صفحه اصلی » اجتماعی » کاسبانی که معابر را به نام خود سند زده اند!+ تصاویر

گزارشی از وضعیت سد معبر در تیران؛

کاسبانی که معابر را به نام خود سند زده اند!+ تصاویر

تعداد زیادی از کسبه های شهر تیران، علاوه بر داخل مغازه ها، اجناس خود را در پیاده روها و حتی کنار خیابان ها می چینند که باعث سد معبر و اختلال در رفت و آمد مردم شده است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ خیابان اصلی شهر تیران در محل میدان امام حسین علیه السلام به عنوان مرکز شهر معمولا با شلوغی و تردد بیش تری مواجه است و مغازه های زیادی هم در این منطقه وجود دارد.

با کمی قدم زدن در عابرپیاده به خصوص از میدان امام حسین علیه السلام (چهارراه) به سمت میدان معلم (شهدای گمنام) مشاهده می شود که بیشتر کسبه ها از جمله میوه فروشان علاوه بر داخل مغازه ها، اجناس خود را در پیاده روها و حتی کنار خیابان ها می چینند که باعث سد معبر و اختلال در رفت و آمد مردمشده است.

شهرداری تیران حدود دو سال پیش با همراهی نیروی انتظامی در اقدامی تحسین برانگیز در مرحله اول اقدام به اخطار به کاسبان و سپس جمع آوری موانع در پیاده روهای سطح شهر کرده و نظم و سامان خوبی به چهره شهر و به هم ریختگی پیاده رو ها داد.

در روایات دینی و در احکام فقهی سد کردن راه مردم و ایجاد سد معبر نهی و جزء اعمال غیرمجاز و غیرشرعی معرفی شده است.

رسول اکرم (ص) می فرمایند: کسی‌که سد معبر کند و مانع عبور رهگذران شود از رحمت خدا دور است و نیز می‌فرماید هر کس یک وجب از راه مسلمانان را بگیرد (و تصرف کند) در روز قیامت در حالی محشور می‌شود که بار هفت طبقه زمین را بر دوش دارد.

هم چنین به موجب  ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، هر کس اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در املاک متعلق به دولت یا شرکت‌های دولتی وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا اوقاف و… کند به مجازات یک ماه تا یک‌سال حبس محکوم می‌شود بنابراین هر امری تحت عنوان مزاحمت جرم است. هرگونه اشغال فضای عمومی به منظور استفاده شخصی بدون مجوز، سد معبر است و در قانون ۵۵ شهرداری تخلف شناخته شده است و به شهرداری اجازه داده شده که بدون دستور قضائی با این خاطیان برخورد کند و وارد عمل شود.

حال اینکه متاسفانه برخی مغازه داران خیابان و معابر شهر را ملک شخصی قلمداد کرده و رعایت حقوق عابران پیاده را نمی کنند جای بسی تعجب و سوال دارد!

کاسبان و مغازه داران شاید به دلیل شرایط کنونی اقتصادی و برای فروش بیش تر دنبال راه هایی برای جذب مشتری باشند ولی دلیل خوبی برای این حد سد معبر و بستن راه مردم نیست به خصوص اکنون که در آستانه بازگشایی مدارس شاهد تردد بیش تری در شهر هستیم و با شروع مهر دانش آموزان هم گاهی به صورت گروهی از محل های گذر عبور می کنند و آن موقع است که به اذعان مخاطبان این پایگاه خبری دیگر راه کاملا بسته می شود.

مردم شهرستان به خصوص مردم شهر تیران، طی تماس ها و پیام های مکرر و ارسال تصاویر خود خواستار پیگیری و برخورد هر چه سریعتر شهرداری با این سد معبر ها شده اند چرا که برخی از کاسبان هم با دادن تذکر برخورد خوبی نداشته و در جواب می گویند که از آن طرف رد شوید!

هر چند که قطعا شهرداری اقداماتی را در این زمینه انجام می دهد ولی امیدواریم با پیگیری های بیش تر و مستمر و بدون اعمال سلیقه شخصی در کار، جلوی پیش روی کاسبان در پیاده روها را گرفته و با سرکشی های دوره ای از تکرار این عملی که مستقیما با مردم در ارتباط است و حق الناس به شمار می رود، جلوگیری کند.

در آخر تنها صحبتی که باقی می ماند این است که اگر هر شخصی به حقوق شهروندی و شهری احترام بگذارد قطعا شاهد شهری آباد و زیبا خواهیم بود.

انتهای پیام/ سفیر تیران و کرون/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

16 − نه =