صفحه اصلی » اجتماعی » چکش «مشاغل مزاحم» بر سر مردم/ چاره این مشکل صدور اخطاریه نیست!

اما و اگرهای ساماندهی مشاغل شهری؛

چکش «مشاغل مزاحم» بر سر مردم/ چاره این مشکل صدور اخطاریه نیست!

بعضی مشاغل با آلودگی های مختلف مخل آسایش همسایه ها می شوند و از آنجایی که مغازه های شهری با محل زندگی صاحبانش عجین شده، فاصله گرفتن این مغازه ها از حوالی مناطق مسکونی، امری دشوار شده است که باید برای آن چاره ای اندیشید.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ مشاغل مزاحم به آن دست از مشاغلی گفته می شود که هر نوع آلودگی اعم از صوتی و بصری و یا زیست محیطی برای محیط پیرامونی شهر داشته باشد و طبق بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها، این نهاد موظف به ساماندهی مشاغل مزاحم است.

اما از آنجایی که مغازه های شهری با محل زندگی صاحبانش عجین شده، فاصله گرفتن این مغازه ها از حوالی مناطق مسکونی امری دشوار شده است.

شهرداری هم برای ساماندهی این مشاغل، اغلب صنوف مختلف را به مکان های دور دست راهنمایی می کند که عملا با توجه به مسافت های طولانی نقل مکان این مغازه ها دشوار است.

به عنوان مثال یکی از بحث برانگیزترین مشاغلی که در شهر فعالیت دارند، مکانیکی ها هستند.

سه راه ملک شهر مثالی برای وجود برخی از این واحدهاست در صورتی که طبق قوانینی که سالیانی پیش و در ادوار مختلف مدیریت شهری وضع شد، قرار شد تا این مشاغل که آلاینده های زیادی از خود به جای می گذارند به خارج از شهر ها بروند، از این رو این نقل مکان علاوه بر کاهش مزاحمت برای اهالی ساکن در منطقه، منجر به مدیریت بهتر آلاینده های زیست محیطی می شود.

بعضی افراد سالیان درازی است که در سه راه ملک شهر مشغول هستند اما طبیعتا مشاغل صنعتی آلایندگی هایی دارد، برای همین هم هست هر از چند گاهی همسایه های معترض به درب مغازه ها می روند.

طبیعی است که همسایه ها هم از حقوقی برخوردارند و باید برای این معضلات به نحوی که نه سیخ بسوزد و نه کباب چاره ای اندیشید.

شکایت، راه پیشنهادی مسئولان

البته برای رفع این معضل چاره مُسکِن گونه «شکایت» وجود دارد که مسعود حیدری مدیر امور حقوقی شهرداری اصفهان در این رابطه گفته: «چنانچه پس از اقدام به تعطیلی شغل مزاحم، شاکی وجود داشته باشد، می تواند تا مدت ۱۰ روز شکایت خود را اعلام کند تا در کمیسیون سه نفره ای که اعضای آن به انتخاب شورای اسلامی شهر است، موضوع بررسی شود، البته چنانچه تصمیم بر تعطیلی واحد صنفی مزاحم قطعی شد، متصدی باید سریعتر نسبت به جابه جایی محل فعالیت خود اقدام کند.»

با وجودی که به گفته اعضای شورای شهر نیمی از تولید طلای کشور در اصفهان و آن هم در مناطق 1 و 3 تولید می شود اما این کارگاه ها آلاینده های زیادی تولید می کنند.

این در موضوع در حالی شدید تر می شود که این آلاینده ها با آب های سطحی و خاک برخورد می کنند و آنان را نیز آلوده می کنند.

با این حال مدیریت شهری طبق وظیفه قانونی خود و با همکاری اتحادیه طلاسازان وارد مرحله اجرایی ساخت شهرکی به نام طلا می شوند.

کسوت، شهرت و سابقه کاری مشکلی برای جابجایی مشاغل

واحد های صنفی که سالیان درازی است، به قول خودشان خاک این کار را خورده اند و شُهرتی کسب کرده اند، حالا باید بعد از سوابق طولانی در حرفه خود نقل مکان کنند.

همین موضوع مهم ترین بهانه ای شده که اجازه نمی دهد این افراد از مکان های خود جابجا شوند و برای همین روز به روز به آلودگی محیط زیست افزوده می شود.

رهنان هم به یکی از مهم ترین مناطق تولید مبل در استان معروف است اما مدیریت شهری تصمیم گرفته تا واحدهای فروش و تولید مبل را با هم در شهرکی به نام مبل گردآوری کند.

گرچه تمرکز این واحدها در مکانی واحد، علاوه بر افزایش رقابت و کیفیت محصولات منجر به تولیدات بهتر می شود اما نقل مکان این اهالی هم با اما و اگر هایی همراه است.

واحدهای تولیدی هم برای نقل مکان نشدن خود، علاوه بر ذکر دلیل مشابه واحدهای طلا سازی، دریافت هزینه های اضافی بابت واحدهای تجاری جدید را اعلام می کنند.

صدور اخطاریه چاره ای منطقی نیست!

بعضی مواقع همسایه های این مغازه برای اعتراض به صاحب مغازه با آنها صحبت می کنند؛ گاهی بحث ها بالا می گیرد تا اینکه پای ماموران شهرداری یا حتی پلیس به میان باز می شود.

مامور شهرداری هم طبق معمول برگه ای به صاحب مغازه می دهد تا لزوم جابجایی مشاغل مزاحم را باری دیگر گوشزد کند اما این برگه دوباره کنار برگه های دیگر جا خوش می کند؛ برگه هایی از سوی صاحبان این مغازه ها “غیر منطقی” تلقی می شوند.

با وجود نبود زیرساخت های لازم و تنها قید کردن ضرورت جابجایی مشاغل مزاحم در تابلوهای شهری و صدور برگه اخطار، مشکل این مشاغل رفع نمی شود.

حالا باید منتظر ماند و دید که باز هم اختلافات میان همسایه ها و واحدهای مزاحم ادامه دارد یا خیر…

انتهای پیام/ اصفهان بیدار/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد