nahjalbalagha
۱۰:۴۹ - شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۵

نهضت جهانی نهج‌البلاغه خوانی در اصفهان؛

اقدامی نیکو در این زمانه پرهیاهو/ «نهج البلاغه» دوای دردهای امروز جامعه است

نهضت جهانی نهج‌البلاغه آمده تا کلام امیر مومنان علی(ع)، را از غربتی سنگین خارج کند و آن را جرعه‌جرعه بر جان تشنه مردمان شهر و دیارمان بچکاند و به آنها کلام نور هدیه کند.

صاحب نیوز- محمود افشاری/ روزگار، روزگار «نهج البلاغه» است و دوران ما شبیه‌ترین دوران به زمانه حکومت امیرالمؤمنین (ع). شاید همین یک جمله رهبر معظم انقلاب برای توجه به کتاب گهربار و ارزشمند نهج البلاغه و روی آوردن اقشار مختلف مردم به آن کافی باشد.

اما آیا جامعه این روزها اینگونه است و به این کتاب و سخنان و خطبه های صاحب آن توجهی بیشتر و بیشتر دارد.

بواقع باید گفت اینطور نیست و اگر هم هست کافی نیست. گویی که نهج‌البلاغه حضرت امیر همچون حضرتش غریب بود و غریب ماند و این زمانه پرهیاهو زمانی برای خارج کردن آن از این غربت سنگین است.

زمانه ای که به سخنان و خطبه ها، نامه ها و حکمت های مولا علی بیشتر از هر دوره و زمان دیگری نیاز احساس می شود. نیازی که البته با عمل و اقدام باید همراه باشد تا شیعه علی ولی الله نیز علی وار به جهاد علمی و عملی در راه اسلام بکوشد و در این راه هر آنچه خدایی است بپوید.

حالا این نهضت در شهر اصفهان مثل دیگر شهرهای کشور و 27 کشور جهان رونق گرفته و هر روز بر تعداد جلسه های نهج‌البلاغه خوانی شهر و دیارمان افزوده می‌شود.
همین چند روز قبل بود که دومین همایش نهج‌البلاغه‌ای‌های استان اصفهان با حضور اقشار مختلف مردم و فعالان نهج‌البلاغه‌ای برگزار شد و شاید بسیاری از این فعالان همان شرکت کنندگان علی دوست کلاس های روزهای یکشنبه خانه انقلاب اصفهان بودند که عاشقانه برای حضرتش تلاش و جوشش می کنند.

تلاش این جمع جوان و مردمی، برگرفتن گرد غربت از سر و روی کتاب بی همانند نهج البلاغه است. تلاشی که می کوشد مردم کوچه و بازار را هم با این گنج ناشناخته پدری آشنا کند.

اما در همین زمینه باید گفت و نوشت: «نمی‌توان نهج‌البلاغه خواند و نسبت به وضعیت مردم میانمار، سوریه و مستضعفین جهان بی‌توجه بود.»

«مشکل نهج‌البلاغه امروز این است که تنها لفظ آن خوانده می‌شود و از روح و معنی کلام مولا غفلت می‌کنیم.»
«این‌همه تفرقه‌ها، مشکلات و مسائل ما تنها با رجوع به کلام امیرالمؤمنین درمان می‌شود چراکه هیچ کتابی مثل نهج‌البلاغه به فطرت انسان‌ها نزدیک نیست»
« مهم‌ترین شرط تأثیر نهج‌البلاغه درک و فهم کلام مولا و عمل به آن توسط گوینده نهج‌البلاغه است.»
این روزها زیاد می‌بینیم کتابی در رادیو، تلویزیون و دیگر رسانه‌های جمعی تبلیغ می‌شود و اقبال مردم به آن به‌طور غریبی افزایش می‌یابد، اما چه می‌توان گفت که وقتی‌که مردم در قلب جمهوری اسلامی، حتی یک‌بار کلام مولای و امام خود را نخوانده‌اند و زمانی که می‌خواهند نهج‌البلاغه خوانی را معرفی کنند، ناگزیر نام «جرج جرداق» مسیحی را بر زبان می‌رانند.
نهضت جهانی نهج‌البلاغه آمده تا کلام امیر مومنان علی علیه السلام، را از غربتی  سنگین خارج کند و آن را جرعه‌جرعه بر جان تشنه مردمان شهر و دیارمان بچکاند.
اما حرکت زیبای دیگر نهج‌البلاغه‌ای‌های اصفهان در همایش اخیرشان این بود که همایش خود را به نام شهیدی متبرک کردند که روزگاری نه چندان دور فرمانده سپاه استان همدان بوده و اصفهانی است.

سردار شهید سپاه اسلام، حافظ نهج البلاغه «شهید محمود شهبازی» که استاد و مفسر نهج‌البلاغه هم بوده‌ و افتخار ایران و اصفهان است.

بکوشیم همه ما هر چند اندک سهمی در میان عاشقان مولایمان داشته باشیم و با مطالعه، معرفی و شناساندن نوشته های نورانی و گهربارش، قدمی در راه حق و حقیقت و معنویت برداریم.

انتهای پیام/ ی