صفحه اصلی » مذهبی » ولایت در غدیر کلید خورد و در عاشورا آزموده شد!

از غدیر تا عاشورا؛

ولایت در غدیر کلید خورد و در عاشورا آزموده شد!

خداوند با اعیاد و شعائر نیز همچون آیه های قرآن، آنچه‌ را می خواهد برای بشر شرح می دهد و حقانیت آن را اثبات می کند، باشد که بشنوند و پند گیرند و از میان سخنان بهترین آن را انتخاب کنند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸ - شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۵

صاحب نیوز – حکیمه سلحشوری بهزادی / آنگاه که حضرت ابراهیم به خواست خداوند جامه عمل پوشانید و اسماعیل خویش را به قربانگاه برد، خداوند اسماعیل را در برابر ذبحی عظیم به ابراهیم بخشید و حسین(ع) آن ذبح عظیم بود و در غدیر خداوند بر انسان های پس از نبوت آخرین پیامبر، امامی را قرار داد که بدون او دینشان کامل و اعمالشان مقبول نخواهد شد.

غدیر آمد تا بگوید «کسانی که از ولایت پیشی گرفته اند و آنانی که از او بازمانده اند به سمتش بازگردند» و این شعار تا همیشه تکرار خواهد شد؛ که آنانی که از ولی جا مانده اند از هلاک شدگانند.

ولایت که در قربان از او به عنوان ذبح عظیم یاد شده است خون بها می شود و در عاشورا به قربانگاه می رود و در غدیر بر همگان هدیه می شود. همه اعیاد آمدند تا با خویش پیام ولایت را بیاورند و این موهبت را به مومنان هدیه بدهند و از آنان عهد بگیرند که آن را پاس بدارند.

بعد از غدیر در عاشورا هم این حکایت رفت که جز 72 تن بقیه جاماندگان از ولایت، از قافله سرافرازی جا ماندند و حسین برای همیشه سالار قافله شهادت در تاریخ شد.

قصه ولایتی که در غدیر کلید خورده بود، در کربلا تکثیر شد؛ به اندازه تمام زمان ها و تمام مکان ها و آن گونه شد که عاشورا به وسعت تمام تاریخ و تمام زمین گسترده شد و ما همواره در آزمون بازماندن از ولایت آزموده می شویم.

نه تنها هیچ زمانی که امروز نیز خالی از سنجش ولایت مداری نیست و «از نعمتی که ارزانی شده است، بازخواست خواهد شد» اگر کسی از قافله ولایتمداری جا بماند در سیاه چاله تاریخ بلعیده می شود و در زمره کسانی قرار خواهد گرفت که این شاه کلید را گم کنند و در این صورت به ریسمان ولایتهای دیگری چنگ خواهد زد که معتصمین خود را از نور به ظلمت می رساند و در این ظلمت جاودانه خواهند ماند.

در فاصله غدیر تا عاشورا باید با خود مرور کنیم که چقدر فاصله امان را با ولایت سنجیده ایم؟ شاید که فردا روزی برسد و ما در مصاف با ولی خویش باشیم، دانسته یا نادانسته! و آنانی که می دانند با آنانی که نمی دانند یکسان نیستند، چنان که آنان که ولی زمانشان را درک کرده اند با غافلان یکسان نخواهند بود؟

ولایت آمد تا راه پیامبران آمده را تکمیل کند و عدالت را برقرار نماید و در این میان از شروط عدالت این است که حقی که ولی امان بر گردنمان دارد را ادا کنیم و آنچه را می گوید بشنویم و انجام دهیم.

عدالت در تمام گستره زندگی نفوذ دارد و انسان چند بعدی برای به کمال رسیدن باید در همه زمینه ها عادلانه رشد کند و کسی که از ولی امر زمانه اش فاصله بگیرد از عدالت فاصله گرفته و بر خویش و دیگران جفا می کند.

این گونه است که خداوند با اعیاد و شعائر نیز همچون آیه های قرآن، آنچه‌ را می خواهد -ولایت- برای بشر شرح می دهد و حقانیت آن را اثبات می کند، باشد که بشنوند و پند گیرند و از میان سخنان بهترین آن را انتخاب کنند.

انتهای پیام/آرمان زنان/ ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × سه =