم رهبری فرمودند «من در جزئیات مذاکرات دخالت نمی کنم ولی در این حدود ما یک خط قرمزهایی داریم که مذاکره کننده ها موظند که رعایت کنند». و می توان گفت جزییات که هیچ خطوط قرمز آقا را هم نتوانستیم رعایت کنیم (چی بود خطوط قرمز آقا؟ یکیش آب سنگین اراک بود یکیش راکتور…)

12) ایران هیچ پیشرفتی را در راکتور اراک ایجاد نمی کند (یعنی اولا این راکتور راه اندازی نمی شود ثانیا سوخت آب سنگین به راکتور منتقل نمی شود ثالثا سوخت اضافی آزمایش نمی شود رابعا سوخت بیشتر برای راکتور تولید نمی شود خامسا اجزاء باقی مانده راکتور نصب نمی شود).

13) تبدیل منابع UF6 با پایین ترین درصد که جدیدا غنی شده اند با اکسید (ما هفت تن 5 درصد تولید کردیم، رفتند تعهد دادند یک گرم حق نداریم به هفت تن بیفزاییم).

14) مراکز جدید برای غنی سازی ایجاد نگردد.

15) فعالیت های تحقیق و توسعه

16) بازفرآوری و ساخت مکانی که بعدا توانایی بازفراوری داشته باشد جایز نمی باشد.

17) نظارت های بیشتر (مانیتورینگ). ارائه تمام فعالیت های هسته ای ایران ظرف 3 ماه، به آژانس. رفتند تعهد دادند 6 ماه نه، ظرف 3 ماه هر فعالیت هسته ای در ایران می شود اطلاعاتش را کف دست آمریکا بگذارند.

18) توصیف و شرح هر ساختمانی که در هر سایت هسته ای وجود دارد.

19) توصیف میزان و سطح فعالیت هایی که در هر مکان مربوط به فعالیت های هسته ای انجام می شود.

20) ارائه اطلاعات مربوط به معادن اورانیوم

21) ارائه اطلاعات مربوط به کارخانه های تولید اورانیوم

22) ارائه اطلاعات مربوط به مواد منبع

23) تصویب یک پرسشنامه به روز شده از اطلاعات رآکتور اراک به آژانس

24) برداشتن گام هایی در موافقت با آژانس در جهت اعمال پادمان رآکتور اراک

نظارت سه نوع داریم. یکی نظارت سرزده با اطلاع مثلا 2 ساعت که قبل از رسیدن تماس می گیرند که ما ایران هستیم. یکی هم اینکه سرزده بدون اطلاع یعنی می آیند در سایت تماس می گیرند که ما آمده ایم منتظر شما هستیم. یک نظارتی هم هست که الآن نمی دانیم که اینها قبول کردند یا نه، همان نظارت آنلاین است؛ یعنی هر فعالیتی که ما می کنیم به طور آنلاین در آژانس دیده و ضبط می شود. یعنی در “کاخ سفید” نشسته اند و …

25) زمانی که بازرسان آژانس برای راستی آزمایی اطلاعات معین، اطلاعات موقت و سرزده، اطلاعات فیزیکی و بازدیدهای بدون اطلاع حضور ندارند باید بتوانند در فردو و نطنز به دوربین های ناظر، روزانه دسترسی داشته باشند.

26) بازرسان آژانس باید دسترسی مدیریت شده داشته باشند به کارگاه های تولید سانتریفیوژ. تولید سانتریفیوژ ایران در 6 ماه صرفا مختص به جایگزینی سانتریفیوژهایی است که خراب شده اند. رفتند امضا کرده اند از این به بعد ما حتی حق تولید سانتریفیوژ در کشور را هم نداریم. سه ماه اول سال گذشته ما 1800 تا سانتریفیوژ در سایت هامان نصب کردیم. از وقتی که این دولت آمد تا الآن ما فقط 4 تا سانتریفیوژ نصب کرده ایم. این 4 تا هم برای این بود که تخریب شد و جایگزین کردیم.

27) بازرسان آژانس باید دسترسی مدیریت شده داشته باشند به کارگاه های رتور سانتریفیوژ که چرخنده ایست که ثانیه ای 1000 دور دارد می گردد. می دانید رتور را کجا تولید می کنیم؟ جایی که تانک هایمان را تولید می کنیم.

28) بازرسان آژانس باید دسترسی مدیریت شده داشته باشند به معادن اورانیوم و کارخانه های آن.

سند هسته ای ما نطنز است. تعهد کردیم تقریبا 50 درصدش تعطیل. فردو، سه چهارمش. آب سنگین، کلش. اراک، کلش. حق تولید سانتریفیوژ تقریبا کلش. نامه ای که متاسفانه آقای روحانی نوشته به مقام معظم رهبری که گفته 4 تا چیز به دست آوردیم، یکی اش همین غنی سازی است که 10 سال است نتوانستند به دست بیاورند ما 3 ماهه به دست آوردیم!

در کل این متن فقط دو جا واژه غنی سازی گفته شده و هیچ جا حرف از “حق” غنی سازی ایران نیست. این دو جا در مقدمه و گام نهایی است. من گام نهایی را برایتان می خوانم. «این راه حل جامع متضمن “یک” برنامه غنی سازی است که با توافق دو طرف. ( یعنی “ایران” و “آمریکا” ؟؟)

می دانید “یک ” برنامه یعنی چه؟ از متخصص زبان پرسیدم که چرا “یک” به کار برده؟ توضیحش را عرض می کنم.

شما اگر ماشین داشته باشید و گواهینامه، چه مقدار حق استفاده دارید؟ به قدر دلخواه. تا کجا می توانید بروید؟ تا هر جا تا مشهد، تا هزاران کیلومتر. با چه سرعتی؟ در اتوبان تا سقف سرعت مجاز که 120 است با هر سرعتی که بخواهید … این بند می دانید یعنی چه؟ یعنی مثل این است که شما مثلا ماشین ندارید، من ماشینم را در اختیار شما قرار می دهم می گویم “یک” بار حق استفاده داری بعد 10 تا شرط می گذارم برای شما: سرعتت زیاد نشودها، از اصفهان بیشتر از 10 کیلومتر فاصله نگیری… اینها رفتند برای ما “یک” برنامه غنی سازی در نظر گرفته اند با 8 تا شرط … این 8 تا شرط چه هست؟

1) آمریکا باید تشخیص بدهد که ایران آیا نیاز به غنی سازی دارد یا نه؟ به آقای عراقچی گفتم درست متوجه شدم شرطش را؟ گفت بله. گفتم: همین شخص تو، دو جا نشسته بودم دیدم گفتی که طرف غربی برگشته به ما گفته ایران هیچ نیازی حتی به یک گرم غنی سازی ندارد. چرا؟ چطور؟ 20 درصد را نیاز ندارید چون این را برای رآکتور تهران می خواهید و برای بیش از 5 سال را تولید کرده اید. 3.5 تا 5 درصدی را برای رآکتور تولید برق 1000 مگاواتی بوشهر می خواهیم. حرف آمریکا و غربی ها این بود: آن را هم روسیه برایشان تولید کرده و متعهد شده برای 10 سال بهشان بدهد.

این را خودت گفتی بعد رفتید امضا کردید که نیاز ما را باید آمریکا تایید کند؟

2) سطح غنی سازی را باید برایمان تایید کنند.

3) مکان غنی سازی هم باید با اجازه و نظر آنها باشد. یعنی ما فردو، نطنز و غیره که داریم لزوما مورد جواز نیست و مکانش را باید آنها اجازه بدهند به ما.

بقیه را عبور می کنم و آخرین مورد را می گویم، حالا اگر پذیرفت ما در فردو یا جایی با شرط هایی یک چیزی داشته باشیم حالا تا چه مدت؟ یک ماه؟ یک سال؟ یک روز؟  رفتند امضا کردند که این هم باید با اجازه آمریکا باشد. ما “حق” غنی سازی به دست آوردیم؟

بعضی ها دارند خوش خدمتی به آن طرفی ها می کنند. و برای اینکه دهن ما و شما را ببندند شاید برای اینکه خوش خدمتی اینها را جواب بدهند بیایند غنی سازی را بپذیرند با حدود 3 الی 4 هزار سانتریفیوژ. یعنی یک مترسک! می دانید چرا؟ ما برای بوشهر، برای برق خودمان، باید 20 هرار مگاوات برق هسته ای تولید کنیم. الآن 1000 مگاوات است فقط. به 54 هزار سانتریفیوژ نیاز داریم. 3 الی 4 هزار سانتریفیوژ یعنی چه؟ در مجلس همین اخیرا نامه ای نوشتیم و 200 امضا جمع کرده ایم که  آقای ظریف! آقای عراقچی! موظفید که نکاتی را که مجلس گفته رعایت کنید. ما باید حق غنی سازی مان را طبق ان پی تی بگیریم نه طبق این بند نامه.  ان پی تی میگه میلیون ها سانتریفیوژ را می توانی داشته باشی فقط صلح آمیز باشد. نظارت بکن همین.

چه به دست آوردیم؟ می گویند تحریم ها شکسته شده. آقای روحانی نامه نوشته به آقا که تحریم ها شکسته شده. شکسته شده؟ حالا تعهدات آنها را بگویم.

1) از این به بعد قرار شده تحریم بیشتری علیه ایران اعمال نشود، که شد. چند بار هم شد. روسیه می گوید ایران! زیرش را بزن … این ها می گویند نه دیگر … آمریکاست … داریم با هم دوست می شویم … حاج آقا هسته ای را ول کن ببین چی به دست آورده ایم … اشتون آمده به ایرااااان … کم کاااااریه؟؟؟ کی آنها ایران را تحویل می گرفتند؟ جک استراو آمده ایراااان … «أ یبتغون عندهم العزه ان العزة لله جمیعا و لرسوله والمومنون». من همین چند روز پیش با وزیر امور خارجه صحبت می کردم می گفت دو تا ذهنیته. ما یک ذهنیت داریم و شما یک ذهنیت دیگه … آیا فکر می کنید کفر، سران ظلم، سگ بازها و آدم های نجس، اینها بیایند این عزت ایران است؟ حواستان را جمع کنید. امسال وزرای خارجه اقتصادی کشورها به سوی ایران می آیند. چشم و گوشتان را خوب باز کنید. می خواهند قراردادهای کلان با ایران ببندند بعد بدمند درش. مطبوعات و رسانه ها و سایت ها و ماهواره ها اکثرا دست اینهاست. مگر چند درصدشان طرفدار بچه های ولایی هستند؟ همه می خواهند دست به دست هم بدهدند. این ها می خواهند بگویند بهشتی زیبا در انتظارتان است. که چی؟

اقتصاد مقاومتی که آقا گفته را دورش را خط بکشید! آقا گفتند اقتصاد مقاوتی یعنی نگاه به درون. به مردم باید القا بشود نگاه به بیرون: حلال مشکلات آمریکاست!

2) در این 6 ماه به شما اجازه می دهیم همین سقف فروش نفت را حفظ کنید یعنی نه حتی یک بشکه بیشتر.

نمایندگان ما می خواستند از هوای آمریکا عبور کنند بروند به یکی از کشورهای آمریکای جنوبی، حتی این اجازه را هم ندادند.

3) این پولی که از فروش نفت در این 6 ماه حاصل می شود 80 در صدش بلوکه می شود.

ما 100 میلیارد دلار پول بلوکه شده داریم. آقای عراقچی چند بار در این مدت گفتند که توافق شده که اگر این تعهدات را انجام بدهیم 8 میلیارد دلار را (پول خودتان را) در این 6 ماه به صورت قسطی به شما می دهیم. فرض کنید یک گردن کلفتی صد ملیون تومان پول شما را گرفته بعد می گوید من باید دوربین نصب کنم در اتاق پذیرایی، اتاق خوابت، ناموست را ببینم، اگر اجازه دادی آن وقت از این 100 میلیون پول خودت را 8 میلیونش را به صورت قسطی بهت می پردازم. گفتند 8 میلیارد دلار که بعد زیرش را زدند و الآن شده 4.5 میلیارد دلار. گول اخبار را هم نخورید، تا الآن یک دلارش دست ایران را نگرفته، حتی یک دلارش. به ما اجازه دادند که می توانید از پول طلبتان دارو و غذا و اینها وارد کنید که خودشان حساب کرده اند مجموعا با آن 4.5 میلیارد حدود 7 میلیارد دلار شده. بودجه امسال کشور 800 هزار میلیارد تومانه یعنی حدود 270 میلیارد دلار. اینها 7 میلیارد دلار پول خودمان را می خواهند با ما بدهند چه نسبتی از بودجه کشور است؟ در مقابل چه چیزی؟

لطف فرموده اند اجازه داده اند 1) از پول بلوکه شده خودمان در خارج، ما بدهکاری خومان را به سازمان ملل بپردازیم. 2) اجازه داده اند ما 400 میلیون دلار بدهکاریمان را با دانشگاه های خارج که بچه هامان آنجا درس می خوانند را پرداخت کنیم.

سوال من این است: چه دادیم؟ چه گرفتیم؟

سوال آخر بنده که شخصا از آقای عراقچی پرسیدم، به قول اوباما 5 درصد تحریم ها برداشته شده. سوال: این پرونده های ما از شورای امنیت و این تحریم های سنگین نفتی و بانکی کی برداشته می شود؟ گفت در گام نهایی که نوشته شده طولانی مدت است. پرسیدم که چند سال است؟ گفت که آنها پاسخ داده اند که آن 95 درصد تحریم 20 سال بعد برداشته می شود. اما اگر می نوشتند 20 سال هم خوب بود اما فقط نوشته اند طولانی مدت که قابل برداشت های مختلف است و جدیدا گفته اند 30 سال!

قبلی ها می رفتند بلد نبودند مذاکره را و حل نمی شد حالا این ها رفته اند و از بیخ حل شده است. الآن من به اینها گفتم مذاکره بده بستان است حالا چه چیزی دارید که بروید سر مذاکره؟ چیزی مانده؟ گفتند: بله بله ما 7 تن تولید کرده ایم، فردو را داریم. پرسیدم یعنی این دفعه می خواهید این ها را بدهید برود؟

آب سنگین ناموس نظام است. خط قرمز نظام است. باید این راحفظ کنید. آب سنگین 4 تا ویژگی دارد که شما طبق دستور مجلس موظفید طبق ان پی تی آن را بگیرید. آب سنگینی که در آن پلوتونیوم به وجود بیاید، رادیو دارو به وجود بیاید، کاربرد آموزشی داشته باشد، برای تولید برق باشد. باید این ویژگی ها را داشته باشد نه هر آب سنگینی.

توجه کنید که فاصله آنچه که دادیم و آنچه که گرفتیم خیلی زیاد است و من بارها اعلام کرده ام که آقای معاون پارلمانی صدا و سیما شما اجازه بده یک بار ما بیاییم متن را برای مردم بخوانیم و داوری نکنیم. مردم خودشان قضاوت کنند. اجازه ندادند. چون آنقدر فشار روی صدا و سیما و بودجه آن است که …

حالا از من شکایت دارند می کنند که خلاف امنیت ملی کار می کنی. آنها انجام می دهند، ما می خوانیم خلاف امنیت ملی است! حالا من متوجه می شوم چرا اینها محرمانه است؛ چون اگر مردم این ها را بدانند …

آخرین سوال من. آیا ما پارسال همین موقع تحریم بودیم؟ بله. تحریم ها روز به روز شدیدتر می شد؟ به قول شما پول هم که به ما نداده بودند، اشتون هم که نیامده بود ایران. درسته؟ پس الآن موقعیت ایران بهتر است دیگر؟ گفت بله. پرسیدم پس چرا اگر اقتدار ایران الآن بیشتر است چرا آنها جرأت نمی کردند پارسال به قول مقام معظم رهبری بی ادبی کنند نسبت به ملت ایران؟ اما چه کسی اینها را جرأت داد؟ هی عقب نشینی هی عقب نشینی.

***

اولین وظیفه بیدار کردن مردم است. از خانواده خود شروع کنیم. آنها برای این کشور و ولایت نقشه کشیده اند. قصد دارند مجلس خبرگان و رهبری را بگیرند و نیاز به رأی مردم دارند. سعید رضوی فقیه در همدان سخنرانی کرده: مجلس خبرگانی می خواهیم که بتواند رهبری را عزل کند. حواستان باشد دو سال دیگر انتخابات خبرگان داریم.

دیدگاه‌ها

 1. مهران آدرویش گفته :

  لطفا اگر فایل صوتی اینگونه صحبت های طولانی را دارید جهت دانلود بگذارید با صوت راحت تریم تا نوشته واقعا رایانه چشم را خسته می کند ممنون

  • ناشناس گفته :

   با سلام فایل صوتی سخرانی آقای نبویان در سایت مدرسه علمیه داالحکمه موجود.:www.darolhekmeh.com

 2. ermia گفته :

  به حضرت عباس قسم خدا قوی تر از آمریکاست!
  واقعا متاسفم ك عالم ! شيعه اينطور حرف ميزنه

 3. سيدعلي گفته :

  اگر مردم در صحنه نباشند حتي پيامبرش هم در جنگ احد شكست مي خورد چه برسد به ما. متاسفم براي كسي كه همه كارها را بر دوش خدا مي اندازدو براي خود وظيفه اي قايل نيست. احتمالا در داستان سقيفه نيز توصيه شما اين مي بود كه همه بنشينند در خانه تا خدا خودش علي ع را خليفه مسلمين كند

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد