صفحه اصلی » سیاسی » طرح‌ریزی تجزیه منطقه خاورمیانه از سال 1998 / ایستادگی در برابر آمریکا او را به‌زانو در می‌آورد

در نشست «مطالعات رفتار سیاسی آمریکا» مطرح شد؛

طرح‌ریزی تجزیه منطقه خاورمیانه از سال 1998 / ایستادگی در برابر آمریکا او را به‌زانو در می‌آورد

یک محقق دانشگاهی با بیان اینکه طبق سندی که موجود است آمریکا از سال 1998 طرح تجزیه منطقه غرب آسیا را کشیده‌است، اظهار کرد: قاطعانه می‌توان گفت ایستادگی و مقاومت در برابر آمریکا او را به‌زانو در می‌آورد

تاریخ انتشار: ۲۰:۵۲ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، علیرضا چابکرو عصر امروز در تالار گفتگوی صریح، شفاف و دقیق با موضوع مطالعات رفتار سیاسی آمریکا در خانه انقلاب اسلامی و ولایت اظهار کرد: شناخت و تحلیل صحیح از دیپلماسی، ساختار و کنش‌های آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است.

این استاد دانشگاه با اشاره به گسست نسل‌ها، گفت: نسل جوانانی که زمان انقلاب و قبل از آن را درک نکرده‌اند نمی‌توانند از بیانات و صحبت‌هایی که در خصوص رفتار آمریکایی‌ها با ایران گفته می‌شود، رابطه برقرار کنند و دچار یک نوع سردرگمی هستند.

* نفوذ آرام آمریکا از زمان مشروطه

وی با بیان اینکه در گذشته شاهد شیطنت‌های خاصی در رابطه آمریکا با ایران وجود دارد، اظهار کرد: از زمان مشروطه آمریکا با نفوذ خیلی آهسته خود تنش‌های با ظاهر آزادی‌خواهی و غرب‌گرایی را در حال شکل‌دهی بوده‌اند.

چابکرو با اشاره حضور آمریکا و ورود ناملموس آن‌ها به ایران، گفت: متأسفانه آکادمی‌های علوم سیاسی ما ارزش زیادی بر این موضوع قائل نیستند و ورود آمریکایی‌ها را با سال 1332 گره می‌زنند.

این محقق دانشگاهی با بیان اینکه آمریکا و انگلیس در مسائل مختلف در داخل ایران ریشه دوانده بوده است، اظهار کرد: هیچ عالِمی پس از صدور حکم ارتداد سلمان رشدی بر این مسئله شک نکرد و در کشورهای مختلف مسلمانان در محکومیت سلمان رشدی راهپیمایی برپا کردند.

* خطر جریانی کتاب آیات شیطانی

وی با اظهار اینکه در کتاب آیات شیطانی شاید در ظاهر هیچ توهینی به شیعه نکرده بود، گفت: امام راحل با قدرت تشخیص حق و باطلی که داشتند برای جلوگیری از خطر جریانی این کتاب و نویسنده آن حکم به ارتداد سلمان رشدی داد.

چابکرو با اشاره به توهین‌های سلسله وار علیه اسلام، اظهار کرد: در گفتگویی که با کاریکاتوریستی که کاریکاتور پیامبر مکرم اسلام (ص) را کشیده بود داشتم، وی به من گفت: «به من گفتند و من انجام داد».

این استاد دانشگاه با اشاره به فروپاشی شوروی سابق، گفت: زمانی با یک مسئول آمریکایی که صحبت می‌کردم می‌گفت بالاخره آمریکا چند مدتی است در این رابطه فعالیت داشته است.

* آمریکا کشور سیستم‌ها بوده و افراد بازیگران آن هستند

وی با بیان اینکه آمریکا کشور سیستم‌ها است و افراد بازی می‌کنند، اظهار کرد: هیچ فرقی بین رایس، کری و … نیست، هرکدام بازیگر هستند و به صحبت‌های آنان نمی‌توان اعتنا کرد.

چابکرو با اظهار اینکه متأسفانه برخی از مسئولان ما اعتنایی به حرف کارشناسان داخل حتی به‌اندازه استاد دانشگاه‌های آمریکایی ندارند، گفت: در خلق تفکر طالبان، عربستان مالی حمایت می‌کرد و آلمان‌ها پشتیبانی حوزه‌های علمیه طالبان را انجام می‌دادند.

این محقق دانشگاهی با ابراز خطر از سر زیر برف کردن در خصوص مسائل پشت پرده منطقه، اظهار کرد: آمریکایی‌ها با یک طرح دقیقی وارد افغانستان شد، کنترل هندوستان و چین ازجمله اهداف مهم آمریکا برای حضور در افغانستان است.

* داعش دست‌پرورده آمریکا است

وی با بیان اینکه واقعاً داعش دست‌پرورده آمریکا است، گفت: رفتار سیستماتیکی آمریکایی آن‌ها به‌گونه‌ای است که کسی متوجه این پشتیبانی آن‌ها از این موضوع در ابتدا نبود.

چابکرو با اشاره به تحولات منطقه، اظهار کرد: در حال حاضر جزء محور مقاومت، کشورهای عربی حرفی برای گفتن در برابر آمریکا ندارند.

* ذات سیستم آمریکا خونخواری است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه با عنایت ویژه امام زمان (عج) بر انقلاب اسلامی هر بار نقشه‌های آمریکا در ایران با شکست مواجه شده است، تصریح کرد: ذات آمریکا و سیستم آن خون‌خواری است و با سناریو کار می‌کنند و هر بار علیه ایران سناریو دیگری را طرح‌ریزی می‌کنند.

وی، عربستان را بازیگر سناریوهای آمریکا در منطقه عنوان کرد و افزود: آمریکا دندان برای آسیای جنوب شرقی تیز کرده است.

چابکرو با تصریح اینکه با گرگی مثل آمریکا نمی‌توان ساده‌لوحانه دیپلماسی کرد، گفت: رفتار سیستماتیک آمریکا بسیار پیچیده است.

* طرح‌ریزی تجزیه منطقه از سال 1998

این محقق دانشگاهی با بیان اینکه طبق سندی که موجود است آمریکا از سال 1998 طرح تجزیه منطقه غرب آسیا را کشیده‌است، اظهار کرد: قاطعانه می‌توان گفت ایستادگی و مقاومت در برابر آمریکا او را به‌زانو در می‌آورد

وی با اشاره به ساختار آمریکا، گفت: ساختار آمریکا تغییر کرده است ولی شیطنت‌های آن نه؛ سیاست خارجی، نظامی‌گری، سبک زندگی آمریکایی و اقتصاد چهار ساختار آمریکاست که دچار تزلزل شده است.

چابکرو با بیان اینکه امروز ساختار نظامی آمریکا شکسته شده است، اظهار کرد: عدم کارایی نظامی در غرب آسیا یکی از دلایل این مسئله است.

این استاد دانشگاه با اشاره به مشکلات اقتصادی آمریکا، گفت: آمریکا به همین دلیل دست به دامن پول عربستان، امارات و … شده است.

* وجود تزلزل در سیاست خارجی آمریکا

وی با اشاره به سیاست متزلزل سیاست خارجی آمریکا، اظهار کرد: رفتارها و بیان‌های مسئولان آمریکایی را هرروز شاهد هستید که هر یک از آن‌ها یک اظهارنظر می‌کنند.

* صدای خُرد شدن آمریکا به گوش می‌رسد

چابکرو تأکید کرد: صدای خُرد شدن آمریکا به گوش می‌رسد البته نمی‌گویم که سال دیگر این اتفاق می‌افتد ولی صراحتاً می‌گویم این اتفاق در آینده خواهد افتاد.

این محقق دانشگاهی اظهار کرد: اگر کاستی و ضعف در ایستادگی و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی آمریکا و استکبار داریم نباید این را پای آرمان و گفتمان انقلاب اسلامی بگذاریم.

* ضعف‌های داخلی را پای گفتمان انقلاب اسلامی نگذاریم

وی ضربه‌ پذیری کشور در حوزه اقتصاد و دیپلماسی را متأثر از افراد دانست و تأکید کرد: گفتمان انقلاب اسلامی موفق بوده ولی افراد مختلف دچار ضعف بوده‌اند.

چابکرو در پاسخ سؤالی در رابطه با صحبت‌ هایی که در خصوص خودمختاری در اقلیم کردستان مطرح است، گفت: این موضوع هم یک راهبرد از سوی آمریکا است، آمریکا یک دولت با رفتار تاجرانه است، آمریکا به دنبال کسب منفعت از موفقیت یا عدم موفقیت خودمختاری اقلیم کردستان هست، در تجارت آمریکایی اخلاق معنا ندارد.

* لزوم حفظ روحیه انقلابی

این استاد دانشگاه با اشاره به لزوم داشتن روحیه انقلابی گری که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، اظهار کرد: سست شدن در روحیه انقلابی نفوذپذیری را بالا می‌برد.

* دموکراسی غربی موفق نیست

وی با بیان اینکه دموکراسی غربی موفق نیست، ادامه داد: امروزه قدرت سایبر در حال قوت گرفتن و تسلط بر جریان‌ها است.

چابکرو با اشاره به دو ویژگی از شاخصه‌های شیطان، اظهار کرد: اغواگری و بی‌رحمی را می‌توان به‌عنوان دو ویژگی از شیطان اشاره کرد که شما شاهد آن در شیطان بزرگ آمریکا هستید.

انتهای پیام/گ.پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × 4 =